Jednou vetou

Odpálenie balistickej rakety KĽDR bolo reakciou zúfalého človeka, tvrdí analytik

Ilustračné foto. Foto: TASR

Odpálenie balistickej strely Severnou Kóreou v noci nadnes považuje analytik Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku (SFPA) Dušan Fischer za reakciu zúfalého človeka. „Kim Čong-un vidí, že sa okolo neho sťahuje kruh, americký prezident Donald Trump hovorí o útoku, volá po vyzbrojení Japonska,“ uviedol pre TASR.

Ako ďalej zdôraznil, Američania cvičia s Južnou Kóreou a premiestňujú raketový systém THAAD. „Trump hovorí o zvýšenom tlaku, no neviem, čo má konkrétne na mysli, keďže onedlho už nebude čo sankcionovať,“ dodal.

Juhokórejská armáda dnes informovala, že KĽDR odpálila balistickú raketu tesne pred 6.00 h miestneho času (23.00 h SELČ). Strela podľa nej preletela 2700 kilometrov a dosiahla maximálnu výšku okolo 550 kilometrov. Správu o strele KĽDR, ktorá preletela nad Japonskom, následne potvrdila japonská vláda aj americké ministerstvo obrany. Nad Japonskom naposledy preletela strela vypálená KĽDR v roku 2009.

Južná Kórea dnes v reakcii na najnovšiu raketovú skúšku KĽDR a demonštráciu svojej sily usporiadala ostré vojenské cvičenie štyroch stíhacích bombardérov F-15K. K novej raketovej skúške došlo len necelé tri dni po tom, ako KĽDR vypálila do mora tri balistické rakety krátkeho doletu, a zároveň v čase, keď armády Južnej Kórey a USA uskutočňujú každoročné spoločné cvičenia na Kórejskom polostrove. Pchjongjang tieto manévre považuje za provokáciu.

 

Môže vás zaujímať

Ministerstvo vnútra nedokáže vysvetliť, čí Lučanský má, alebo nemá šoféra