Jednou vetou

Odvolanie premiéra Matoviča bude spoločným návrhom Smeru-SD a Pellegriniho skupiny

Predseda Smeru-SD Robert Fico a podpredseda Smeru-SD Juraj Blanár

Foto: Facebook

Na odvolanie premiéra je potrebných aspoň 76 hlasov poslancov, opozícia ich má 55

Návrh na vyslovenie nedôvery premiérovi Igorovi Matovičovi (OĽaNO) podajú spoločne klub poslancov strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) a poslanci vznikajúcej strany Petra Pellegriniho Hlas – sociálna demokracia. Na dnešnej tlačovej besede to povedal predseda Smeru-SD Robert Fico. K tejto téme bude mať ešte dnes tlačovú konferenciu podpredseda Smeru-SD Juraj Blanár a nezaradený poslanec a člen Hlasu – sociálnej demokracie Richard Raši. Podnetom na odvolanie premiéra je kauza jeho diplomovej práce. Podľa Denníka N v nej odpísal dve knihy slovenských ekonómov a necitoval ich.

„V čele štátu nemôžu stáť nekompetentní a nepripravení ľudia. Aj to preto bude jedným z dôvodov na odvolanie Matoviča z funkcie predsedu vlády,“ ozrejmil Fico.

Blanár na tlačovej konferencii priblížil, že tento návrh na vyslovenie nedôvery premiérovi sa zrodil po pragmatickej spolupráci strany Smer-SD a nezaradených poslancov okolo Petra Pellegriniho. Ako jeden z dôvodov spomenul aj porušenie programového vyhlásenia vlády. Raši poznamenal, že pod návrh sa podpísalo 39 zákonodarcov, z toho 24 poslancov Smeru-SD, 11 poslanci z pripravovanej strany Hlas a štyria nezaradení poslanci Filip Kuffa, Štefan Kuffa, Tomáš Taraba a Ján Podmanický. „Ak Matovič neodstúpi, budeme jedinou krajinou v Európe, ktorá má za premiéra človeka bez charakteru a morálky,“ dodal Raši.

Blanár na novinársku otázku, či možno očakávať spoluprácu oboch strán aj v budúcnosti, odpovedal, že v tomto prípade išlo o pragmatickú spoluprácu a netreba za tým hľadať žiadnu senzáciu. „Ako som už spomínal aj predtým, ľudia okolo Petra Pellegriniho nie sú našimi súpermi. Tým je súčasná vláda,“ uviedol podpredseda Smeru-SD. Raši doplnil, že jedinou podmienkou, ktoré obe strany deklarovali, bolo, aby mimoriadnu schôdzu zvolali bez podpisov opozičnej strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS). „To, aby pán Matovič skončil vo funkcii predsedu vlády, je našim spoločným cieľom,“ uzavrel Raši.

Na zvolanie schôdze je potrebných aspoň 30 podpisov členov zákonodarného orgánu. Predseda parlamentu Boris Kollár bude mať na zvolanie mimoriadnej schôdze sedem dní.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky