OĽaNO: Žitňanská je tá, na kom teraz leží zodpovednosť

Ján Budaj poslanec NR SR za OĽaNo

Foto: TASR

Zmena zákona, ktorá upraví výber kandidátov na ústavných sudcov, je naliehavá a zodpovednosť aktuálne leží na ministerke spravodlivosti Lucii Žitňanskej (Most-Híd). Na tlačovej konferencii na to upozornil opozičný poslanec Ján Budaj (OĽaNO).

Reagoval tak na rozhodnutie prezidenta SR Andreja Kisku vymenovať za sudcov Ústavného súdu (ÚS) SR Mojmíra Mamojku, Janu Laššákovú a Miroslava Ďuriša.

Kiska sa rozhodol ukončiť tri roky trvajúci spor, ústavných sudcov vymenuje vo štvrtok

„V roku 2018 sa má doplniť ďalších deväť ústavných sudcov. Ak to bude bez zmeny zákona, Slovensko bude v riziku, že ÚS bude jednofarebný. Ministerka Žitňanská je tá, na kom v tejto chvíli leží zodpovednosť. Aby prišla so zákonom, ktorý zmení spôsob voľby kandidátov na ústavných sudcov tak, že sa bude voliť kvalifikovanou väčšinou. Takto je to v 90 percentách krajín EÚ,“ argumentoval Budaj s tým, že na ÚS idú aktuálne aj straníci, a to nemôže tešiť žiadneho demokrata.

Matovič: Ak Kiska vymenuje sudcov Ústavného súdu, zabezpečí Smeru-SD beztrestnosť

Líder OĽaNO Igor Matovič zdôraznil, že ústavný súd by mal byť výkladnou skriňou súdnictva. „Preto ma mrzí, keď tam zasadne človek, ktorý sedí v parlamente. Je to politizácia ÚS. Prezident Kiska musí vyvíjať tlak na koalíciu, aby sa zmenil zákon,“ myslí si.

Matovič neverí, že Laššáková bude nezávislou ústavnou sudkyňou, keďže je roky poslankyňou Smeru-SD. „Toto je chyba procesu,“ dodal.

Kiska podľa SaS nechcel eskalovať napätie

Opozičná SaS rozumie snahe prezidenta SR Andreja Kisku neeskalovať napätie v spoločnosti. „Je však otázkou, či sa takáto snaha neprejaví ešte oveľa väčším napätím v budúcnosti,“ reaguje opozičná strana.

Až budúcnosť podľa SaS ukáže, či sú oprávnené obavy, „že vymenovaní ústavní sudcovia naozaj podporia pretváranie Ústavného súdu SR na filiálku Smeru alebo zostanú verní právu a spravodlivosti“.

Môže vás zaujímať

V súvislosti s výbuchom v Prešove polícia obvinila troch ľudí