Jednou vetou

Odvolávaniu bude čeliť Heger aj Krajniak

ZĽAVA: Eduard Heger a Milan Krajniak

autorská koláž hlavne.sk, Foto: SITA

Parlament sa po prázdninách premení doslova na strelnicu. Opozičný Smer-SD avizuje odvolávanie ministra financií Eduarda Hegera a najnovšie aj ministra práce Milana Krajniaka. Pridať sa chcú aj nezaradení poslanci od Petra Pellegriniho.

Neuplynul ani týždeň a už tu máme druhý pokus o odvolávanie. Tentokrát podpredseda strany Smer-SD Ladislav Kamenický vyzval ministra Krajniaka, aby napravil chyby z posledných dní, inak bude s kolegami iniciovať jeho odvolávanie. Kamenický ministra kritizuje za to, že odborárov arogantne odignoroval na pondelkovom rokovaní tripartity o minimálnej mzde na rok 2021. „Ak nebude existovať sociálny dialóg, demokracia na Slovensku sa skončila,“ povedal Kamenický. Bývalému ministrovi financií sa tiež nepáči, že minister práce spochybňuje odborárov ako zástupcov zamestnancov. „Budeme podporovať kroky odborárov, ich námietky považujeme za legitímne,“ povedal Kamenický. Krajniaka označil za nekompetentného. „To, čo predviedol, je bezprecedentné, 30 rokov sa na Slovensku budoval sociálny dialóg,“ dodal podpredseda Smeru-SD.

Iniciovanie odvolania Krajniaka z funkcie ministra práce a sociálnych vecí ešte v pondelok 24. augusta avizoval nezaradený poslanec NR SR Erik Tomáš zo vznikajúceho subjektu Hlas – sociálna demokracia. Dôvodom na takýto krok podľa neho je to, že Krajniak „siahne“ na zákon o minimálnej mzde. Ministra taktiež vyzval, aby z legislatívneho procesu „stiahol“ rušenie trinásteho dôchodku.

Predstavitelia Konfederácie odborových zväzov SR (KOZ) opustili pondelkové rokovanie Hospodárskej a sociálnej rady SR a prerušujú sociálny dialóg. Ako na pondelkovom brífingu uviedol prezident KOZ Marián Magdoško, reagujú tým na konanie ministra práce a sociálnych vecí Milana Krajniaka, ktorý pozval na individuálne rokovania len zástupcov zamestnávateľov. „Išli sa na 25 minút poradiť, je to bezprecedentné, hrubé porušenie tripartizmu, ktoré nemienime akceptovať,“ povedal šéf odborov. Tripartita rokovala o výške minimálnej mzdy na rok 2021. Minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak si podľa Magdoška pozval na rokovanie zamestnávateľov po tom, ako mu odborári oznámili nesúhlasné stanovisko. Podľa neho sa išiel Krajniak so zamestnávateľmi poradiť o tom, aký návrh predloží vláda spoločne so zamestnávateľmi. Orgány KOZ podľa neho v najbližších dňoch a týždňoch rozhodnú o ďalších krokoch.

Minister práce Milan Krajniak na neústupčivý prístup predstaviteľov KOZ pri rokovaniach o minimálnej mzde reagoval tým, že chce zmeniť zákon o tripartite.

Ešte minulý týždeň informoval predseda Smeru-SD o návrhu na odvolanie ministra Eduarda Hegera za konflikt záujmov pri advokátovi Michalovi Miškovičovi, ktorý je Hegerovým poradcom, pričom zároveň zastupuje Tipos a vyhráva štátne zákazky vo viacerých rezortoch a na úradoch pod kontrolou Matovičovej OľaNo.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky