Jednou vetou

Onkologické ochorenie zachytili bývalé pacientky v dvoch knihách

Ilustračné foto

Foto: Peter Jurčiak

O tom, ako vyzerá život s rakovinou prsníka, otvorene napísali dve bývalé onkologické pacientky Eva Bacigalová a Lucia Blažková. V stredu (18. 12.) autorky spoločne knihy pokrstili.

Kniha Rok Amazonky zachytáva pocity autorky Evy Bacigalovej od diagnostiky cez liečbu a vyrovnávanie sa s novou životnou situáciou po oznámení diagnózy rakoviny prsníka.

Sladkosti aj kávička s kamoškou. Štýlová Tóthová na záťahu v obchodoch.

Svojím príbehom chce pomôcť prekonať ťažké chvíle čerstvo diagnostikovaným onkologickým pacientkam, ale dať aj návod ich príbuzným, ako by mali s nimi komunikovať. Autorka sa venuje aj občianskemu združeniu (OZ) Amazonky. To pomáha ženám, aby sa nevzdávali, zvládali čas s rakovinou a nenechali sa ťažkým ochorením paralyzovať.

Keď sa čas zastaví je knihou, ktorá vypovedá o príbehu jednej z mnohých žien, ktorým bola diagnostikovaná rakovina prsníka. Jej autorkou je mladá matka Lucia Blažková.

Sústreďuje sa v nej nielen na vlastné prežívanie počas liečby, ale z pohľadu psychologičky opisuje aj problémy v medziľudských vzťahoch, ktoré onkologická diagnóza prináša. Príbeh prevedie čitateľa Luciiným životom od čias detstva, obdobím tesne pred a po diagnostikovaní ochorenia až po opätovný návrat do normálneho života.

OZ Amazonky vzniklo na jeseň 2013. Združuje ženy s karcinómom prsníka, ktoré túto chorobu prežili, a pomáha aj tým čerstvo diagnostikovaným. Poskytuje im informácie o priebehu ochorenia a liečby.

Vďaka špeciálnemu stimulátoru pomáhajú lekári NÚDCH deťom s epilepsiou

Zabezpečuje psychologickú pomoc pre pacientky a ich rodinných príslušníkov. Ponúka aj sociálne poradenstvo a podporu. Združenie sa venuje aj pacientskej advokácii, členky získavajú informácie na konferenciách a workshopoch doma aj v zahraničí.

Taktiež vytvorili projekt #Jasomužbola na podporu prevencie a včasného zachytenia rakoviny prsníka mamografickým vyšetrením.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky