OĽaNO a SaS chcú zvolať mimoriadny výbor

Poslanec NR SR Igor Matovič (OĽaNO).

Foto: TASR

Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (SNS) do dnešného dňa nevyvodila žiadnu zodpovednosť v prípade problémov, ktoré vyplávali na povrch v agrorezorte. Uviedla to vo štvrtok na tlačovej konferencii v Bratislave predsedníčka poslaneckého klubu OĽaNO Veronika Remišová. Opozičné hnutie OĽaNO a strana SaS zároveň zbierajú podpisy na zvolanie mimoriadneho výboru, na ktorom by mala ministerka pôdohospodárstva vysvetliť situáciu v pôdohospodárstve.

 „Po všetkom, čo vyplávalo na povrch, by ste čakali, že problémy prestanú, alebo že ich zodpovední začnú riešiť,“ skonštatovala Remišová s tým, že sa tak nestalo. Matečná podľa nej doposiaľ nevyvodila žiadnu zodpovednosť ani v prípade riaditeľa Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA), ani v prípade šéfky Slovenského pozemkového fondu (SPF). „Dnes, ak sa problémy, nevyriešia, tak nám hrozí, že Pôdohospodárska platobná agentúra príde o akreditáciu,“ upozornila.

TV Markíza podala odvolanie proti rozhodnutiu súdu v kauze podozrivých zmeniek

Zároveň pripomenula, že na problémy neupozorňuje len opozícia, ale už aj generálny prokurátor Jaromír Čižnár. Ten v pondelok (16. 7.) na tlačovej konferencii priblížil, že z celkovo preskúmaných 36 spisov vo veciach farmárov boli zistené pochybenia v desiatich. V deviatich prípadoch dala Generálna prokuratúra (GP) SR pokyn na začatie trestného stíhania. Remišová skonštatovala, že sú to chyby pod vedením ministerky Matečnej.

Poslanec Národnej rady (NR) SR za hnutie OĽaNO Ján Budaj priblížil, že začnú zbierať podpisy na zvolanie mimoriadnej schôdze Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie. Podľa neho ich budú mať vyzbierané ešte vo štvrtok. Dodal, že Matečná bude musieť vysvetliť obvinenia na jej osobu. Kriticky sa vyjadril aj ku generálnemu prokurátorovi, ktorý podľa neho nie je dostatočne konkrétny. „Čo bude s tými prokurátormi, ktorí toto zamietli pod koberec?“ pýtal sa Budaj.

M. Lajčákovi zostávajú posledné týždne v OSN

Podpredseda SaS Ľubomír Galko zároveň podotkol, že zistenia GP SR hovoria aj o nekonaní policajtov a niektorých prokurátorov. Vyzval tiež ministerku vnútra Denisu Sakovu (Smer-SD) a policajného prezidenta Milana Lučanského, aby začali v tomto smere konať.

Môže vás zaujímať

Dankov stožiar natreli, zostali na ňom šmuhy