Jednou vetou

O polovicu platu prídu piati bývalí poslanci

Pohľad do rokovacej sály NR SR, 2. 4. 2020, ilustračné

foto: K NR SR

Zákonodarcovia vo februári blokovali rečnícky pult, Andrej Danko ich vykázal z rokovacej sály parlamentu

Poslanci bývalého parlamentu Martin Poliačik, Jozef Mihál, Simona Petrík, Viera Dubačová a Alan Suchánek, ktorí vo februári blokovali rečnícky pult rokovacej sále Národnej rady SR, stratia nárok na polovicu platu za mesiac apríl 2020 z dôvodu neospravedlnenej neúčasti na dvoch rokovacích dňoch. Rozhodol o tom predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina).

Kollár vyhovel námietke poslanca Miroslava Beblavého s tým, že mal neospravedlnenú neúčasť na schôdzi jeden deň. Polovicu platu teda nestratí.

Zvyšní piati poslanci boli vykázaní z rokovacej predchádzajúcim predsedom parlamentu Andrejom Dankom (SNS) v dvoch dňoch, čo sa považuje za neospravedlnenú neúčasť. Podľa zákona o rokovacom poriadku preto strácajú nárok na polovicu platu.

Poslanci, ktorí blokovali rečnícky pult, nie sú teraz členmi parlamentu. O funkcie poslancov sa uchádzali vo februárových parlamentných voľbách na kandidačnej listine koalície Progresívne Slovensko/Spolu.

Podľa zákona o platových pomeroch ústavných činiteľov exposlanci majú nárok na odstupné vo výške troch platov, teda vyše 9-tisíc eur. Podmienkou je, aby svoj mandát vykonávali minimálne päť rokov. S dvomi platmi vo výške viac ako 6-tisíc eur odišli tí poslanci, ktorí boli v Národnej rade SR aspoň päť mesiacov a menej ako päť rokov.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky