Jednou vetou

Od utorka bez rúška ani na krok! Nové nariadenie obsahuje aj výnimky

ilustračné foto

pixabay

Rúško nemusia mať napríklad ľudia v prírode, ktorí pochádzajú z jednej domácnosti a sú vzdialení od iných skupín ľudí aspoň 20 metrov

Od utorka 21. apríla bude v súvislosti s pandémiou platiť zákaz vychádzania a zdržiavania sa na verejnosti pre osoby, ktoré nemajú rúško alebo inú pokrývku nosa a úst, informovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) Daša Račková. Nariadenie nadobudne platnosť o polnoci a bude platné do odvolania.

Výnimky

Nariadenie neplatí pre deti do 2 rokov a osoby trpiace poruchami autistického spektra. Taktiež ho nemusia dodržiavať osoby, ktoré spolu cestujú v aute, pričom všetky pochádzajú z jednej domácnosti.

Rúško nemusia mať ani ľudia v prírode, ktorí pochádzajú z jednej domácnosti a sú vzdialení od iných skupín ľudí aspoň 20 metrov. Osoby, ktoré spolu nežijú v jednej domácnosti, nemusia mať v prírode rúško za predpokladu, že sa od seba nachádzajú aspoň 20 metrov.

Nariadenie neplatí ani pre vodičov verejnej dopravy, ktorí sú sami v uzavretej kabíne oddelene od ostatného priestoru určeného na prepravu osôb.

Základom sú čisté ruky

ÚVZ zároveň odporúča občanom, aby si pred prekrytím nosa a úst vydezinfikovali ruky mydlom alebo prípravkom na báze alkoholu a aby si rúško nasadzovali tak, aby medzi rúškom a tvárou nevznikali medzery, ktoré by vírusu umožnili preniknúť do oblasti tváre.

V súvislosti s koronavírusom bolo do nedele 19. apríla na Slovensku pozitívne otestovaných 1 161 osôb, 12 osôb nákaze podľahlo. V nemocniciach je hospitalizovaných 212 pacientov, u 81 bolo ochorenie potvrdené, 131 čaká na výsledky testov. Na jednotke intenzívnej starostlivosti je osem pacientov, dvaja sú na umelej pľúcnej ventilácii. Vyliečených je 229 ľudí, z toho bolo 56 hospitalizovaných v nemocniciach a 173 sa vyliečilo v domácej izolácii.

Všetko podstatné, čo potrebujete vedieť o COVID-19 Koronavírus. Štatistiky, informácie a weblinky

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky