Jednou vetou

O Kosíkovi nemá rezort spravodlivosti SR žiadne oficiálne informácie

Ľuboš Kosík

Foto: TASR

O exsiskárovi Ľubošovi Kosíkovi, ktorý bol právoplatne odsúdený na 14 rokov väzenia, nemá rezort slovenskej justície žiadne oficiálne informácie. Teda, či je ešte vo väzení v Mali, alebo na slobode a najmä aký je stav jeho vydania do SR.

„Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR aj napriek snahám a urgenciám orgánov v Mali nedisponuje doposiaľ žiadnou oficiálnou informáciou,“ uviedla v pondelok Denisa Gerši z tlačového oddelenia MS SR. Bývalý príslušník Slovenskej informačnej služby (SIS) Kosík je stále vo väzení. Informuje o tom Polícia SR na sociálnej sieti.

„Počas prebiehajúceho valného zhromaždenia Interpolu v Dubaji potvrdili najvyšší predstavitelia malijskej polície prezidentovi Policajného zboru SR Milanovi Lučanskému, že Ľuboš Kosík nebol prepustený z malijského väzenia,“ uviedla polícia.

Etnológovia SAV skúmajú socializmus cez výpovede pamätníkov

O Kosíkovom prepustení z väzenia v Mali informoval v stredu 14. novembra denník Sme, ktorému to potvrdil Kosík. Bývalý príslušník SIS bol vo väzení dva roky po tom, čo na neho vydali medzinárodný zatykač pre falšovanie zmeniek v hodnote 2,4 milióna eur. Prepustenie ho prekvapilo. „Otvorili dvere a povedali koniec,“ uviedol pre Sme Kosík. Svoje ďalšie kroky nechcel komentovať.

Kosík dlhodobo tvrdí, že je ochotný svedčiť o únose syna prezidenta Michala Kováča aj o ďalších kauzách bývalých príslušníkov SIS. Kosík bol právoplatne pôvodne odsúdený na 14 rokov odňatia slobody a na peňažný trest vo výške 100.000 eur. Keďže ho nezaplatil, tak ho Špecializovaný trestný súd v Pezinku (ŠTS) v pondelok 12. novembra odsúdil na ďalšie štyri roky. Verdikt nie je ešte právoplatný a bude o ňom, keďže sa odvolal obhajca Kosíka, rozhodovať Najvyšší súd SR.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky