Jednou vetou

Občianske hliadky majú pokračovať, pôjde na ne vyše 22 miliónov eur

Ilustračné foto

TASR

Občianske hliadky v obciach s marginalizovanými rómskymi komunitami majú pokračovať. Ministerstvo vnútra totiž v najbližších dňoch vyhlási výzvu na poskytovanie Miestnej občianskej poriadkovej služby (MOPS) v týchto obciach. Určených je na ňu 22,3 milióna eur, vrátane 5-percentnej spoluúčasti obcí ako žiadateľov. Výzva je spolufinancovaná z eurofondov. Informovalo o tom ministerstvo vnútra.

Výzva je svojím zameraním a obsahom pokračovaním výzvy na poskytovanie MOPS vyhlásenej a ukončenej v roku 2017. Vďaka nej sa realizuje 144 projektov, v ktorých je zamestnaných takmer 700 členov MOPS, pochádzajúcich z marginalizovaných rómskych komunít.

Pre turistov v Albánsku poletia lietadlá rezortu vnútra

„Projekty MOPS, ktoré v súčasnosti realizujú obce, sa ukazujú ako úspešné a pre obce prospešné. Preto som presvedčená, že súčasná výzva na MOPS bude mať rovnako dobré výsledky ako predchádzajúca výzva z roku 2017,“ uviedla generálna riaditeľka sekcie európskych programov ministerstva vnútra Adela Danišková.

Do výzvy sa môžu hlásiť obce s počtom minimálne 80 obyvateľov z marginalizovaných rómskych komunít. Projekty môžu mať nastavenú dĺžku realizácie od 12 do 24 mesiacov.

Členovia miestnej občianskej poriadkovej služby budú poskytovať svoje služby vo viacerých oblastiach. Pôjde o ochranu detí a mládeže pred negatívnymi javmi, ochranu verejného poriadku a majetku, životného prostredia či prevenciu konfliktu medzi menšinou a väčšinou. Spolupracovať budú s príslušníkmi integrovaného záchranného systému. Osobitne budú nápomocní pri riešení niektorých náročných a konfliktných situácií v rámci komunity so zástupcami policajného zboru.

Môže vás zaujímať

Tohoročné oslavy 76. výročia SNP budú sprevádzať prísne opatrenia