Jednou vetou

Očista justície je potrebná, opatrenia vlády sú nebezpečné, zhodla sa opozícia

Poslanec Alojz Baránik (SaS), archívne

Foto: TASR/Michal Svítok

Očista justície je potrebná a po voľbách na ňu treba vynaložiť všetku silu. V pondelok sa na tom zhodli zástupcovia strán SaS, OĽaNO, PS-Spolu a Za ľudí. Vládnu reformu prijatú v Národnej rade (NR) SR považujú za nebezpečnú. O výsledkoch stretnutia informovala hovorkyňa SaS Katarína Svrčeková.

„V prvom rade sme sa zhodli, že Súdna rada SR je kľúčový orgán pre reformu justície. Tiež je však dôležité, aby jej zloženie bolo rovnomerne vyvážené sudcami a nesudcami, ktorí budú volení podľa územnej príslušnosti,“ uviedol poslanec NR SR za SaS Alojz Baránik.

Návrh na očistenie justície je škodlivý a môže byť zneužívaný, tvrdí Žitňanská

Vládne opatrenia považujú členovia opozície za nebezpečné. Tvrdia, že dávajú priestor, aby neboli vyšetrené všetky kauzy a potrestaní všetci vinníci. Nevyhnutné je podľa nich to, aby na Slovensku začala platiť spravodlivosť pre všetkých. Svrčeková dodala, že predstavitelia opozície sa dohodli na ďalšom stretnutí.

Poslanci NR SR vo štvrtok (5. 12.) schválili novelu zákona o sudcoch a prísediacich, ktorá zahŕňa opatrenia na tzv. očistenie justície. Vláda predložila právnu úpravu do parlamentu v skrátenom legislatívnom konaní.

Kalavskej vykrúcačky. Odíde, alebo ostane? Ministerka sa stále poriadne nevyjadrila

Novela okrem iného zavádza, že ak u sudcu alebo prokurátora nastanú dôvodné pochybnosti o tom, že spĺňa predpoklady a spôsobilosti, a môže tým byť vážne ohrozená dôveryhodnosť súdnictva alebo dobrá povesť súdnictva, možno mu dočasne pozastaviť funkciu. Súčasťou legislatívnej úpravy je aj to, že hlasovanie Súdnej rady bude verejné.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky