Jednou vetou

Obavy z dovolenky? Slováci z týchto destinácií strach nemajú

Opýtali sme sa na niektoré destinácie samotných turistov.

autorská koláž hlavne.sk

Arabské krajiny lákajú cez leto množstvo turistov. Služby v týchto krajinách sú na vysokej úrovni, no návštevník zaplatí menej, ako v niektorých európskych destináciách. Mnohí majú však z návštevy týchto krajín po dianí vo svete strach. Je odôvodnený?

Arabské krajiny sa stali obľúbenou destináciou turistov putujúcich z Nemecka, Ruska, Česka či zo Slovenska. Letecká vzdialenosť a ceny v hoteloch sú veľmi priaznivé. Napriek tomu množstvo turistov odmieta návštevy arabských rezortov kvôli strachu z teroristických útokov.

Na egyptských letiskách kontrolujú veľmi dôkladne

V pamäti mnohých turistov utkvel útok na dve nemecké turistky a jednu Češku v lete minulého roka. Pred dvomi rokmi zase došlo k útoku na hotel, v ktorom sa nachádzali aj slovenskí turisti. Napriek tomu sa väčšina útokov v tomto štáte odohráva mimo turistických lokalít, ktoré sú dôkladne zabezpečené. Výnimkou útokov však nie je Káhira, ktorá je cieľom mnohých návštevníkov. Od apríla 2017 v krajine vládne výnimočný stav.

Dovolenka v Chorvátsku? Na týchto miestach pomôžu aj slovenskí policajti

„Keď som bola pred 13 rokmi na dovolenke v Egypte, pri výlete do Káhiry som mala strach. Pri prezeraní pyramíd našu skupinu sprevádzali vojaci, ktorí šli pred nami aj za nami. Vojakov s puškami v ruke sme našli aj v hoteli na každom kroku,“ hovorí turistka Beáta. Dnes vraví, že sa cítila bezpečnejšie, ako pred rokmi. „Pred pár dňami som sa vrátila z ďalšej návštevy tejto krajiny a vojakov v hoteli ani mimo neho som si nevšimla,“ dodala.

Sfinga v Gíze je obľúbenou atrakciou turistov. (Pixabay.com)

Pozrite si aj: Ako si nepokaziť dovolenku – na toto si dajte pozor

Domáci sa snažia pre turistov zabezpečiť, čo najlepšie chránené prostredie. Pri vstupe do krajiny vás môžu prekvapiť dôkladné prehliadky na letisku. Kontrolujú vás na každom kroku. Turisti prichádzajúci zo Slovenska či iných európskych krajín nie sú zvyknutí na toľké kontroly. Ďalšia kontrola sa nachádza priamo v hoteli. Personál v hoteloch nájdete aj na miestach, kde by ste to nečakali. Ak sa rozhodnete opustiť hotelový areál, môžete sa stretnúť so strážnikmi, ktorú sú povinný poznačiť si vaše číslo izby a v prípade, že sa nevrátite, nahlásia ho vyššie. Na bezpečnosť sa dozerá a o turistov je po tejto stránke dobre postarané.

Do tureckého Istanbulu a Ankary sa neodporúča ísť

K útoku v Ankare došlo ešte vo februári tohto roku. Dávno tomu nie je ani od razie v Istanbule, ku ktorej došlo v apríli minulého roku. Bezpečnosť dovolenkových rezortov v krajine je však na vysokej úrovni a strach turistov nie je odôvodnený.

„Turecko navštevujem pravidelne. Bola som tam aj tento rok, nemám pocit, že by bola v krajine zvýšená bezpečnosť, lebo ani nemá byť prečo. Možnosť teroristického útoku je rovnako veľká, ako aj v Anglicku či vo Francúzsku. Dávam si však pozor, som v strehu,“ uviedla Jana.

Autom na dovolenku? Nezabudnite určite na toto

Modrá mešita v Istanbule. (Pixabay.com)

Turecko je prvou voľbou turistov spomedzi spomínaných krajín. Bezpečnosť v krajine sa dá označiť za najlepšiu. Napriek tomu by sa však turisti mali vyhýbať návšteve väčších miest – Ankary a Istanbulu. Ak sa rozhodnú do týchto miest vydať, treba sa vopred informovať o možných rizikách a cestu si nezabezpečovať na vlastnú päsť, ale spoliehať sa radšej na služby cestovnej kancelárie.

V Tunisku nedošlo k väčšiemu teroristickému útoku 2 roky

Útok na súkromnej pláži v Tunisku spred troch rokov spôsobil smrť 38 ľudí. Útočník sa dostal dokonca do hotelového areálu. Tunisko patrí medzi nebezpečnejšie oblasti, ako iné arabské krajiny. Časti krajiny hraničiace s Líbyou a Alžírskom by mali byť pre turistov úplne tabu. Napriek tomu sem stále putujú turisti aj z Európy. Ceny hotelov sú čoraz nižšie. Dôvodom je aj znižujúci sa cestovný ruch v krajine.

Letecky na dovolenku – určite sa oplatí myslieť aj na toto

„V Tunisku som bol naposledy takmer pred 20 rokmi a vtedy som sa tam cítil úplne bezpečne. Momentálne mám, popravde, pred touto krajinou rešpekt a asi by som sa tam na dovolenku nevybral,“ uviedol Vladimír.

 

Aj takýto pohľad sa vám môže naskytnúť v Tunisku. (Pixabay.com)

Bezpečnostná situácia v krajine je momentálne pomerne upokojená. Za posledné dva roky tu nedošlo k žiadnemu väčšiemu teroristickému útoku. V krajine platí prísny protiteroristický zákon, ktorý obnovil aj trest smrti. Oblasti s vysokou návštevnosťou sú bezpečnostne posilnené. Návšteva Tuniska teda nie je nebezpečná, no treba si dopredu zistiť aktuálnu situáciu oblasti, v ktorej sa chystáte stráviť dovolenku.

Môže vás zaujímať

Pellegrini Sólymosovi: Ožral si sa? Pobil si sa? Toto by si mal urobiť!