Jednou vetou

O olympijských športovcov sa po skončení ich kariéry treba postarať, prízvukoval Érsek

Minister dopravy a výstavby SR Árpád Érsek

foto: TASR

O olympijských športovcov po skončení ich kariéry sa podľa ministra dopravy Árpáda Érseka (Most-Híd) treba postarať. Na štvrtkovej tlačovej konferencii dodal, že športovcov nestačí po víťazstve len "potľapkať po pleci".

Reagoval tak na prijatie zákona o príspevku za zásluhy v športovej oblasti z dielne Mosta-Híd, ktorý v stredu (26. 6.) schválila Národná rada SR.

Érsek pomenoval zákon ako „olympijskú rentu“. „Je to fakticky finančný príspevok pre športovcov, ktorí na olympijských hrách, či sú to zdraví športovci, paralympionici, alebo ‚deflašportovci‘, získali medailu,“ doplnil minister.

Olympijské: Pódiá v Tokiu vyrobia z recyklovaných plastov

Na základe novej legislatívy sa majú oceňovať športovci po ukončení športovej kariéry. „Každý športovec má svoju kariéru do zhruba 35 rokov a potom končí. Celé svoje mladšie roky venoval tomu, aby dosiahol určitý výsledok a pre nás sú najväčším výsledkom v rámci športov olympijské hry,“ vysvetlil Érsek s tým, že príspevok má dostať 57 športovcov, 64 paralympionikov a päť športovcov, ktorí sú zdravotne znevýhodnení.

Nový zákon hovorí o tom, že športovci, ktorí z významných medzinárodných športových podujatí priniesli medailu a prispeli k budovaniu dobrého mena Slovenska v zahraničí, budú dostávať príspevok za zásluhy v športovej oblasti.

ZOH 2026 sa uskutoční v Miláne a Cortine

Nárok na príspevok vzniká podľa zákona fyzickým osobám so slovenským občianstvom. Zákon sa týka športových reprezentantov Československej republiky, Československej socialistickej republiky, Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky alebo Slovenskej republiky, ktorí sa v období od 28. októbra 1918 zúčastnili na medzinárodných športových podujatiach, ktoré definuje zákon.

Podmienkou na získanie príspevku je okrem slovenského občianstva a zisku zlatej, striebornej alebo bronzovej medaily aj vek aspoň 35 rokov. Opatrenie má podľa predkladateľov stáť necelých 1,4 milióna eur ročne. Zákon tiež umožňuje športovcom požiadať o jednorazový príspevok za zásluhy vo výške 10.000 eur.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky