Jednou vetou

Odklepnuté! Štátnice a obhajoby na školách sa budú môcť vykonať online

Na snímke budova Univerzity Komenského v Bratislave

foto: TASR - Dano Veselský

Novela zákona o vysokých školách taktiež povolí operatívne meniť termíny a ďalšie podmienky prijímania na štúdium

Štátnu skúšku, rigoróznu skúšku či obhajobu habilitačnej práce na vysokých školách bude možné vykonať online spôsobom. Rozhodlo o tom 142 zo 144 prítomných poslancov Národnej rady SR (NR SR). Novela zákona o vysokých školách, ktorú vláda schválila 16. apríla, taktiež povoľuje operatívne meniť termíny a ďalšie podmienky na prijímanie do štúdia. Rektorovi návrh zákona umožňuje predĺžiť štúdium nad štandardnú dĺžku štúdia o viac ako dva roky. Návrh zákona schválil parlament v skrátenom legislatívnom konaní.

Toto všetko prináša novela

Novela zákona zároveň zabezpečí elektronickú verziu učebníc, učebných textov a pracovných zošitov, ako aj otvorenie trhu s učebnicami. Upravuje taktiež činnosť orgánov školskej samosprávy či možnosť použiť finančné prostriedky na školy v prírode pre súčasných štvrtákov základných škôl aj v ďalšom školskom roku 2020.

Mimoriadne predĺženie štúdia pre VŠ

V oblasti vysokého školstva upravuje rezort školstva činnosť kolektívnych orgánov a prezenčnú metódu tak, aby bola akceptovaná aj elektronická komunikácia a upravuje mimoriadne predĺženie štúdia. V oblasti výskumu a vývoja novela zavádza operatívne riešenie financovania projektov a doby ich riešenia počas krízovej situácie. Zákon nadobúda účinnosť dňom jeho vyhlásenia v Zbierke zákonov Slovenskej republiky.

Školy sú momentálne zatvorené do odvolania a výučba sa uskutočňuje dištančnou formou. Od 12. marca platí na Slovensku pre koronavírus mimoriadna situácia. Vláda SR tiež pristúpila k vyhláseniu núdzového stavu pre celý sektor zdravotníctva a sociálne zariadenia, kde poskytujú zdravotnú starostlivosť. Zaviedla sa tiež povinnosť nosiť rúško všade mimo svojej domácnosti.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky