Jednou vetou

Obavy z koronavírusu na Slovensku podľa prieskumu mierne opadajú

Pacienti čakajú v rade pri kontajneri na testovanie výskytu ochorenia COVID-19 pred Univerzitnou nemocnicou Bratislava – Nemocnicou akademika Ladislava Dérera, 20. marec 2020.

Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková

Od dodržiavania pravidiel upúšťa len 6 % Slovákov

Obavy z koronavírusu na Slovensku mierne opadajú, no aj napriek tomu sa väčšina stále chráni. Od dodržiavania pravidiel upúšťa len 6 % Slovákov. Na druhej strane podľa prieskumu European National Panels rastie podiel respondentov, ktorí sa priamo alebo nepriamo stretli s ochorením Covid-19, a to vo všetkých krajinách strednej Európy.

Týmto politikom najviac veríme

Ako situáciu zvláda vláda, hodnotí pozitívne zatiaľ 61 % Čechov aj Slovákov. Najlepšie si v priemere podľa Slovákov vedie prezidentka Zuzana Čaputová. Druhé najvyššie priemerné hodnotenie dosiahol minister zdravotníctva Marek Krajčí. Nový premiér Igor Matovič sa umiestnil na treťom mieste. Premiéra Igora Matoviča však najviac ľudí umiestnilo v tomto rebríčku na prvé miesto. Za osobu, ktorá si spomedzi lídrov vládnej koalície v tejto situácii vedie najlepšie, ho považuje až tretina Slovákov.

Prevažne trpia seniori

Súčasná situácia zhoršila psychickú pohodu tretiny Slovákov a viac ako tretiny Čechov. „Na Slovensku kríza dopadá po psychickej stránke predovšetkým na seniorov,“ hovorí riaditeľ Stem / Mark a konateľ European National Panels Jan Tuček. Tri štvrtiny Čechov a Slovákov, ktorí trávia v dôsledku krízy viac času s partnerom alebo partnerkou, uvádza, že to na ich vzťah nemá žiadny vplyv. Na slovenské páry má viac spoločného času mierne pozitívnejší dopad ako na české páry. Zaujímavé je, že pozitívne hodnotia vplyv spoločného času na vzťah predovšetkým slovenské ženy.

Výskumu National Pandemic Alarm uskutočneného prostredníctvom online dopytovania sa zúčastnilo 1 350 osôb z Česka a 925 osôb zo Slovenska reprezentujúcich všeobecnú populáciu vo veku od 15 rokov. Prieskum monitorujúci nálady a postoje spoločnosti v období pandémie koronavírusu uskutočnila spoločnosť European National Panels.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky