Jednou vetou

Očakávame, že Andrej Danko príde s konkrétnym návrhom zmeny koaličnej zmluvy, vyhlásil Bugár

Na snímke zľava predseda strany SMER-SD Robert Fico a predseda strany Most-Híd Béla Bugár.

Foto: archívne, TASR

Strana Most-Híd očakáva od predsedu SNS Andreja Danka, že na rokovanie koaličnej rady príde s konkrétnym návrhom, čo potrebuje v koaličnej zmluve zmeniť. Zároveň očakáva vysvetlenie, prečo sa rozhodol dohodu vypovedať.

Po rokovaní predsedníctva Mosta-Híd to povedal na tlačovej konferencii predseda strany Béla Bugár, ktorý je presvedčený, že Danko na koaličnú radu príde.

Koaličná zmluva je v prospech ľudí

Situáciu označil za vážnu, poznamenal, že nevie, čo konkrétne Danko žiada, preto to bude chcieť počuť na rokovaní. Zároveň zdôraznil, že Most-Híd je spoľahlivý koaličný partner, pre ktorého naďalej platí koaličná zmluva. „To, čo sme podpísali v koaličnej zmluve, naďalej pre nás platí,“ vyhlásil Bugár.

Pripomenul, že do koalície Most-Híd vstúpil, lebo do vládneho programu dostal väčšinu sľubov, ktoré dal ľuďom. „Koaličná zmluva aj z hľadiska priorít je v prospech ľudí a budeme to plniť,“ doplnil s tým, že ak má koaličný partner pocit, že treba niečo do dohody doplniť, má túto možnosť.

O probléme sa najskôr rokuje

Predsedovi Mosta-Híd sa nepozdáva spôsob, aký zvolil pri vypovedaní zmluvy Danko. Podľa neho by sa najskôr malo rokovať a až potom pristupovať k ďalším krokom. Danko navyše oznámil rozhodnutie cez médiá.

Bugár zároveň odmietol, že by Danko vypovedaním koaličnej zmluvy reagoval na informácie o pokusoch presunúť eurofondy z ministerstva školstva pod úrad vicepremiéra pre investície. „Pýtal som sa na to a je to klamstvo,“ poznamenal. Odmieta tiež tvrdenia, že vo vláde sa masívne kradne.

Predseda SNS vypovedal Koaličnú zmluvu

Danko v pondelok vypovedal Koaličnú zmluvu. Ako dôvod uviedol absolútnu nevyhnutnosť prenastavenia pravidiel v koalícii, novú úpravu pomerov a vzťahov.

Taktiež stanovenie absolútne nových priorít, ktoré sa budú premietať v rámci procesu zostavenia nového rozpočtu s cieľom obnovy dôvery medzi koaličnými partnermi, ako aj dôvery verejnosti ku koalícii.

Danko koaličným partnerom navrhuje bilaterálne, resp. multilaterálne rokovania s vedením SNS o možnosti zostavenia novej koaličnej zmluvy.

Vypovedaním koaličnej zmluvy sa bude v utorok (8.8.) zaoberať koaličná rada, ktorú na Úrad vlády SR zvolal premiér a predseda Smeru-SD Robert Fico. Dankov krok považuje za absurdný, očakáva, že ho partnerom vysvetlí. Smer-SD avizuje, že sa na rokovaniach bude správať zodpovedne voči voličom aj krajine.

Môže vás zaujímať

SaS vyzýva predsedu parlamentu Borisa Kollára na odstúpenie z funkcie