Jednou vetou

Odvolací súd vytýčil termín konania vo veci Inda Nishita T.

Okresný súd

foto: TASR

Krajský súd (KS) v Bratislave už vytýčil termín odvolacieho konania - verejného zasadnutia v prípade Inda Nishita T. Verejné zasadnutie pred trojčlenným senátom KS v Bratislave je naplánovaná na 11. júla. TASR o tom v stredu informoval hovorca KS v Bratislave Pavol Adamčiak.

Nishita T. v polovici októbra minulého roku Okresný súd (OS) Bratislava I oslobodil spod obžaloby Krajskej prokuratúry (KP) Bratislava, keď bol pôvodne obžalovaný z vraždy a ublíženia na zdraví. Incident slovenského občana, pôvodom z Indie, s dvoma mužmi sa odohral pred viac ako rokom a pol v centre Bratislavy.

„Rozhodovanie súdu nebolo ľahké a jednoduché. V skutkových otázkach, kde existujú pochybnosti, musí ich súd vyhodnotiť v prospech obžalovaného. Je potrebné zdôrazniť, že predseda senátu nikdy nemôže prihliadať na informácie, ktoré zaznejú v médiách. Názory aj verejnosti sa nemôžu premietnuť do rozhodovania súdu. V danej trestnej veci bolo vykonané rozsiahle dokazovanie,“ povedal predseda senátu OS Bratislava I v zdôvodnení rozsudku minulý rok v októbri. Poukázal pritom na nahrávky z kamerového systému z Veľvyslanectva SRN. Súd dospel k záveru, že skutok napĺňa atribúty nutnej obrany v zmysle Trestného zákona.

Za krádež kráľovských klenotov odsúdili vo Švédsku druhého muža

Ak mal Nishit T. pri sebe nože, nemohlo mu to podľa súdu priťažovať. „Skutočnosť, že obžalovaný ich použil na svoju obranu, svedčia viaceré dôkazy a najmä kamerový záznam,“ uviedol vtedy predseda senátu. Osoba brániaca sa nemusí zvoliť najmiernejší spôsob obrany, dodal okrem iného sudca. „Boli to poškodení, ktorí vyprovokovali konflikt a značne agresívne napádali obžalovaného,“ doplnil. Obžalovaný sa podľa predsedu senátu mohol obávať nielen o svoje zdravie, ale aj o svoj život.

Dozorujúci prokurátor Michal Šúrek vtedy podal dovolanie. Prokurátor si stojí za pôvodnou obžalobou a nemienil ju prekvalifikovať. Pozostalí, teda poškodení, podali odvolanie vo veci odškodného. Sudca zároveň vydal po vynesení rozsudku príkaz na okamžité prepustenie Nishita T. z väzby, voči ktorému nebol prípustný opravný prostriedok.

Potýčka pre taxík sa odohrala počas noci na jeseň 2017 v centre Bratislavy, v blízkosti Veľvyslanectva SRN. Slovák, pôvodom z Indie, použil nôž voči 37-ročnému Bratislavčanovi Branislavovi B., ktorý následkom rezného poranenia podľahol. Ďalšiemu poškodenému vtedy spôsobil rezné poranenia. Incidentu predchádzal verbálny konflikt, o čom svedčia aj kamerové záznamy. V minulosti mal byť Ind údajne verbálne napádaný pre svoj pôvod. Útoky však na polícii nikdy neohlásil.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky