Jednou vetou

Odhalil daňové podvody aj biznis s potratmi. Čomu sa venoval Ján Kuciak?

Ján Kuciak bol zavraždený spolu so snúbenicou 21. februára 2018 vo Veľkej Mači

autorská koláž hlavne.sk, TASR, archív

Široká verejnosť spoznala meno Ján Kuciak za tých najtragickejších možných okolností. Uplynul odvtedy rok. Vo večerných hodinách 21. februára 2018 Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú zavraždili v dome vo Veľkej Mači, ktorý si spoločne rekonštruovali. Plánovali spoločnú budúcnosť. Začiatkom mája minulého roka sa mali brať...

Vražda, protesty a nový premiér – najdôležitejšie udalosti roku 2018

Ján Kuciak vyštudoval žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. Istý čas pracoval v Hospodárskych novinách, neskôr si ho všimol šéf investigatívnych novinárov portálu Aktality.sk Marek Vagovič a zobral ho do svojho tímu.

Kolektívnu Bielu vranu získal Ján Kuciak a skupina investigatívnych novinárov

V Kuciakovom hľadáčiku figurovali mená ako Marian Kočner, Ján Počiatek, Róbert Kaliňák, Ladislav Bašternák, Tibor Gašpar a Norbert Bödör. Zároveň písal o kauze Čistý deň, kauze Technopol, medzinárodnom škandále Panama Papers, či o ilegálnom predaji potratových tabletiek.

Marian Kočner zostáva za mrežami v sprísnenej väzbe

Tŕň v päte podvodníkov

Kuciak bol na slovenské pomery priekopníkom takzvanej dátovej žurnalistiky – z otvorených a voľne dostupných zdrojov získaval kľúčové informácie o pochybných obchodných vzťahoch a podozrivých transakciách, ktoré usvedčovali podnikateľov a politikov z neetického a často aj nelegálneho správania. Prelúskaval rôzne databázy na internete doslova ľavou zadnou.

Saková: Vraždu Kuciaka chceme vyriešiť, preto Gašpar odišiel

O Marianovi Kočnerovi písal ako o „kontroverznom podnikateľovi z mafiánskych zoznamov“. Veľmi dobre sa orientoval v Kočnerových kauzách a dokázal mu klásť presné a nepríjemné otázky. Aj z tohto dôvodu sa mu Kočner telefonicky vyhrážal, že nájde kompromitujúce informácie na Kuciakovu rodinu a sám Kuciak „prestane písať“.

Talianska televízia zverejnila zábery zo sledovania Kuciaka

Pri kontroverznom podnikateľovi nekončil

Spomínate si na prokurátora Vasiľa Špirka? Kuciak sa nepriamo venoval aj jemu. Prípad Ľuboša Vargu, ktorý bol po dohode o vine a treste odsúdený na štyri roky väzenia a následne obvinil Špirka zo zneužitia právomoci verejného činiteľa, bol totižto napojený na známu medzinárodnú kauzu Panama Papers. Milióny nelegálne získané na fiktívnych vratkách DPH mohli skončiť v schránkových firmách v Karibiku.

Špirko podal trestné oznámenie na Kaliňáka a funkcionárov polície

Okrem daňových podvodov sa Kuciak s kolegyňou Janou Čunderlíkovou zaoberali aj webovou stránkou, ktorá profitovala z predaja nelegálnych a najmä nebezpečných potratových tabletiek.

„Dozvedeli sme sa, že kamennú predajňu nemajú. Jedinú majú v Španielsku, kde je údajne aj sídlo firmy. Kontakty si však uvádzajú na dvoch adresách vo Viedni a stránka je registrovaná v Austrálii,“ písali investigatívci z Aktualít.

Čižnár: V prípade vraždy J. Kuciaka môžu padnúť ďalšie obvinenia

Pred stránkou varoval aj Štátny ústav na kontrolu liečiv, keďže lieky dovážali cez miestnu spojku aj na Slovensko.

Vychádza kniha Umlčaní, príbeh Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej

Vražda, ktorá otriasla Slovenskom

21. februára 2018 novinára Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú zavraždili v ich vlastnom dome vo Veľkej Mači. Len niekoľko dní predtým, ako mali odísť na víkendovú predsvadobnú prípravu.

V Košiciach odhalili pamätník Jánovi Kuciakovi a Martine Kušnírovej

Podľa medializovaných informácií sa polícii podarilo zatknúť vykonávateľov a sprostredkovateľku vraždy. Konečného objednávateľa stále hľadá. Polícia aj prokuratúra potvrdili, že vražda súvisela s Kuciakovou investigatívnou prácou.

Polícia vedie trestné stíhanie v prípade tzv. motákov Mariana Kočnera

Kniha o Jánovi a Martine. Foto: TASR

Posledný článok, na ktorom Ján Kuciak pracoval, pojednával o prepojení medzi talianskou mafiou ‚Ndrangheta, bývalou štátnou radkyňou Máriou Troškovou a bývalým tajomníkom Bezpečnostnej rady štátu Viliamom Jasaňom. Vznikli podozrenia, že cez vtedajšieho premiéra Róberta Fica sa mafia dostala až na Úrad vlády Slovenskej republiky.

Posledný článok zavraždeného Jána Kuciaka!

V deň výročia vraždy, 21. februára 2019 o 20:30, odvysiela TV Markíza dokument s názvom „Ján a Martina: Vražda, ktorá zmenila Slovensko“.

Boj o palác naberá na obrátkach. Šefčovič stále vedie, ale Mistríka už dobieha Čaputová

Rok od vraždy si pripomenie aj iniciatíva Za slušné Slovensko, ktorá vo štvrtok organizuje zhromaždenia v 36 slovenských mestách, rovnako aj na 22 miestach v zahraničí.

Zhromaždenie v Bratislave bude na Námestí Slovenského národného povstania (SNP), preto bude v týchto miestach dočasná výluka mestskej hromadnej dopravy. Na zhromaždení v Bratislave vystúpia zástupcovia občianskych iniciatív, herci, hudobníci aj Jánov otec Jozef Kuciak.

„Naše požiadavky trvajú už rok. Stále voláme po vyšetrení vraždy Jána a Martiny a rovnako po dôveryhodnej vláde,“ uviedli predstavitelia iniciatívy Karolína Farská a Juraj Šeliga. „Chceme poznať mená tých, ktorí si objednali túto vraždu, rovnako budeme pozorne sledovať spôsob vyšetrovania a vytvárať verejný tlak proti politickým zásahom,“ doplnili.

Predstavitelia OBSE si pripomenuli výročie zavraždenia Jána Kuciaka

Môže vás zaujímať

Známy moderátor totálne v koncoch. Môže za to Jožo Pročko?!