Jednou vetou

Odovzdanie dlhoročnej kauzy gangu Volodymyra Y. na Ukrajinu sa ešte nekoná

Súdna sieň
Ilustračné foto

Foto: TASR

Senát Krajského súdu (KS) v Bratislave zatiaľ nepredložil Ministerstvu spravodlivosti (MS) SR žiadosť dozorujúceho prokurátora Krajskej prokuratúry (KP) v Bratislave, aby sa kauza ukrajinského gangu Volodymyra Y., dlhé roky neúspešne pojednávaná na slovenských súdoch, odovzdala ukrajinským orgánom činným v trestnom konaní. Volodymyr Y. čelí s trojicou komplicov na KS v Bratislave obžalobe v prípade piatich vrážd.

„Senát v tomto čase naďalej zhromažďuje podklady na vypracovanie spisu a predmetnej žiadosti, ktorú predloží Ministerstvu spravodlivosti SR na rozhodnutie,“ sprostredkoval v piatok (22. 2.) odpoveď predsedu senátu KS v Bratislave hovorca KS BA Pavol Adamčiak. Naposledy sa vo veci malo konať v druhej polovici novembra minulého roku.

Proces bol však odročený na neurčito. Neprišiel totiž ani jeden zo štyroch obžalovaných – Volodymyr Y., Mykola Sh., Vasyľ P. a Eduard V. a ani tlmočník. Prví traja sa pravdepodobne nachádzajú na Ukrajine a slovenský občan Eduard V. sa ospravedlnil z vážnych zdravotných dôvodov svojej manželky. Volodymyr Y. je na Ukrajine zadržaný za neznámu trestnú činnosť. „Dávam na zváženie súdu vypátranie pobytu obžalovaných. Následne, aby súd z ekonomických dôvodov zvážil a trestnú vec odovzdal na Ukrajinu,“ povedal v novembri minulého roku dozorujúci prokurátor KP v Bratislave. Trojčlenný senát po krátkej porade vtedy rozhodol, že si vyžiada stanovisko MS SR k tomu, aby sa vec odovzdala spolu so spisovým materiálom na Ukrajinu.

Pracovná skupina má riešiť, ako robiť previerky sudcov v súlade s ústavou, uznal Gál

Dvoch komplicov ukrajinského bosa Volodymyra Y. – Eduarda V. a Mykolu Sh., prezývaného v minulosti Jurij R. alias Koľja, odsúdil v roku 2015 senát KS v Bratislave v kauze spomínaných vrážd na 22 rokov odňatia slobody. Senát NS SR však vec vrátil na prvostupňový súd. Vec Volodymyra Y. a Vasyľa P. vylúčili na samostatné konanie, NS SR však prvostupňovému súdu prikázal, aby sa prípad spojil do jedného pojednávania. KS ich pôvodne v minulosti uznal vinnými z trestného činu vraždy a ďalších trestných činov a odsúdil na doživotné tresty odňatia slobody. NS SR však vec vrátil naspäť na KS. Išlo o výnimočné a úhrnné tresty, ktoré si mali odpykať v ústave s maximálnym stupňom stráženia.

V roku 1998 mali zavraždiť najprv dvoch členov pôvodne spoločnej podskupiny v obci Jablonica v okrese Senica. K vraždám došlo až po súhlase bosa Volodymyra Y. Svoje obete zastrelili. V tom istom roku zastrelili svojich dvoch ďalších bývalých komplicov v katastri mesta Stupava. Poslednú obeť postrelili na bratislavskej Kolibe, potom ju uškrtili elektrickým káblom a hodili zviazanú do Dunaja. „Vraždy spáchali úmyselne a trýznivo,“ uviedol pred časom predseda trojčlenného senátu. Eduard V. sa podľa rozsudku dopúšťal aj drogovej trestnej činnosti a Mykola Sh. falšovania dokumentov.

Volodymyra Y. stíhali aj v prípade ďalších dvoch vrážd, avšak súdy ho spolu s komplicmi spod obžaloby právoplatne oslobodili.     

Súd zatiaľ neeviduje sťažnosť prokurátora vo veci väzby Pavla Ruska

Ukrajinec, bývalý boxer, bol zatiaľ právoplatne odsúdený iba za zorganizovanie vývozu kradnutých áut do zahraničia na štyri roky, ktoré si odsedel. Podľa polície bol Volodymyr Y. hlavou zločineckej skupiny od konca 90. rokov. Gang údajne pôsobil na Slovensku, v Česku, Maďarsku, Rumunsku, na Ukrajine a v Bielorusku a okrem iného sa mal zaoberať lízingovými a poisťovacími podvodmi a krádežami áut.

V súčasnosti je Volodymyr Y. už niekoľko rokov na Ukrajine, keď bol zo Slovenska administratívne vyhostený. Na pojednávania na slovenské súdy nechodí, keďže nemá pas a ani nebolo možné, aby na územie SR vstúpil. Na Slovensku strávil vo väzbe rekordných takmer 11 rokov, keď ho vždy prepustili a hneď pri východe z ústavu na výkon trestu odňatia slobody v Bratislave ho zadržali kukláči za inú trestnú činnosť.

Môže vás zaujímať

FOTO: Odbehol si na pol hodinku