Jednou vetou

O personálnych otázkach pôjde do Bruselu diskutovať premiér

Predseda vlády SR Peter Pellegrini

foto: TASR

Na mimoriadnom zasadnutí Európskej rady, na ktorom sa bude rokovať aj o obsadzovaní vrcholových pozícií v inštitúciách EÚ, bude Slovensko zastupovať delegácia na čele s premiérom Petrom Pellegrinim (Smer-SD). V utorok o tom rozhodla vláda. Samit sa uskutoční v nedeľu 30. júna.

Hlavy štátov o personáloch otázkach už rokovali počas minulotýždňového dvojdňového samitu, nepodarilo sa im však dohodnúť. Premiér pred časom uviedol, že aj na mimoriadnom samite bude snaha rokovať o celom balíku mien a nerozdeľovať ho podľa jednotlivých pozícií.

Tieto mená by potom Európska rada chcela predstaviť Európskemu parlamentu ešte predtým, ako si europoslanci 2. júla zvolia svojho predsedu.

Michal Kaliňák: Slovensko potrebuje skutočnú zmenu a nie retuš. Toto je riešenie

Medzi posty, na ktorých je potrebná dohoda Európskej rady, patria funkcie predsedu Európskej komisie, vysokého predstaviteľa Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku, predsedu Európskej rady a guvernéra Európskej centrálnej banky.

Pellegrini na minulotýždňovom samite naznačil, že Slovensko a zvyšné krajiny Vyšehradskej štvorky (V4) uvažujú o slovenskom eurokomisárovi Marošovi Šefčovičovi ako o kandidátovi na obsadenie funkcie vysokého predstaviteľa EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky