Jednou vetou

O stave vydania exsiskára Ľ. Kosíka z Mali nie je nič známe

Ilustračné foto

TASR

Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR vo štvrtok nedisponovalo oficiálnou informáciou o stave vydávacieho konania z Mali na Slovensku právoplatne odsúdeného exsiskára Ľuboša Kosíka.

„Nedostali sme ani informáciu o tom, že by mal byť prepustený na slobodu. Naše pokusy o komunikáciu s orgánmi Mali a urgencie žiadostí o vydanie menovaného prebiehali na najvyššej politickej úrovni. Ak je informácia o tom, že je pán Kosík na slobode v Mali pravdivá, MS SR nemá zákonné možnosti a ani dôvod vstúpiť do priamej komunikácie s menovaným. Avšak možnosti kontaktovať orgány činné v trestnom konaní v SR by mohli mať potenciál vyriešiť situáciu,“ uviedla vo štvrtok pre TASR hovorkyňa rezortu spravodlivosti Zuzana Drobová. Podľa jej slov MS SR bude napriek týmto skutočnostiam analyzovať možnosti ďalšieho postupu.

Exsiskára Kosíka prepustili z väzenia v Mali

Bývalého príslušníka Slovenskej informačnej služby (SIS) Kosíka pustili v utorok (13. 11.) z väzenia v Mali. Informoval o tom v stredu (14. 11.) denník Sme, ktorému to potvrdil Kosík.

Kosík bol vo väzení dva roky po tom, čo na neho vydali medzinárodný zatykač pre falšovanie zmeniek v hodnote 2,4 milióna eur. Prepustenie ho prekvapilo. „Otvorili dvere a povedali koniec,“ povedal pre Sme Kosík. Svoje ďalšie kroky nechcel komentovať.

ŠTS zvýšil trest pre Kosíka v prípade falšovania zmeniek

Kosík dlhodobo tvrdí, že je ochotný svedčiť o únose syna prezidenta Michala Kováča aj o ďalších kauzách bývalých príslušníkov SIS.

Kosík bol právoplatne pôvodne odsúdený na 14 rokov odňatia slobody a na peňažný trest vo výške 100.000 eur. Keďže ho nezaplatil, tak ho Špecializovaný trestný súd v Pezinku (ŠTS) v tento pondelok (12. 11.) odsúdil na ďalšie štyri roky. Verdikt nie je ešte právoplatný a bude o ňom, keďže sa odvolal obhajca Kosíka, rozhodovať napokon Najvyšší súd SR.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky