Jednou vetou

OĽaNO navrhuje vziať samosprávam právo veta pri voľbe riaditeľa školy

Ilustračné foto

Foto: TASR

Obce a vyššie územné celky, ktoré sú zriaďovateľmi škôl, by mali prísť o právo veta pri voľbe riaditeľa školy alebo školského zariadenia. Myslia si to poslanci z hnutia OĽaNO, ktorí im chcú toto právo vziať novelou zákona o štátnej správe v školstve a školskej samospráve.

Plénu Národnej rady (NR) SR ju predložili v závere piateho rokovacieho dňa 19. parlamentnej schôdze. „Riaditeľ školy bol, je a bude, ak sa systém nenastaví inak, vazalom zriaďovateľa a jeho poslušným psíkom odkázaným na milosť a nemilosť svojho dobrodinca,“ zdôraznil v rámci rozpravy poslanec OĽaNO Oto Žarnay.

Priestor pre korupciu a klientelizmus

Poslanci OĽaNO pripomínajú, že v súčasnosti zriaďovatelia môžu dvakrát po sebe odmietnuť kandidáta na post riaditeľa, ktorého navrhla rada školy na základe výberového konania. „Podľa mnohých učiteľov sa takouto právnou úpravou vytvára priestor pre korupciu, klientelizmus, rodinkárstvo a politické nominácie riaditeľov,“ tvrdí OĽaNO.

Hnutie si myslí, že kompetencie rady školy by sa mali skôr posilňovať ako oslabovať. „Preto sa navrhuje, aby bol v plnej miere rešpektovaný ten kandidát na obsadenie miesta riaditeľa, ktorý vzišiel z výberového konania, kde výberovú komisiu tvorí rada školy,“ vysvetľujú svoj návrh poslanci. Ich novela by vrátila stav, ktorý tu bol pred septembrom 2015.

Informovanosť o znečistenom ovzduší

Zákonodarcovia budú v rokovaní pokračovať v utorok 12. septembra. Vrátia sa k vládnym právnym normám, ktoré si na tento deň dohodli. Ide o sériu návrhov z dielne ministra životného prostredia Lászlóa Sólymosa (Most-Híd) či zmeny z dielne ministra práce Jána Richtera (Smer-SD).

Sólymos prináša napríklad novelu zákona o odpadoch, ktorá má odbremeniť menších podnikateľov a živnostníkov, alebo aj novelu, podľa ktorej budú musieť verejnoprávne médiá informovať ľudí o znečistenom ovzduší.

Zmeny v zákone o nelegálnej práci

Richter v novele zákona o sociálnych službách navrhuje upraviť viaczdrojové financovanie sociálnych služieb a tiež to, aby jasle boli za určitých podmienok dostupné aj pre deti nepracujúcich rodičov. Novelou zákona o sociálnom poistení chce zas dosiahnuť, aby sa dôchodky na Slovensku zvyšovali o tzv. dôchodcovskú infláciu.

Minister práce predkladá aj zmeny v zákone o nelegálnej práci, podľa ktorých neprihlásenie zamestnanca do Sociálnej poisťovne v lehote do siedmich dní sa už nemá považovať za nelegálne zamestnávanie.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky