Jednou vetou

Parlament A.Danka odvolávať nebude, návrh opozície neprešiel

Návrh opozície sa nepodarilo zatiaľ zrealizovať

Foto: Michal Psota

Parlament dnes nebude hlasovať o vyslovení nedôvery predsedovi NR SR a šéfovi SNS Andrejovi Dankovi. Poslanci totiž neschválili program 36. schôdze.

Za program mimoriadnej schôdze v utorok zahlasovalo len 64 poslancov zo 139 prítomných. Opozícia chcela Danka odvolať najmä pre kauzu jeho rigoróznej práce.

Schválenie programu nepodporil nikto z koalície. Proti boli poslanci Smer-SD a SNS, väčšina členov Mosta-Híd sa zdržala. Proti boli aj nezaradení Peter Marček, Martina Šimkovičová a Rastislav Holúbek. Za program rokovania hlasovali poslanci SaS, OĽaNO, Sme rodina, ĽSNS aj zvyšní nezaradení.

„Konštatujem, že sme neschválili program 36.schôdze, takže vyhlasujem schôdzu za skončenú,“ povedal podpredseda NR SR Béla Bugár.

Koalícia ešte nevie, či schôdzu k odvolávaniu Danka vôbec umožní

Danko mal čeliť odvolávaniu, lebo nevyhovel apelu SaS, aby do týždňa zverejnil svoju rigoróznu prácu, vďaka ktorej získal v roku 2000 titul JUDr. Podpredsedníčka NR SR Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) videla aj iný dôvod na odvolanie. Podľa nej sú to Dankove proruské ambície, ktoré sú v príkrom rozpore so zahraničnou politikou Slovenska. „Zároveň sa prihlásil k orbánovskej politike a volá po centralizácii moci. To je neprípustné,“ povedala Ďuriš Nicholsonová. Ďalšou príčinou, pre ktorú mal byť Danko odvolávaný, je, že šéf SNS podľa opozície účelovo bráni prijatiu Bezpečnostnej stratégie SR a Obrannej a Vojenskej stratégie SR v parlamente.

Šéf parlamentu v reakcii uviedol, že rozčúlenie nie je program. „A na ich výčitky ohľadom mojich zahraničných ciest zasa dodávam, že do Ruska budem chodiť, aj keby celá opozícia skočila do Dunaja,“ odkázal.

Ján Budaj z OĽANO-NOVA vyzval ľudí, aby aj kvôli tomuto vyšli 17.novembra na protestný míting, aby nepanovala o Slovensku skutočnosť, že ešte aj v akademických oblastiach sa podvádza. Parlament je podľa neho epicentrom moci v štáte. „Ak bude v epicentre lož a podvod, je to zlý príklad pre krajinu,“ vyhlásil Ján Budaj.

Opozícia tiež žiada, aby rektor Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici Vladimír Hiadlovský odstúpil zo svojej funkcie.

„Ja som nepochopil, ako je možné utajiť prácu, ktorá vznikla počas vysokoškolských štúdií hradených z daní občanov,“ vyhlásil predseda SaS Richard Sulík. Je tu podľa neho vážne podozrenie, že Andrej Danko roky používa neoprávnene titul. R.Sulík pripomenul, že v iných krajinách sa za podobné veci odstupuje.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky