Jednou vetou

Takýto trest dostali za odstránenie kosáka a kladiva z pamätníka

Námestie osloboditeľov v Košiciach a pamätníky, z ktorých boli odstránené komunistické symboly, kosáky a kladivá

Foto: TASR

Okresný súd Košice I uložil trom košickým aktivistom trestným rozkazom podmienečný dvojmesačný trest odňatia slobody za odstránenie symbolov kosáka a kladiva z pamätníka padlých sovietskych vojakov na košickom Námestí osloboditeľov. Sudca uznal Ľuboša L., Štefana Š. a Petra O. vinných z prečinov výtržníctva a poškodzovania cudzej veci v spolupáchateľstve.

K činu podľa verdiktu došlo 21. augusta 2017 popoludní, na výročie okupácie Československa vojskami Varšavskej zmluvy. Trojica mala celkovo odstrániť 24 symbolov kosáka a kladiva a spôsobiť tak Správe mestskej zelene (SMsZ) v Košiciach škodu 347 eur

Podľa marcového rozhodnutia súdu sa obvinení „spoločným konaním dopustili na mieste verejnosti prístupnom hrubej neslušnosti tým, že hanobili kultúrnu pamiatku, poškodili cudziu vec a spôsobili tak na cudzom majetku škodu„. V rámci dvojmesačného trestu im samosudca určil skúšobnú dobu vo výmere 12 mesiacov.

Prípad sa vlani stal medializovaným najmä po tom, ako aktivistu Ľuboša L. zadržala polícia a cele strávil tri noci. Prokurátor pre neho navrhol väzbu pre obavu z pokračovania trestnej činnosti, napokon však na súde vzal návrh späť a aktivistu prepustili na slobodu. „Očakával som to, ale je to absurdné a budeme sa brániť,“ uviedol v stredu pre TASR k verdiktu Ľuboš L., ktorý zverejnil trestný rozkaz na sociálnej sieti. Potvrdil, že trojica podá proti trestnému rozkazu odpor prostredníctvom advokáta Daniela Lipšica. Aktivista nepopiera, že preglejkové kosáky a kladivá odstraňoval, argumentuje však, že išlo o symboly a propagáciu komunistického režimu, ktorý je zakázaný.

„Dožadujeme sa tým, aby zákon platil, a ak máme raz v zákone, že propagácia ideológií a hnutí vedúcich k potláčaniu ľudských práv je trestná, tak aby tento štát zasiahol,“ povedal. Preglejkové náhrady pôvodných symbolov boli navyše podľa neho na pamiatke cudzími predmetmi.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky