Jednou vetou

Odmietnutie medzipristátia vrtuľníkov USA považuje SaS za signál nepriateľstva

Ľubomír Galko (SaS)

Foto: TASR

Kauza odmietnutia medzipristátia amerických vrtuľníkov na letisku v Piešťanoch je signálom nedôveryhodnosti Slovenska ako partnera NATO či Európskej únie. Tvrdia to opoziční poslanci Národnej rady (NR) SR Ľubomír Galko a Martin Klus (obaja SaS). Odborník opozičného hnutia OĽaNO na obranu Jaroslav Naď to označil za geopolitické šialenstvo.

Odmietame sa pasívne prizerať nielen na to, ako nominanti SNS tunelujú rezort obrany, ale aj na to, ako vysielajú do sveta signály, že Slovensko nie je spoľahlivým členom Severoatlantickej aliancie a Európskej únie,“ uviedol Galko.

Klus vyzval ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka (nominant Smeru-SD) a premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD), aby „nominantom SNS nedovolili na ministerstve obrany dokonať akt nepriateľstva voči nášmu spojencovi“ a prinútili rezort zmeniť zákaz medzipristátia vrtuľníkov na povolenie.

Slovenská ekonomika zvýšenie rodičovského príspevku zvládne, uviedol Fico

„Nielenže to je geopolitické šialenstvo, toto by mal premiér okamžite riešiť,“ skonštatoval Naď s tým, že americké vrtuľníky napokon natankovali a zaplatili v inej krajine. Predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič zdôraznil, že za zachovanie letiska v Piešťanoch bojovalo aj vedenie Trnavského samosprávneho kraja. „To letisko si nejako zarobiť musí,“ skonštatoval. Prístup SNS podľa jeho slov okráda letisko, jeho zamestnancov i samosprávu.

V tejto súvislosti chce o dodržiavaní medzinárodných záväzkov a geopolitickej orientácii Slovenska hovoriť aj Most-Híd na najbližšej koaličnej rade. Od ministerstva obrany žiada dôveryhodné vysvetlenie.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky