Jednou vetou

Odvolací súd ešte nemá k dispozícii rozsudok vo veci Inda Nishita T.

Ilustračné foto

TASR

Odvolací Krajský súd (KS) v Bratislave zatiaľ nemôže konať vo veci Inda Nishita T., ktorého 15. októbra minulého roku Okresný súd (OS) Bratislava I oslobodil spod obžaloby Krajskej prokuratúry v Bratislave. KS nemá k dispozícii písomné zdôvodnenie minuloročného verdiktu súdu nižšieho stupňa.

Pôvodne bol Nishit T. obžalovaný z vraždy a ublíženia na zdraví. Incident slovenského občana, pôvodom z Indie, s dvoma mužmi sa odohral pred takmer rokom a pol v centre Bratislavy.

„Na základe žiadosti predsedu senátu Okresného súdu Bratislava I v uvedenej trestnej veci, kde bolo vykonané podrobné dokazovanie, významné aj z hľadiska právnych posúdení, ako aj z dôvodu zhoršeného zdravotného stavu predsedu senátu v tomto období, bola lehota na vypracovanie rozhodnutia vedením súdu predĺžená do 18. februára. O predĺžení lehoty na vypracovanie rozhodnutia boli upovedomené procesné strany,“ uviedol v piatok (15.2.)  hovorca KS v Bratislave Pavol Adamčiak.

„Rozhodovanie súdu nebolo ľahké a jednoduché. V skutkových otázkach, kde existujú pochybnosti, musí ich súd vyhodnotiť v prospech obžalovaného. Je potrebné zdôrazniť, že predseda senátu nikdy nemôže prihliadať na informácie, ktoré zaznejú v médiách. Názory aj verejnosti sa nemôžu premietnuť do rozhodovania súdu. V danej trestnej veci bolo vykonané rozsiahle dokazovanie,“ povedal predseda trojčlenného senátu OS Bratislava I v zdôvodnení rozsudku minulý rok v októbri. Poukázal pritom na nahrávky z kamerového systému z Veľvyslanectva SRN. Súd dospel k záveru, že skutok napĺňa atribúty nutnej obrany v zmysle Trestného zákona.

Ústavný súd zverejnil, ako bude fungovať od nedele

Ak mal Nishit T. pri sebe nože, nemôže mu to podľa súdu priťažovať. „Skutočnosť, že obžalovaný ich použil na svoju obranu, svedčia viaceré dôkazy a najmä kamerový záznam,“ uviedol vtedy predseda senátu OS Bratislava I. Osoba brániaca sa nemusí zvoliť najmiernejší spôsob obrany, dodal okrem iného sudca. „Boli to poškodení, ktorí vyprovokovali konflikt a značne agresívne napádali obžalovaného,“ doplnil. Útok poškodených na Nishita pokračoval aj po tom, čo sa snažil konflikt upokojiť. „Je zrejmé, že obžalovaný bol napadnutý. Úplne prvotným bol verbálny útok na jeho osobu. Súd sa na druhej strane nestotožňuje s tým, že išlo o rasovo motivovaný útok,“ pokračoval sudca v odôvodnení rozsudku. Poškodení aj obžalovaný boli pod značným vplyvom alkoholu. Obžalovaný sa mohol obávať nielen o svoje zdravie, ale aj o svoj život,“ zdôraznil predseda senátu.

Dozorujúci prokurátor Michal Šúrek vtedy podal dovolanie. O ňom teda bude rozhodovať KS v Bratislave. Prokurátor si stojí za pôvodnou obžalobou a nemieni ju prekvalifikovať. Pozostalí, teda poškodení podali odvolanie vo veci odškodného. Sudca zároveň vydal po vynesení rozsudku príkaz na okamžité prepustenie Nishita T. z väzby, voči ktorému nebol prípustný opravný prostriedok.

„Som smutný z toho tragického večera. Nebol som útočníkom, bol som to ja, ktorý bol napadnutý troma agresívnymi útočníkmi,“ uviedol vo svojom záverečnom návrhu Nishit T. Zdôraznil, že poškodení na neho vykrikovali rasistické heslá. Po úderoch sa začal brániť. „Ja som obeťou rasovo motivovaného útoku.“

Potýčka pre taxík sa odohrala počas noci na jeseň 2017 v centre Bratislavy, v blízkosti Veľvyslanectva SRN. Slovák, pôvodom z Indie, použil nôž voči 37-ročnému Bratislavčanovi Branislavovi B., ktorý následkom rezného poranenia podľahol. Ďalšiemu poškodenému vtedy spôsobil rezné poranenia.

Incidentu predchádzal verbálny konflikt, o čom svedčia aj kamerové záznamy. V minulosti mal byť Ind údajne verbálne napádaný pre svoj pôvod. Útoky však na polícii nikdy neohlásil.

Môže vás zaujímať

Známy moderátor totálne v koncoch. Môže za to Jožo Pročko?!