Jednou vetou

O programovom vyhlásení vlády diskutuje opozícia, koaliční poslanci sa nezapájajú

Podpredsedníčka parlamentu Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) neplánuje podporiť novú vládu. Viaceré výhrady má voči staronovým ministrom, najmä ministrovi práce Jánovi Richterovi (Smer-SD) a ministerke pôdohospodárstva Gabriele Matečnej (nominantka SNS). Vyčítala im viaceré pochybenia počas ich ministrovania. Príkladom môže byť kauza resocializačného zariadenia Čistý deň či kauza ohľadom zariadenia Peto.

„Richter nezvládol financovanie sociálnych služieb a nepriniesol riešenia na zlepšenie sociálnych služieb. Pred neplnením si povinností zo strany vyšších územných celkov zatvára oči,“ uviedla Ďuriš Nicholsonová. Tiež je presvedčená, že si Richter neplní záväzky z Dohovoru OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím. „Proces deinštitucionalizácie sociálnych služieb sa nepohol. Minister Richter nerieši hrozivú situáciu v sociálnych vylúčených spoločenstvách,“ upozornila Ďuriš Nicholsonová.

V systéme jej chýba jednotný nezávislý posudkový systém. „Opatrovateľská služba ako terénna sociálna služba je nedostupná. Seniori zostávajú bez pomoci. Platy opatrovateliek sú na úrovni minimálnej mzdy a neboli menené roky. Nedokázal ochrániť deti a mládež pred znevažovaním, zneužívaním a týraním. Nedokázal ochrániť ani najmenšie deti,“ vyčíta Richterovi podpredsedníčka parlamentu.

Matečná mala vedieť o mafiánoch na východe

Úrady spadajúce pod rezort práce si podľa nej „robia čo chcú a veselo porušujú zákony“. Tiež sa jej nepáči, že Richter zabezpečil pre svoju stranícku kolegyňu Vieru Tomanovú post komisárky pre deti. „Spackal jasličkový zákon. Poberatelia invalidných dôchodkov sú poškodzovaní zo strany Sociálnej poisťovne,“ uviedla k Richterovi Ďuriš Nicholsonová.

Zároveň kritizovala aj Matečnú. Podľa nej musela Matečná ešte ako šéfka Slovenského pozemkového fondu (SPF) vedieť o praktikách talianskej mafie na východe Slovenska. Upozornil ju totiž na to podľa Nicholsonovej jej podriadený dvomi listami.

Nesúhlasí ani s výmenou ministra vnútra, ktoré je podľa nej v totálnom rozklade. Zaujímalo ju, ako bude minister Tomáš Drucker (nominant Smer-SD) riešiť kauzu Gorila, ale aj prípad z minulosti, kedy bolo políciou zadržaných niekoľko kilogramov kokaínu či daňové podvody.

Kollár: Sme rodina nepodporí programové vyhlásenie vlády

Programové vyhlásenie novej vlády hnutie Sme rodina nepodporí a bude hlasovať proti nemu. A to napriek tomu, že sú v ňom aj niektoré tézy, ktoré sa opozičnému hnutiu pozdávajú. Hovoril o tom predseda Sme rodina Boris Kollár v diskusii k vládnemu programu.

Sme rodina naďalej trvá na tom, že situáciu v spoločnosti nevyrieši výmena vlády. „Najlepším a najzodpovednejším riešením by boli predčasné voľby. Keby sme to nechali na ľudí, bolo by to najkorektnejšie,“ zdôraznil Kollár. Zároveň odmietol reči, že opozícii ide len o ministerské fleky, a preto volá po voľbách.

„Ja sa o žiadne kreslo netrasiem. Nikdy do exekutívy nepôjdem, nikdy nepôjdem do vlády, aj keby som niekedy bol jej súčasťou,“ vyhlásil Kollár. Zdôraznil, že úlohou politikov je v súčasnosti upokojiť situáciu v spoločnosti a obnoviť dôveru ľudí v štát a jeho inštitúcie, ktorú stratili.

Koaliční poslanci sa do debaty veľmi nezapájajú, nereagovali ani na Kollárovo vystúpenie.

Môže vás zaujímať

Video, ktoré má kompromitovať Kisku, stále vyšetruje polícia