Jednou vetou

OĽaNO chce zrovnoprávniť nároky príslušníkov silových zložiek počas OČR

Ilustračné foto

Foto: TASR

Súčasné podmienky dané policajtom, hasičom, príslušníkom SIS či vojakom, ktoré majú počas ošetrovania člena rodiny (OČR), by sa mali zosúladiť s bežnými zamestnancami.

Zmenu chcú dosiahnuť poslanci OĽaNO cez novelu zákona o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru, SIS, Zboru väzenskej a justičnej stráže a Železničnej polície. O právnej norme sa diskutovalo v závere druhého rokovacieho dňa 43. schôdze Národnej rady (NR) SR.

Gál: Istanbulský dohovor nie je na programe dňa

Kým zamestnanci majú nárok na ospravedlnenie neprítomnosti v práci napríklad pri ošetrovaní svojich rodičov, u policajtov a príslušníkov iných ozbrojených zborov a zložiek to tak nie je. Tí nemajú nárok napríklad na platené služobné voľno ani pri ošetrovaní detí starších ako desať rokov, ak s nimi nežijú v spoločnej domácnosti.

OĽaNO preto v novele okrem iného navrhuje vypustiť podmienku, aby poskytovanie služobného voľna s nárokom na služobný plat pri ošetrovaní iného člena rodiny bolo podmienené spoločnou domácnosťou chorého a policajta, profesionálneho vojaka či príslušníka finančnej správy.

Novela tiež určuje, aby príslušníkovi týchto zložiek bolo poskytnuté služobné voľno s nárokom na služobný plat aj pri ošetrovaní dieťaťa staršieho ako desať rokov, a to i v prípade, že nežijú v spoločnej domácnosti.

Novela zároveň definuje, že dieťaťom sa na účely ošetrovania rozumie nielen vlastné dieťa, ale aj osvojené dieťa a také, ktoré bolo zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu.

VIDEO: Čaputová sa usmieva vedľa zlodeja z pumpy

Vo štvrtok (28. 3.) ráno poslanci otvoria tému Istanbulského dohovoru. Koaličná SNS prišla s tým, že ho treba odmietnuť a ratifikáciu zastaviť. „Žiadame vládu SR, aby proces smerujúci k ratifikácii Istanbulského dohovoru ukončila,“ povedal podpredseda SNS Jaroslav Paška. Podľa SNS sú problémy v terminológii dohovoru a Ústavy SR.

„Tá nepripúšťa také definície partnerských vzťahov, ako sú zakotvené v dohovore,“ doplnil Paška s tým, že slovenská ústava definuje manželstvo muža a ženy a nie partnerstvo pre rovnaké páry.

Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) k tomu v stredu povedal, že Istanbulský dohovor nie je na programe dňa. Zdôraznil, že gro toho, o čom dohovor hovorí, už slovenská legislatíva rieši. „Slovenská republika už gro požiadaviek, ktoré od nás žiadajú, vyriešila,“ odkázal minister.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky