Jednou vetou

Obžalobou na Kotlebu sa bude zaoberať Najvyšší súd

Marián Kotleba odovzdáva šek v hodnote 1488 eur.

foto: ĽSNS

Obžalobou na predsedu parlamentnej ĽSNS Mariana Kotlebu, ktorý v minulosti rozdal kontroverzné šeky pre chudobné rodiny, sa bude zaoberať Najvyšší súd SR (NS SR).

 „Predmetná trestná vec NS SR napadla 24. septembra. Termín zasadnutia v tejto veci zatiaľ vytýčený nie je,“ uviedla v utorok hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.

V prípade zákazu strany kotlebovcov na Najvyššom súde SR nie je stále nič nové

Špecializovaný trestný súd (ŠTS) odmietol v prvej polovici septembra obžalobu na predsedu ĽSNS Kotlebu za prečin prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd. Predseda strany o tom vtedy informoval na tlačovej konferencii. Podľa zástupcov ĽSNS pred časom doručili strane uznesenie ŠTS, ktorý zistil v trestnom konaní závažné procesné chyby, najmä porušenie práva ich šéfa na obhajobu.

Kotlebu obvinili pre darovanie šekov chudobným rodinám so sumou 1488 eur, pričom číslo 1488 je v symbolike extrémistov používané ako spojenie čísel 14 (14 slov Davida Lanea, pravicového teroristu: „We must secure the existence of our people and a future for white children“, teda „Musíme zabezpečiť existenciu našich ľudí a budúcnosť bielych detí.“) a 88 (8. písmeno v abecede je H, pričom HH je skrátený tvar nacistického pozdravu „Heil Hitler!“).

„Sudca Špecializovaného trestného súdu 3. septembra 2018 v trestnej veci Ing. Mgr. M. K. rozhodol o odmietnutí obžaloby a vec vrátil prokurátorovi Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). Súd zistil, že do úvahy prichádza prísnejšie právne posúdenie skutku oproti obžalobe, ako aj to, že v prípravnom konaní neboli vykonané všetky dôkazy o okolnostiach, ktoré sú nutné na rozhodnutie súdu,“ uviedla v septembri hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková. Prokurátor ÚŠP podal proti uzneseniu súdu sťažnosť, o ktorej teda bude rozhodovať NS SR.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky