Jednou vetou

Takýto trest dostali za odstránenie kosáka a kladiva z pamätníka

Námestie osloboditeľov v Košiciach a pamätníky, z ktorých boli odstránené komunistické symboly, kosáky a kladivá

Foto: TASR

Okresný súd Košice I uložil trom košickým aktivistom trestným rozkazom podmienečný dvojmesačný trest odňatia slobody za odstránenie symbolov kosáka a kladiva z pamätníka padlých sovietskych vojakov na košickom Námestí osloboditeľov. Sudca uznal Ľuboša L., Štefana Š. a Petra O. vinných z prečinov výtržníctva a poškodzovania cudzej veci v spolupáchateľstve.

K činu podľa verdiktu došlo 21. augusta 2017 popoludní, na výročie okupácie Československa vojskami Varšavskej zmluvy. Trojica mala celkovo odstrániť 24 symbolov kosáka a kladiva a spôsobiť tak Správe mestskej zelene (SMsZ) v Košiciach škodu 347 eur

Podľa marcového rozhodnutia súdu sa obvinení „spoločným konaním dopustili na mieste verejnosti prístupnom hrubej neslušnosti tým, že hanobili kultúrnu pamiatku, poškodili cudziu vec a spôsobili tak na cudzom majetku škodu„. V rámci dvojmesačného trestu im samosudca určil skúšobnú dobu vo výmere 12 mesiacov.

Prípad sa vlani stal medializovaným najmä po tom, ako aktivistu Ľuboša L. zadržala polícia a cele strávil tri noci. Prokurátor pre neho navrhol väzbu pre obavu z pokračovania trestnej činnosti, napokon však na súde vzal návrh späť a aktivistu prepustili na slobodu. „Očakával som to, ale je to absurdné a budeme sa brániť,“ uviedol v stredu pre TASR k verdiktu Ľuboš L., ktorý zverejnil trestný rozkaz na sociálnej sieti. Potvrdil, že trojica podá proti trestnému rozkazu odpor prostredníctvom advokáta Daniela Lipšica. Aktivista nepopiera, že preglejkové kosáky a kladivá odstraňoval, argumentuje však, že išlo o symboly a propagáciu komunistického režimu, ktorý je zakázaný.

„Dožadujeme sa tým, aby zákon platil, a ak máme raz v zákone, že propagácia ideológií a hnutí vedúcich k potláčaniu ľudských práv je trestná, tak aby tento štát zasiahol,“ povedal. Preglejkové náhrady pôvodných symbolov boli navyše podľa neho na pamiatke cudzími predmetmi.

Môže vás zaujímať

SaS vyzýva predsedu parlamentu Borisa Kollára na odstúpenie z funkcie