Jednou vetou

OĽaNO: Problém s reštaurovaním národných kultúrnych pamiatok ostáva

Elena Červeňáková vľavo

foto: TASR

Jadro problému s reštaurovaním národných kultúrnych pamiatok ostáva podľa OĽaNO aj po rozhodnutí Ústavného súdu (ÚS) SR rovnaké, keďže ustanovenie zrušené súdom už v legislatíve nefiguruje.

Podľa OĽaNO vládna koalícia v máji pozmenila napadnuté znenie zákona a odhlasovala jeho zmenu v podobe, že reštaurovanie môže vykonávať Pamiatkový úrad (PÚ) SR alebo ním zriadená právnická organizácia. „Svojím pozmeňujúcim návrhom som žiadala toto ustanovenie vypustiť, lebo je v rozpore s ústavou. Keďže ÚS SR posudzoval predchádzajúce znenie zákona, tak tento neprijateľný stav sa predlžuje,“ uviedla podpredsedníčka Výboru Národnej rady (NR) SR pre kultúru a médiá Natália Milanová (OĽaNO) s tým, že po preštudovaní rozhodnutia ÚS SR v hnutí zvážia ďalšie právne kroky.

Prezident: Úvahy Smeru-SD o voľbe ustávných sudcov len v NR SR sú nebezpečné

Porušovanie hospodárskej súťaže v oblasti reštaurovania podľa nej naďalej ostáva hlavným problémom. „Pamiatkový úrad teraz môže reštaurovať pamiatky sám alebo cez svoju organizáciu, ale pritom povolenia, ale aj kontrolu prác vykonáva opäť pamiatkový úrad. Prácu sám zadáva, platí, ale ešte aj kontroluje. Akreditovaní reštaurátori, ktorí musia spĺňať prísne podmienky, sú tak v obrovskej nevýhode,“ doplnila.

V minulosti právna úprava dávala oprávnenie na výkon reštaurátorskej činnosti v danej oblasti výlučne reštaurátorom s tým, že toto povolanie môžu vykonávať len fyzické osoby v právnom postavení podnikateľa združené v Komore reštaurátorov.  ÚS SR v stredu (19.9.) rozhodol, že zákonné ustanovenia, ktoré umožňujú reštaurovanie národných kultúrnych pamiatok a zbierkových predmetov z oblasti výtvarného umenia pracovníkom Pamiatkového úradu SR, nie sú v súlade s Ústavou SR.

Môže vás zaujímať

Väzobne stíhaná Monika J. sa vzdala funkcie sudkyne