Jednou vetou

OĽaNO: Podstata problému vzdelávania rómskych detí sa za jeden rok nevyrieši

Peter Pollák

Foto: TASR

Za jeden rok vzdelávania rómskych detí v materských školách sa dostatočne nevyrieši podstata súčasného problému rómskych detí, neodstráni kultúrna, sociálna a jazyková bariéra.

Expert hnutia OĽaNO na rómsku problematiku Peter Pollák tak reagoval na vládou schválený návrh povinného predprimárneho vzdelávania pre všetky päťročné deti. Návrh považuje za nedostatočný.

„Už dnes majú rómske deti možnosť byť zaradené do nultého ročníka základnej školy. Stačilo sa spýtať učiteľov, ktorí s nimi pracujú a dozvedeli by sa to isté. Rok nestačí,“ zdôraznil.

Bez fungujúcich návratov nie je možné hovoriť o migračnej politike, tvrdí Saková

OĽaNO tvrdí, že vláda nebola schopná naštudovať si odporúčania odborníkov a výstupy z národných projektov, ktoré sa v tejto oblasti realizovali.

„Nešlo o krátkodobé, ale dlhodobé projekty, na ktorých pracovali renomovaní pedagogickí a vedeckí pracovníci. Investovali sme milióny eur, zaviedli ich na stovkách základných a materských škôl,“ uviedol Pollák. Ide podľa neho o vyhodené peniaze.

Súhlasí, že deťom zo sociálne slabších rodín treba pomôcť. „Dostať ich do materských škôl od troch rokov a následne ich na základných školách zaradiť do celodenného vzdelávacieho systému. Po vyučovaní tak zostanú na základnej škole, budú si pripravovať domáce úlohy, doučia sa a zlepšia si zručnosti, schopnosti a talent prostredníctvom mimoškolských aktivít,“ tvrdí.

Poslanec Mosta-Híd Štefan Vavrek v tejto súvislosti tvrdí, že všetky deti by mali mať pri vzdelávaní rovnakú štartovaciu čiaru.

Pomôcť má podľa neho aj povinná predškolská dochádzka. Rovnako by si želal, aby žiaci zo špeciálnych škôl mali možnosť pokračovať na bežných školách, získať výučné listy, aby mohli pracovať ako remeselníci.

Splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity a podpredseda Mosta-Híd Ábel Ravasz zdôraznil, že povinná predškolská výchova a rozšírenie možností detí zo špeciálnych škôl sú len časťou opatrení, na ktorých jeho úrad splnomocnenca pracuje.

Lajčákova demisia by podľa Bugára poškodila kredit Slovenska

Hlavné body ich práce sa podľa neho podarilo pretaviť do nedávno schváleného uznesenia vlády o zvyšovaní zamestnanosti ľudí z marginalizovaných skupín.

Od 1. septembra 2020 by malo byť predprimárne vzdelávanie pre všetky päťročné deti povinné, rozhodli o tom predstavitelia vlády na zasadnutí 20. novembra.

Povinnosť absolvovať predškolskú prípravu by bola zavedená rok pred začiatkom povinnej školskej dochádzky. Na presadenie tejto zmeny bude podľa Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu nutná novelizácia príslušnej legislatívy.

Kto nahradí Kažimíra? Okrem Žigu sa začali skloňovať ďalšie mená

Šéfka rezortu Martina Lubyová (nominantka SNS) dodala, že týmto krokom sa dosiahne zaškolenosť najmä u detí z marginalizovaných rómskych komunít a zo sociálne znevýhodneného prostredia. Predpokladá tiež zlepšenie výsledkov v medzinárodných testovaniach.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky