OĽaNO má z dopadov zrušenia odvodovej odpočítateľnej položky obavy

Poslanec NR SR Marek Krajčí (OĽaNO-NOVA)

Foto: TASR

Zrušenie odvodovej odpočítateľnej položky môže zmeniť zamestnávanie ľudí v najchudobnejších regiónoch a dotkne sa práve tých najchudobnejších ľudí. Tvrdí to poslanec Marek Krajčí (OĽaNO), ktorý takéto riešenie považuje za nešťastné. "Obávame sa, čo sa bude diať, keďže neboli vykonané akékoľvek dopadové analýzy," povedal.

Krajčí vyzval ministerstvo zdravotníctva, aby takýmto spôsobom neprinášalo do legislatívy veci, ktoré môžu výrazne zmeniť charakter zdravotníctva. „Hovoríme tu o arogancii moci, ktorá sa prejavuje spôsobom, že do druhého čítania prerokúvaných zákonov nám sú veľmi často z ministerstiev cez pozmeňujúce návrhy jednotlivých poslancov predkladané komplexné zmeny návrhov zákonov,“ zhrnul s tým, že ich tak nemôže pripomienkovať verejnosť a poslanci nemajú čas si ich ani poriadne naštudovať.

Vládna moc si robí z opozície iba štatistov, vyhlásil Krajčí

Novelou zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorá prináša okrem iného zrušenie odvodovej odpočítateľnej položky či doplnkové ordinačného hodiny u lekárov, ukončil podľa poslanca a lídra OĽaNO Igora Matoviča Smer-SD antisociálny rok. Tvrdí, že zmeny idú po krku chorým a ďalším bude hroziť, že prídu o zamestnanie.

Poslanci Národnej rady SR vo štvrtok prelomili veto prezidenta Andreja Kisku a novelu zákona o zdravotnej starostlivosti schválili v pôvodnom znení. Odvodová odpočítateľná položka na zdravotné poistenie pre zamestnávateľa sa tak od januára 2018 zruší. Rozsiahla novela prináša od mája okrem iného aj dobrovoľnú možnosť zavedenia doplnkových ordinačných hodín, pričom za vyšetrenie by pacient platil maximálne 30 eur. Či sa však zavedú do praxe, je otázne, keďže premiér Robert Fico (Smer-SD) avizoval ich zrušenie. Právna norma rieši okrem iného aj fungovanie urgentov v nemocniciach či obhliadky mŕtvych.

Môže vás zaujímať

Cenu ministra spravodlivosti získal za rok 2019 Pavel Traubner