Jednou vetou

O situácii v polícii a lustrovaní Kuciaka plénum hovoriť nebude

Ján Kuciak a Martina Kušnírová

Foto: TASR

Poslanci Národnej rady (NR) SR nebudú rokovať o situácii v Policajnom zbore SR a nebudú ani hovoriť o informáciách, že novinár Ján Kuciak bol pred smrťou údajne na príkaz vtedajšieho policajného prezidenta Tibora Gašpara lustrovaný. V úvode 40. schôdze totiž neprešiel takýto návrh na doplnenie programu od Veroniky Remišovej (OĽaNO).

„Zároveň sa množia podozrenia z prepojenia policajných špičiek na skupinu okolo oligarchu blízkeho Smeru-SD. Ide pritom o podozrenie z únikov informácií, nelegálneho sledovania a ďalších mimoriadne pochybných aktivít,“ uviedla.

Remišová: Policajná inšpekcia by mala preveriť lustrovanie Jána Kuciaka

So svojimi návrhmi neuspel ani Zsolt Simon (nezaradený). Chcel požiadať ministerku školstva Martinu Lubyovú (nominantku SNS), aby do parlamentu predložila novelu školského zákona, ktorá ustanoví, že nie je možné trestať žiakov za odpisovanie. Mala to byť reakcia na okolnosti, za akých napísal svoju rigoróznu prácu predseda NR SR Andrej Danko (SNS).

Simon tiež neúspešne žiadal, aby vláda predložila v skrátenom konaní návrh ústavného zákona, ktorým sa zruší milosť v súčasnosti väzobne stíhanému podnikateľovi Marianovi Kočnerovi, ktorú mu pred rokmi udelil vtedajší prezident Michal Kováč.

Danko bude v stredu čeliť odvolávaniu

Simonovi neprešiel ani návrh, aby plénum vyjadrilo nesúhlas s prejavmi predsedu NR SR Andreja Danka, „ktoré vzbudzujú rasovú alebo etnickú nenávisť“. Narážal na to, keď Danko cez víkend označil podpredsedníčku parlamentu Luciu Ďuriš Nicholsonovú (SaS) za cigánočku.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky