Jednou vetou

Odvolanie Plavčana je súčasťou mocenskej hry premiéra, tvrdí Sulík

Predseda strany SaS Richard Sulík.

Foto: TASR

Peter Plavčan (nom. SNS) už dávno nemal byť ministrom, no dnešná výzva na jeho odvolanie zo strany Roberta Fica (Smer-SD) je iba súčasťou mocenskej hry predsedu vlády.

Vyhlásil to predseda SaS Richard Sulík na stredajšom mimoriadnom brífingu, na ktorom sa vyjadroval k aktuálnej situácii, ktorá nastala vo vládnej koalícii po vyhlásení premiéra Fica a jeho žiadosti o personálnu zmenu na poste ministra školstva.

Kríza nevznikla z programových nezhôd

Premiérov stredajší počin podľa Sulíka dokumentuje, že Fico nie je v stave, aby konal rozvážne a nezvláda riešiť problémy v zlepenci, ktorý sám vytvoril.

„Na jednej strane hovorí, že táto vláda nemá alternatívu, no zároveň sa nechá ovládať svojím egom a cez médiá oznamuje koaličnému partnerovi odvolanie ministra,“ uviedol Sulík.

Líder najsilnejšej opozičnej strany zvýraznil, že súčasná vládna kríza, na ktorej má podľa neho práve premiér najväčší podiel viny, nevznikla z dôvodu programových nezhôd, ale len pre peniaze a hádky „ako deliť lup“.

Korupcia nabrala nevídané rozmery

Sulík zdôraznil, že práve pod vedením Roberta Fica nabrala korupcia obludné, nevídané rozmery. „Ak premiér tvrdí, že táto vláda nemá alternatívu, tak čiastočne mu dávam za pravdu, v prípade rozkrádania eurofondov to platí,“ uviedol.

Ficovi odkázal, že ak má byť odvolaný Plavčan, mal byť rovnako odvolaný minister práce Ján Richter a minister vnútra Robert Kaliňák (obaja Smer-SD).

Premiéra Sulík vyzval, aby v súčasnej situácii „nehazardoval so Slovenskom“. „Jediným poctivým riešením sú predčasné voľby, sme pripravení rokovať so stranou Smer-SD i ďalšími stranami o čo najskoršom termíne ich konania,“ uviedol Sulík. Zopakoval takisto, že liberáli sú pripravení vládnuť.

Môže vás zaujímať

Z Kočnerovho kamaráta Dolinského urobila RTVS anjela