Jednou vetou

Odborníci o predvolebných prieskumoch: Majú v tom poriadny zmätok

Slovensko si volí nového prezidenta

autorská koláž hlavne.sk, Google Maps

Percentá preferencií Zuzany Čaputovej v predvolebných prieskumoch mali od začiatku stúpajúci charakter, posledné dva februárové dni však boli výrazne odlišnými od tých predošlých. V názoroch sa nezhodujú ani odborníci!

Chcete dostávať viac podobných článkov? Stačí sa prihlásiť na náš bezplatný Newsletter. To najlepšie za posledných 7 dní príde priamo na Váš e-mail. Viac informácií nájdete TU

Zuzana Čaputová | Foto: TASR

Keď sa pozriete na pol roka dozadu, bolo to s číslami „nemastné neslané“. Potom začali v médiách debaty, ktoré ľudom ukázali, že sa blížia prezidentské voľby, čo si ľudia začali uvedomovať a začali sa rozhodovať. Práve v týchto debatách niektorí zaostali a niektorí nie – tak by som to diplomaticky povedal – a tieto debaty začali v číslach rozhodovať, tvrdí Václav Hřích, riaditeľ agentúry AKO. Práve agentúra AKO v piatok predpoludním zverejnila prieskum, podľa ktorého má Zuzana Čaputová až 52,9% hlasov.

Zuzana Čaputová: Dala by Kiskovi milosť?

Václav Hřích | Foto: TASR

Podľa Hřícha si aktuálne voliči menších kandidátov začínajú uvedomovať, že ich kandidát sa do druhého kola nemá šancu dostať a práve preto hľadajú niekoho, u koho by ich hlas neprepadol. Väčšia časť voličov Róberta Mistríka prešla k Čaputovej a to ovplyvnilo signál „spájania sa“, ktorý ovplyvnil aj voličov ostatných kandidátov.  Ľudia radi volia kandidátov, o ktorých potom môžu vyhlásiť: „Ja som volil toho, čo vyhral.“ Oficiálne sa to volá vagónový efekt, vysvetlil Hřích. Uvidíme však, či tie čísla už nebudú demobilizačné. Časť voličov si totiž môže povedať „Už nebude treba aby som išiel, ona to určite vyhrá.“ Sú to predsa ešte dva týždne do volieb,  doplnil Václav Hřích v rozhovore pre hlavne.sk.

Prezidentskí kandidáti: Týmto nás lákajú v kampaniach!

Ján Baránek | foto: TASR

Vysvetlenie však nie je také jasné pre každého odborníka. Známy politický analytik, Ján Baránek na rozdiel od Hřícha jednoduché vysvetlenie nevidí, enormný percentuálny nárast si nevie vysvetliť. Absolútne neviem. Možno na to existuje nejaké vysvetlenie, ale aké, to netuším, vysvetlil pre hlavne.sk politológ a analytik Ján Baránek.

Názor politológa: Fico a Kiska sú ako Kováč a Mečiar

Viera Žúborová | Zdroj: twitter.com

Takýto nárast je možný, ľudia sa totiž otáčajú za víťazmi. Je to taká „pozitívna vlna“ toho všetkého, tvrdí politologička a riaditeľka Bratislava Policy Institute, Viera Žúborová. V prípade, že má niekto málinko percent, tak nie je viditeľný, ľudia ho neberú ako favorita. Akonáhle však začne stúpať, zmení sa to, informovala Žúborová. Či však čísla budú stúpať, klesať, alebo budú rovnaké je stále veľmi otázne.  Je to taký efekt, pozitívna vlna. Som iba zvedavá, či jej to vydrží do prvého kola, vysvetlila Žúborová v rozhovore pre hlavne.sk.

Ďakujeme za každý like alebo share na facebooku – Pridajte sa k nám, nájdete nás TU

Môže vás zaujímať

Ministerstvo vnútra nedokáže vysvetliť, čí Lučanský má, alebo nemá šoféra