Jednou vetou

Obrovská neúcta k Štefánikovi. Jeho tvár ako darček v krabici od pizze

Generál Milan Rastislav Štefánik tragicky zahynul v Ivánke pri Dunaji

autorská koláž hlavne.sk, facebook, matica.sk

Nehorázna drzosť. Nad obchodnými praktikami niektorých podnikavcov sa až rozum zastavuje. To snáď nie je ani pravda, ako zneuctili generála M. R. Štefánika. Na internete ponúkajú jeho masku, ako dekoráciu, ktorú si môžete dať doma na stenu, či do vitríny. Je to hnus a svinstvo, odkazujú predavačovi ľudia na internete. To všetko sa deje len pár dní od 100. výročia založenia ČSR, na ktorom mal práve Štefánik veľké zásluhy!

Mnoho mladých nemá o Československu ani šajnu. História je im ukradnutá

Nemajú v sebe štipku súdnosti. Úbohé až trápne, čo všetko ľudia dnes dokážu speňažiť. Na internete koluje ponuka na zakúpenie kópie posmrtnej masky generála Milana Rastislava Štefánika (†38). Ako udáva predajca „precízne vymodelovanú masku podľa originálu so zväčšenou mierkou“ môžete mať doma za 480 eur.

„Toto je skutočne originál masky, ktorú profesor Kabelík (český mikrobiológ -pozn. red.) vytvoril po nehode 4. 5. 1919, pri ktorej Štefánik tragicky zahynul. Je na nej vidieť poškodenie tváre, zlomeninu nosa, deformáciu lebky po náraze,“ píše sa v inzeráte na internete. Ide pri tom o kópiu, ktorej ozajstnú pravosť ťažko doložiť, keďže originál masky sa nachádza už roky v  múzeu v Olomouci.

Vznik Československa v roku 1918 odštartoval novú cestu pre Slovensko

Pod inzerátom, ktorý sa šíri internetom sa spustila lavína búrlivých reakcií. Niektorí ľudia nazývajú počin hrubým cynizmom až urážkou a hrubé zneuctenie pamiatky M. R. Štefánika a posielajú obchodníka do pekla.

Skúšali sme napísať na adresu, uvedenú pri inzeráte, ale bez odozvy. Zdravý rozum, či súdnosť niektorým obchodníkom, zdá sa, nič nehovorí a ľudí sa snažia prilákať aj za cenu praktík, ktoré sú ďaleko za čiarou morálnosti.

Gen. PhDr. Milan Rastislav Štefánik (* 21. júl 1880 – † 4. máj 1919) bol slovenský astronóm, fotograf, vojenský letec, brigádny generál ozbrojených síl Francúzska, diplomat a politik. Mal najväčšiu zásluhu na formovaní česko-slovenského zahraničného odboja počas prvej svetovej vojny. Zohral dôležitú úlohu pri organizovaní česko-slovenských légií a sprostredkovaní kontaktov na francúzskych štátnych funkcionárov. Spolu s Tomášom Garriguom Masarykom a Edvardom Benešom bol kľúčovou osobou pri založení ČSR. Štefánik bol podpredsedom Československej národnej rady, ministrom vojny v Dočasnej vláde československej a následne aj v novovzniknutej ČSR.  (životopis wikipedia)

FOTOGALÉRIA (kliknite na miniatúry)

Pridajte sa k nám na facebooku. Viac informácií nájdete TU

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky