Jednou vetou

Prvá prezidentka SR Zuzana Čaputová: ďakujem!

PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2019: Víťazkou sa stala Zuzana Čaputová

autorská koláž hlavne.sk, TASR, Facebook

Slovensko bude mať prvý raz v histórii za prezidentku ženu. Voľby vyhrala Zuzana Čaputová, ktorá s dostatočným predstihom nechala za sebou skúseného kariérneho politika a diplomata Maroša Šefčoviča. Takto sme online zmapovali volebný deň a noc.

Sledujeme Volebnú noc s oboma kandidátmi

Zuzana Čaputová, víťazka prezidentských volieb | Foto: TASR

01:20 Zrátaných je 100 percent okrskových zápisníc. Víťazka prezidentských volieb Zuzana Čaputová získala hlasy vyše 1 milióna 56 tisíc voličov a má 58,4 percent hlasov. Maroša Šefčoviča volilo vyše 752 000 ľudí a má 41,6 percent hlasov. Volebná účasť bola len  41,79 percenta.

00:50 „Je to zvláštna zmes pocitov: vďaky a všetkým tým,ktorí mi prejavili dôveru, je to aj pocit zodpovednosti,“ uviedla Zuzana Čaputová krátko po zvolení. „Vzbudila som isté očakávania, nesmierne si to vážim. Samozrejme, že sa musím snažiť o konsenzus s ostatnými orgánmi moci,“ uviedla Z.  Čaputová na otázku čo hovorí na to, že bude prvá žena v Prezidentskom paláci. Pripomenula, že zmena jedného človeka nezmení celý systém, ale verí, že ľudia sa začnú viac zaujímať o politiku a dianie. Priznala, že zvažovala aj, že to nemá zmysel, keď bola dlhodobo ôsma, ale nakoniec sa ukázalo, že treba vytrvať.

00:26 „Slovensko potrebuje prezidentku ako je Zuzana Čaputová. Potrebujeme vrátiť dôveru v ľudí štát, Slovensko potrebuje vrátiť dôveru v spravodlivosť,“ vyhlásil odchádzajúci prezident Andrej Kiska.

00:15 „Voliči sú oveľa otvorenejší a liberálnejší než politickí reprezentanti,“ vyhlásil po zvolení Z. Čaputovej I. Štefunko z Progresívneho Slovenska, ktoré Z. Čaputovú podporovalo.

00:02 Štatistický úrad zrátal vyše 91 percent okrskových zápisníc. Víťazkou volieb je Zuzana Čaputová, získala po zrátaní 91,26 % zápisníc 58,01 % hlasov, Maroš Šefčovič 41,98 %.

23:59 Zuzana Čaputová sa opäť poďakovala vo viacerých jazykoch svojim voličom, pribudlo aj tlmočenie pre hluchonemých. „Budem aj s vami, ktorých dôveru som si zatiaľ nezískala a budem sa o ňu uchádzať počas svojho mandátu,“ vyhlásila Z. Čaputová. Dá sa ísť do politického súboja aj s vlastným názorom, bez podpásových útokov, uviedla.

23:54 Po sčítaní vyše 86 percent hlasov vedie Zuzana Čaputová s 57,80 percentami hlasov, Maroš Šefčovič získal 42,19percent. Vyplýva to z neoficiálneho sčítania hlasov Štatistickým úradom SR.

23:43 „Práve som telefonoval s pani Zuzanou Čaputovou a zablahoželal som jej k zvoleniu za prezidentku Slovenskej republiky,“ vyhlásil Maroš Šefčovič.

23:32 Sčítaných je vyše 61 percent hlasov. Vedie Zuzana Čaputová s 58,36 percentami, Maroš Šefčovič má 41,64 percent hlasov.

Je vhodnejší ako prezidentská rezidencia dom Čaputovej alebo Šefčoviča? Ochrankári prelustrujú celé okolie

23:30 Sčítaná je vyše polovica hlasov. Vedie Zuzana Čaputová s 58,07 percentami, Maroš Šefčovič má 41,92 percent hlasov.

23:15 Po vyše tretine spočítaných hlasov vedie v druhom kole prezidentských volieb naďalej Zuzana Čaputová, ktorá má 57,91 percenta. Maroš Šefčovič má 42,08 percenta.
Vyplýva to z predbežných neoficiálnych výsledkov zverejnených Štatistickým úradom (ŠÚ) SR po spočítaní 38,48 percenta okrskových zápisníc.

23:00 Po sčítaní dvojciferného počtu okrskových zápisníc vedie v druhom kole prezidentských volieb naďalej Zuzana Čaputová, ktorá má 57,57 percenta hlasov. Maroš Šefčovič zatiaľ získal 42,42 percenta. Vyplýva to z predbežných neoficiálnych výsledkov zverejnených Štatistickým úradom (ŠÚ) SR po spočítaní 13,87 percenta okrskových zápisníc. Najviac ich zatiaľ sčítali v Prešovskom kraji 22,20 percenta, najmenej v Bratislavskom kraji 4,29 percenta.

22:45 V druhom kole prezidentských volieb zatiaľ vedie Zuzana Čaputová, ktorej sa podarilo získať 60,37 % hlasov. Maroš Šefčovič má zatiaľ 39,62 % hlasov. Vyplýva to z prvých predbežných neoficiálnych výsledkov zverejnených Štatistickým úradom (ŠÚ) SR po spočítaní 0,87 % okrskových zápisníc. Volebná účasť je zatiaľ 34,23 %.

22:05 Podľa prieskumu agentúry FOCUS pre TV Markíza vyhrá voľby Zuzana Čaputová s 55,2 percentami hlasov. Maroš Šefčovič podľa prieskumu získal 44,8 percenta hlasov.

22:03 Podľa prieskumu agentúry Median SK pre RTVS vyhrá voľby Zuzana Čaputová so 60,5 percentami hlasov. Maroš Šefčovič podľa prieskumu získal 39,5 percenta hlasov.

22:00 Voľby prezidenta SR sa skončili. Očakáva sa zrátanie hlasov a výsledky.

21:45 Štatistický úrad predpokladá, že do 1:00 by mohli byť známe výsledky volieb.

21:36 Maroš Šefčovič má ďakovnú reč. Netrúfa si zatiaľ odhadnúť čísla, obáva sa, že bola možno nižšia volebná účasť, ale ďakuje za  veľkú podporu zo zahraničia. Maroš Šefčovič verí, že Slovensko bude aj naďalej hrať Európsku ligu majstrov. Viac informácií tu

M. Šefcovič sa prihovára novinárom | foto: hlavne.sk/bv

21:35 Zuzana Čaputová má ďakovnú reč. Priaznivci ju privítali obrovským potleskom. „Ďakujem, že ste s nami prišli čakať na výsledky. Chcem veľmi pekne poďakovať všetkým ľuďom, ktorí mi umožnili, aby som sa vôbec druhého kola mohla vôbec zúčastniť,“ uviedla Zuzana Čaputová a poďakovala predovšetkým rodine. Viac informácií tu

Zuzana Čaputová počas príhovoru a ďakovnej reči | foto: hlavne.sk/jr

21:15 Obaja prezidentskí kandidáti sú už na miestach,kde so svojimi volebnými štábmi sledujú sčítavanie hlasov. Zuzana Čaputová v Starej Tržnici a Maroš Šefčovič v hoteli Devín. Hlavne.sk sleduje dianie v oboch štáboch.

21:00 Do uzatvorenia volebných miestností zostáva posledná hodina. Priebeh volieb bol doteraz pokojný bez a bezproblémový. Volebné okrsky zatiaľ hlásia nižšiu účasť oproti prvému kolu.

20:47 Oficiálne výsledky druhého kola prezidentských volieb budú vyhlásené na tlačovej konferencii, ktorá bude zajtra v nedeľu 31. marca 2019 o 12.00 hod v budove Ministerstva vnútra SR.

20:42 Volebná účasť v druhom kole prezidentských volieb v obci Zádor na juhu okresu Rimavská Sobota je v porovnaní s prvým kolom zatiaľ nižšia. Informovala predsedníčka okrskovej volebnej komisie Alena Dávidová.

„Zatiaľ sme nemali veľa voličov. Nejakí však ešte môžu prísť, minule boli aj o pol desiatej,“ podotkla Dávidová, podľa ktorej k volebnej urne počas dňa zatiaľ prichádzali hlavne mladší obyvatelia dediny, v ktorej žije viac ako 140 ľudí.

Podľa oficiálnych údajov Štatistického úradu SR bola v prvom kole prezidentských volieb v Zádore najnižšia volebná účasť na Slovensku – iba 2,68 percenta. Podľa predsedníčky okrskovej komisie však šlo o preklep v zápisnici, keď namiesto 93 oprávnených voličov uviedli 930. Skutočná volebná účasť v dedine sa tak blížila k 25 percentám.

20:24 Záujem obyvateľov obce Pavčina Lehota o druhé kolo prezidentských volieb je približne rovnaký ako v prvom kole. Zhodnotil to predseda tamojšej volebnej komisie Marián Vozárik s tým, že v neskorších hodinách očakávajú aj voličov, ktorí sú cez deň na lyžovačke. „Ľudia chodia priebežne. Využívajú krásne dni, tak sa hádam po lyžovačke účasť ešte zvýši. Keďže toto je dedinka, ktorá ubytováva, chodia voliť aj turisti,“ doplnil.

20:10 V Košiciach, ako aj v okrese Košice-okolie sa koná sobotňajšie druhé kolo prezidentských volieb zatiaľ pokojne. Potvrdili to obe okresné volebné komisie. Bezproblémovú voľbu hlavy štátu eviduje aj košická krajská polícia.

Okresná volebná komisia Košice-okolie aktuálne ukončila kontrolu v južných častiach uvedeného okresu. „Prešli sme obce ako Rešica, Kechnec, Perín-Chym a iné. Všetko je v poriadku, nevyskytol sa žiaden problém. Ak náhodou boli nejaké drobné nedostatky, na mieste sme ich vyriešili. Tie veci, ktoré v prvom kole neboli presne podľa pravidiel, boli tentoraz bezproblémové,“ uviedol pre TASR podpredseda volebnej komisie Ján Spišák.

20:00 Priebeh prezidentských volieb v okrese Nové Zámky je zatiaľ bezproblémový, okresná volebná komisia nezaznamenala žiadny incident. Jediný problém vidí predseda komisie Mikuláš Balogh vo veľmi nízkej účasti. „Ak to mám zhodnotiť, je to proste nuda,“ poznamenal Balogh.

Predpokladá, že volebná účasť v druhom kole prezidentských volieb bude v novozámockom regióne nižšia ako v prvom kole. „Okolo 14. hodiny sme boli na kontrole zhruba desiatich okrskov. K volebným urnám prišla do toho času možno desatina oprávnených voličov. Očakávame, že sa volebná účasť zvýši podvečer, maximálny nápor očakávame do 21. hodiny. Členovia okrskových komisií tvrdili, že ľudia využili krásne počasie a sú v záhradkách,“ povedal Balogh.

19:51 Slováci žijúci v zahraničí by prijali, keby mohli aj prezidenta SR voliť zo zahraničia. Zhodujú sa, že takáto možnosť by mala byť pri všetkých voľbách na Slovensku vrátane aktuálnych prezidentských volieb. Mnohí sa ich buď pre veľkú vzdialenosť alebo z finančných dôvodov nemôžu vždy zúčastniť.

Skúsenosti s tým má aj Ján Jakobej, ktorý pricestoval v Mníchova. „Bohužiaľ, vzhľadom k nemožnosti voľby prezidenta zo zahraničia som sa nevedel zúčastniť na voľbách v prvom kole. Jednoznačne by som prijal, keby sa dalo voliť zo zahraničia pri všetkých typoch volieb,“ uviedol Jakobej.

Právo vyjadriť sa a zahlasovať si však nechcel nechať ujsť aspoň v sobotnom druhom kole volieb. „Myslím si, že každý, kto má volebné právo, by mal toto právo využiť. Pretože ide o budúcnosť a zástupcu tejto krajiny,“ poznamenal.

19:40 Poslednú víkendovú lyžovačku na Donovaloch v tohtoročnej sezóne 2018/2019 využili v slnečnú sobotu lyžiari, ale aj turisti z celého Slovenska aj na uplatnenie si svojho práva voliť prezidenta SR. S hlasovacími preukazmi prichádzali do jediného okrsku na obecnom úrade tejto horskej obce v Banskobystrickom okrese. Popoludní ich okrsková volebná komisia napočítala vyše 70, miestnych okolo 40.

„Je to široká vzorka obyvateľov Slovenska. Chodia k nám z východu krajiny, západu, Bratislavy či Stredoslováci,“ zhodnotila predsedníčka okrskovej volebnej komisie Jolana Lackovičová. Voliť chodia pred obedom a poobede po lyžovačke.

Domáci väčšinou využijú podvečer, keď idú do kostola. Ten susedí s obecným úradom. „S prenosnou urnou ideme večer do Penziónu Zornička, kde máme nahlásených okolo 60 účastníkov. Objednali si schránku možno preto, lebo ich je veľa a nemajú sa k nám ako presunúť. Z domácich máme nahlásenú jednu obyvateľku,“ konštatovala Lackovičová.

19:33 Občianske právo voliť sa počas sobotného druhého kola prezidentských volieb rozhodlo využiť aj niekoľko ľudí bez strechy nad hlavou či obyvateľov s trvalým pobytom na miestnom úrade. Ich počet je však zatiaľ v bratislavských mestských častiach relatívne nízky. Uviedli to hovorcovia miestnych samospráv či okrskové volebné komisie.

19:25 To, že sa nezisťuje volebná účasť priebežne, je podľa predsedu komisie dobré. „Pretože to patrí k tým údajom, ktoré by mohli rôznym spôsobom ovplyvňovať správanie sa voliča aj niečím iným, než je jeho presvedčenie a názor na kandidáta,“ povedal Bárány.

19:10 Štátna volebná komisia zatiaľ nemá informácie o mimoriadnych udalostiach v súvislosti s priebehom prezidentských volieb. Potvrdil to predseda komisie Eduard Bárány.

Podnety, ktoré komisii prichádzajú, sa snažia rozdeliť do dvoch skupín. „Prvé sú tie, kde odpovede na ne sú usmernením volebných komisií, pokiaľ ide o veci, ako je preukazovanie totožnosti, voličské preukazy a niekoľko podobných opakujúcich sa otázok. Druhou skupinou sú podnety týkajúce sa údajných narušení volebného moratória, kde ich však v mnohých prípadoch musíme odstupovať iným orgánom,“ priblížil.

19:07 Od otvorenia volebných miestností priebeh sobotňajšieho druhého kola prezidentských volieb v Malackách nič nenarušilo. TASR o tom informovala hovorkyňa Malaciek Ľubica Pilzová. Potvrdila, že okrem volebných miestností v 12 vytvorených volebných okrskoch v okresnom meste mohli oprávnení voliči hlasovať aj prostredníctvom prenosných volebných schránok.

„Túto možnosť využilo 20 seniorov v mestskom centre sociálnych služieb,“ uviedla. O prenosnú volebnú schránku požiadali aj klienti z geriatrického centra Senior. „V zariadení nachádzajúcom sa v priestoroch Nemocnice Malacky využili spomínanú formu hlasovania traja klienti,“ potvrdila hovorkyňa malackej nemocnice Gabriela Bartková Kalafus. Dodala, že prostredníctvom prenosnej schránky volil aj pacient hospitalizovaný na chirurgickom oddelení Nemocnice Malacky.

18:59 V obci Plaveč v okrese Stará Ľubovňa sú od popoludnia bez elektrickej energie. Priebeh prezidentských volieb by to však podľa starostu obce Petra Šlosára nemalo narušiť. „Podľa našich informácií dôvodom je porucha na vedení vysokého napätia. Zabezpečili sme preto do volebnej miestnosti elektrocentrálu. Veríme, že to do 22.00 h zvládneme,“ uviedol Šlosár.

18:52 V gemerských okresoch Rimavská Sobota, Revúca a Rožňava má druhé kolo prezidentských volieb zatiaľ pokojný a bezproblémový priebeh. Potvrdili to zapisovatelia a predsedovia okresných volebných komisií.

18:41 Predseda štátnej volebnej komisie Eduard Bárány informoval o tom, že pohyb pozorovateľov OBSE nie je monitorovaný. „Navštívili dnes aj niektoré okresy, okrsky. Je na nich, kde a akým spôsobom sa rozhodnú pozorovať voľby. Musím povedať, že Slovensko má mimoriadne tolerantnú, liberálnu úpravu práce pozorovateľov, ktorí bez akéhokoľvek súhlasu alebo centrálnej akreditácie majú možnosť pozorovať priebeh volieb, a to aj sčítanie hlasov kdekoľvek na Slovensku,“ priblížil.

18:32 Druhé kolo prezidentských volieb v okrese Lučenec je zatiaľ bezproblémové a okresná volebná komisia nedostala žiadny podnet. Informoval jej predseda Juraj Suja. „Zatiaľ sme nič nemali, všetko je v poriadku. Nezaznamenali sme ani malé problémy. Účasť je však v porovnaní s prvým kolom nižšia,“ uviedol Suja. Okresná volebná komisia bola podľa neho aj v teréne a navštívila tie okrskové komisie, pri ktorých nebola v prvom kole.

18:22 V prípade, že počas hlasovania volič nesprávnym spôsobom upraví hlasovací lístok, musí ho vložiť do zapečatenej schránky na odloženie nepoužitých alebo nesprávne upravených hlasovacích lístkov. Následne je mu vydaný nový hlasovací lístok.

18:20 Vo volebnej miestnosti v obci Hájske v okrese Šaľa odovzdal v druhom kole prezidentských volieb svoj hlas aj 100-ročný Jozef Nétry. Do volebnej miestnosti prišiel v sprievode svojho syna a nevesty. „Volil som Masaryka, Beneša, Gottwalda, Svobodu, Tisa s tou veľkou hlavou,“ spomína Nétry.

18:16 V Galante má druhé kolo prezidentských volieb doteraz bezproblémový priebeh. Podľa predsedu mestskej volebnej komisie Gábora Levanského volebné okrsky doposiaľ nehlásili žiadne porušenie zákona.

Ako uviedol, ľudia chodia do volebných miestností priebežne, ale oveľa v menšom počte ako v prvom kole prezidentských volieb. V Galante môže pritom voliť približne 800 oprávnených voličov. Do volebných miestností chodí prevažne stredná a staršia generácia. O voličský preukaz bol záujem v piatich prípadoch a zatiaľ nikto nevyužil možnosť voľby do prenosnej urny.

18:07 Z Brna do Skalice kvôli trdelníku – Slovák žijúci za riekou Moravou Michal Ridzoň sa rozhodol voliť v Skalici. Napriek tomu, že mal bližšie do Kútov, v prospech kráľovského mesta rozhodla zvedavosť a chuť na skalický trdelník.

„Máme s priateľkou jeden z mála voľných dní, tak sme sa rozhodli v deň volieb pre Skalicu a spraviť si príjemný výlet. Mali sme konkrétny plán, a tým bolo zohnať skalický trdelník. Zatiaľ sme ho síce ešte nezohnali, ale priateľka Lucia už stihla ochutnať, kým som ja volil. Volebná komisia mala totiž vlastný a ponúkla ju,“ prezradil 33-ročný Slovák

18:03 V Závode na Záhorí odvolila v sobotňajšom druhom kole volieb prezidenta SR aj najmladšia obyvateľka obce s voličským právom. Romana Valentová ho získala v sobotu a ešte pred popoludňajšou oslavou svojich 18. narodenín si prvýkrát vyskúšala, aké je to voliť.

V tom, koho podporí, mala jasno. Rovnako jasnú predstavu má i tom, prečo je dôležité zúčastniť sa na prezidentských voľbách. „Tieto voľby sú dôležité pre to, aby sa niečo v tejto krajine zmenilo,“ zdôraznila.

Nová hlava štátu by mala mať podľa študentky tretieho ročníka Obchodnej akadémie v Bratislave najčistejšie úmysly, schopnosť dôstojne a správne reprezentovať krajinu a snažiť sa jej maximálne pomôcť. „Verím, že osoba, ktorú si ľudia zvolia, dokáže oprávnenosť tejto voľby,“ dodala Romana.

Prvovolička Romana Valentová z obce Závod na Záhorí, ktorá v sobotu, v deň druhého kola prezidentských volieb dosiahla 18 rokov a tým aj právo voliť, počas hlasovania v druhom kole prezidentských volieb v obci Závod 30. marca 2019. FOTO TASR – Erik Máder

17:56 Pokojný priebeh volieb bez incidentov opätovne potvrdil aj hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka. „V uliciach je 6513 policajtov, či už operatívnych pracovníkov, alebo pracovníkov špeciálnych útvarov alebo poriadkovej polície, ktorí sa okrem iného venujú aj priebehu volieb,“ priblížil.

17:38 Druhé kolo volieb prezidenta SR je aj naďalej pokojné, bez akýchkoľvek rušivých podnetov. Potvrdila to riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán na ministerstve vnútra Eva Chmelová. Štátna volebná komisia podľa nej doteraz riešila desiatky prijatých podnetov.

„Zatiaľ to však boli podnety zamerané na spôsob hlasovania vo volebných miestnostiach, na správanie volebných komisií alebo otázky, ktoré smerovali k ubezpečeniu sa, že voľby sú organizované takým spôsobom, že ich výsledkom bude možné dôverovať. Napríklad, ako je zamedzené dvojitému hlasovaniu a pod.,“ priblížila Chmelová s tým, že sa nedeje nič vážne, čo by smerovalo k nejakému podozreniu, že by výsledky volieb mali byť nejakým spôsobom znehodnotené alebo zmanipulované.

17:30 V Plaveckom Mikuláši, obci, ktorú už sedemkrát vyhlásili za NAJ dedinu na Záhorí, má sobotňajšie druhé kolo volieb prezidenta SR pokojný priebeh. Prví voliči si sadli za plentu hneď po otvorení volebnej miestnosti, celkovo však v porovnaní s prvým kolom tu evidujú menší záujem o voľby.

17:15 Obyvatelia podhorskej osady Vlkolínec volili prezidenta v novovybudovanom Dome UNESCO, ktorý sprístupnili minulý rok na jeseň. S prenosnou volebnou schránkou tam v sobotu popoludní zavítali členovia okrskovej volebnej komisie z ružomberskej mestskej časti Biely Potok.

17:03 Aj počas druhého kola volieb prezidenta SR sú na Slovensku prítomní pozorovatelia z Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Ich úlohou je vyhodnotiť legislatívne normy na voľbu prezidenta SR a vedenie volebnej kampane, ako aj kontrolovať tieto normy v praxi. Ako o tom informovala riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán na ministerstve vnútra Eva Chmelová, po ukončení volieb vypracujú hodnotenia a odporúčania.

16:57 Možnosť odovzdať svoj hlas budúcej hlave štátu v sobotu využili i viacero pacientov a lekárka Nemocnice s poliklinikou (NsP) Prievidza so sídlom v Bojniciach. S prenosnou volebnou urnou tam za nimi prišli dvaja členovia okrskovej volebnej komisie, ktorá sídli v bojnickom centre voľného času.

Členovia okrskovej volebnej komisie dopoludnia navštívili s prenosnou volebnou urnou klientov bojnického domova dôchodcov, o voľbu tam požiadalo 14 seniorov. Popoludní išli do bojnickej nemocnice na geriatriu, ortopédiu a novorodenecké oddelenie. S voličským preukazom tam hlasovalo zatiaľ päť ľudí.

O voľbu do prenosnej urny požiadala i prvorodička Jana, ktorej sa narodila dcéra Terezka. O tom, že druhé kolo prezidentských volieb strávi v nemocnici, podľa svojich slov nevedela. „Ale dalo sa to vybaviť so splnomocnením. Môj svokor s ním išiel na mestský úrad a on mi vybavil voličský preukaz, takže bolo to také nečakané,“ priblížila.

16:21 Pokojný priebeh a veľmi nízka účasť charakterizuje aj druhé kolo prezidentských volieb na prevažne rómskom sídlisku Luník IX v Košiciach. V prvom kole tu prišlo hlasovať len 2,83 percenta voličov. V tejto mestskej časti je v dvoch volebných okrskoch zapísaných zhruba 4400 oprávnených voličov.

16:12 Sobotná voľba novej hlavy štátu Slovenskej republiky je na hornej Nitre zatiaľ pokojná. Okresné volebné komisie v Prievidzi a Bánovciach nad Bebravou zatiaľ nezaznamenali žiaden podnet. TASR to potvrdili krátko pred 16. h.

16:01 V Pezinku odvolila kandidátka Zuzana Čaputová, spoločnosť jej robili dcéry a partner Peter Konečný. Čaputová vníma voľby s veľkým rešpektom a je úprimne zvedavá na ich výsledok.

Vľavo kandidátka na prezidentku SR Zuzana Čaputová s partnerom Petrom Konečným a dcérami vhadzuje obálku s hlasovacím lístkom do volebnej schránky počas druhého kola prezidentských volieb, v Pezinku 30. marca 2019. FOTO TASR – Pavel Neubauer | Foto: TASR - Pavel Neubauer

15:48 V Mudrovciach vyhrali v prvom kole obaja sobotňajší kandidáti -Viacerí kandidáti tu v prvom kole prezidentských volieb získali zhodný počet hlasov. „Rovnako boli na prvom a na druhom mieste pán Šefčovič a pani Čaputová – mali po 12 hlasov,“ povedala.

15:24 Vo vestibule železničnej stanice v Krásne nad Kysucou vítala v sobotu domácich obyvateľov aj cestujúcich okrsková volebná komisia druhého kola prezidentských volieb.

„Kým nebola volebná miestnosť na železničnej stanici, miestni obyvatelia mali zhruba štyri kilometre do najbližšej volebnej miestnosti v základnej umeleckej škole. Postavili sme tu sídlisko s dvanástimi bytovými domami a býva tam už takmer 400 ľudí. Chcel som, aby mali uľahčenú volebnú sobotu, aby nemuseli chodiť tak ďaleko,“ povedal primátor Krásna nad Kysucou Jozef Grapa.

Volič vhadzuje obálku s hlasovacím lístkom do volebnej schránky počas 2. kola prezidentských volieb vo volebnej miestnosti na železničnej stanici v Krásne nad Kysucou 30. marca 2019. FOTO TASR – Erika Ďurčová

15:09 Trnava sa pridá v sobotu večer k svetovým metropolám, ktoré v rámci Hodiny Zeme medzi 20.30 a 21.30 h zhasnú svetlá na svojich dominantách. Na hodinu sa odeje do tmy aj budova radnice na Hlavnej 1. Vypnutie osvetlenia fasády radnice nenaruší priebeh volieb vo volebnej miestnosti č. 1 nachádzajúcej sa na radničnom nádvorí. Informovala o tom Veronika Majtánová z odboru komunikácie na trnavskom mestskom úrade. Voliči budú môcť nerušene voliť aj v uvedenom čase. Večer na hodinu zhasnú slovenské i svetové dominanty

15:03 Voľby prezidenta SR sú v najväčších bratislavských mestských častiach zatiaľ pokojné a plynulé. Potvrdili to hovorcovia miestnych samospráv. „V niektorých okrskoch je účasť väčšia ako v prvom kole. Na Bielom kríži bol voliť aj pán, ktorý bude mať v auguste 100 rokov,“ uviedol hovorca Nového Mesta Marek Tettinger. Priebeh volieb je v mestskej časti podľa neho zatiaľ pokojný.

Podobná situácia je aj v Ružinove. „Všetko je zatiaľ v poriadku. Ľudia chodia v princípe rovnako ako v prvom kole. Je ich dosť,“ poznamenala Tatiana Tóthová, riaditeľka komunikačného oddelenia ružinovského miestneho úradu. Bezproblémové voľby hlási aj mestská časť Staré Mesto. „Ľudia sa zúčastňujú, ich počet je štandardný,“ doplnil Matej Števovej, hovorca staromestskej starostky.

14:52 V najzápadnejšom sídle SR v Záhorskej Vsi plynie sobotňajšie druhé kolo volieb prezidenta SR pokojne a bez problémov. Doterajšia účasť podľa starostu Borisa Šimkoviča približne kopíruje záujem o voľby v prvom kole.

Záhorská Ves mala v prvom kole prezidentských volieb pred dvomi týždňami vôbec najnižšiu účasť v rámci obcí na Záhorí v Bratislavskom kraji. „Zatiaľ to vyzerá tak, že aj tentoraz je o voľby menší záujem,“ uviedol pre TASR starosta.

14:36 V Rohožníku, najmenšej obci Humenského okresu, očakávajú aj v druhom kole prezidentských volieb vysokú účasť. V prvom kole bola viac ako 75 percent. Evidovali tu 41 oprávnených voličov, boli medzi nimi aj členovia miestnej okrskovej volebnej komisie z iných dedín, resp. miest, k urnám pristúpilo 31 ľudí.

14:32 Pokojný priebeh druhého kola prezidentských volieb hlásia všetky oslovené okresné volebné komisie v Nitrianskom kraji. Ako pre TASR uviedla Zuzana Chudá z okresnej volebnej komisie v Topoľčanoch, v priebehu dopoludnia nezaznamenali žiadny incident či sťažnosť na doterajší priebeh volieb.

Rovnako bezproblémové sú aj voľby v okresoch Nitra a Zlaté Moravce. „U nás sú voľby pokojné, ľudia k urnám priebežne chodia, ale zatiaľ sa ukazuje byť pomerne slabá účasť, uvidíme, ako sa to vyvinie v ďalších hodinách,“ skonštatovala predsedníčka okresnej volebnej komisie v Leviciach Magdaléna Žiga.

14:22 Priamo zo svahu si k volebným schránkam v obci Demänovská Dolina prichádzajú vybrať novú hlavu štátu milovníci aktívneho života a športu zo všetkých kútov Slovenska. Do tamojšej volebnej miestnosti, ktorá leží takmer pod svahmi strediska Jasná, zatiaľ dorazili najmä turisti z Bratislavy, Košíc či Piešťan. Niektorí aj v plnom športovom výstroji a s lyžiarkami na nohách.

14:16 V sobotnom druhom kole prezidentských volieb už odvolil aj predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko (SNS). Volil mimo svojho trvalého bydliska a využil tak možnosť voličského preukazu. Informoval o tom hovorca Kancelárie NR SR Tomáš Kostelník. Danko vyzýva všetkých občanov, aby takisto využili svoje občianske právo a išli voliť.

14:14 Malý záujem o sobotné druhé kolo prezidentských volieb majú obyvatelia rómskej osady v Trebišove. Príchod členov okrskovej volebnej komisie s prenosnou urnou však bol oživením a vyvolal aj spontánny tanec domácich: FOTO: Rómovia v trebišovskej osade si pri volebnej schránke aj zatancovali

14:00 Založí Andrej Kiska po skončení vo funkcii prezidenta politickú stranu, alebo vstúpi do niektorej existujúcej? Kiska o svojej budúcnosti aj naďalej zahmlieva. Ako sa na jeho politické pôsobenie pozerá známy politológ? 

13:55 Obyvatelia Banskej Štiavnice a okolia v sobotu okrem voľby novej hlavy štátu podpisovali aj petíciu za zachovanie sídla Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP), š. p., v meste. Ľudia, ktorí sa pri petičnom výbore pristavovali, sa zhodovali v názore, že sídlo podniku má v Banskej Štiavnici svoje opodstatnenie.

„Nemyslím si, že všetko musí byť vo veľkých mestách. Ja som z dediny, ktorá je od Bratislavy vzdialená 120 kilometrov a vidím, že všetko sa centralizuje v okolí hlavného mesta a na zvyšok Slovenska sa zabúda,“ poznamenala pani Jana z Rybníka.

Obyvatelia Banskej Štiavnice sa podpisujú na petíciu za zachovanie sídla Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP), š. p., v meste 30. marca 2019. FOTO TASR – Jana Vodnáková

13:43 Kuriózna situácia sa odohráva počas druhého kola prezidentských volieb v Nitre. Priamo pred volebnými miestnosťami sa pohybujú ľudia, ktorí zbierajú podpisy pod petíciu proti hazardu v meste. Ľudia, ktorí chcú petíciu podpísať, si môžu vybrať až z troch rôznych petícií.

13:30 V obci Počúvadlo v Banskoštiavnickom okrese volí v sobotu okrem domácich aj niekoľko chalupárov. Už v dopoludňajších hodinách evidovala tunajšia volebná komisia takmer rovnaký záujem o voľbu zo strany chalupárov aj domácich.

V Počúvadle sa prvé kolo prezidentských volieb skončilo pre aktuálnych prezidentských kandidátov nerozhodne, obaja získali zhodne po 35,18 percenta. Volebná účasť tu dosiahla 59,34 percenta, v druhom kole očakávajú členovia volebnej komisie vyššiu účasť. V obci je celkom 79 oprávnených voličov.

13:21 Najstarším voličom v trenčianskej mestskej časti Opatová je 98-ročný Jozef Steklý. Okrskovej volebnej komisii predložil občiansky preukaz v červenej plátennej väzbe, ktorý mu vydali v 50. rokoch minulého storočia.

Do volebnej miestnosti v miestnom kultúrnom stredisku, ktorá je vzdialená len asi 50 metrov od jeho domu, prišiel predpoludním a ako sám povedal, splnil si svoju občiansku povinnosť. „Ísť voliť je povinnosť každého občana, pretože ak chcem rozhodovať o tom, v akom štáte chcem žiť, tak musím ísť aj voliť, aby som tam mal svojho zástupcu. Niekedy sa to nepodarí, ale aspoň som urobil to, čo som mohol urobiť,“ zdôvodnil svoju účasť pravidelný volič.

13:15 Voliči vo Svrčinovci majú volebnú miestnosť v kaplnke. Zapisovateľka volebnej komisie hovorí, že voliči Na Závrší veria, že im Pánboh pomôže

13:00 Volebný víkend nie je len o voľbách prezidenta! Počasie praje a jarný program je naozaj bohatý. Stačí si vybrať: Čaká nás jarný víkend s poriadnou nádielkou skvelého programu!

12:53 Pokojný priebeh druhého kola prezidentských volieb potvrdila aj polícia. Podľa hovorcu Prezídia Policajného zboru SR Michala Slivku nezaznamenali žiadne incidenty a doposiaľ nebolo podané žiadne trestné oznámenie ani oznámenie o priestupku. „V uliciach je 6513 policajtov, či už operatívnych pracovníkov alebo pracovníkov špeciálnych útvarov alebo poriadkovej polície, ktorí sa okrem iného venujú aj priebehu volieb,“ doplnil Slivka.

12:46 Prezidentské voľby prebiehajú v sobotu v Košiciach a okolí pokojne a bez vážnejších problémov. Potvrdili to okresné volebné komisie. V obci Malá Lodina mali nedostatočný počet členov okrskovej volebnej komisie, napokon sa však komisiu podarilo doplniť prostredníctvom náhradníkov.

„V Malej Lodine sme riešili, že nebola úplná komisia, mali sme tam hneď dvoch našich komisárov. Už sa to poriešilo a pani starostka našla náhradníkov,“ uviedol podpredseda Okresnej volebnej komisie Košice – okolie Ján Spišák. Inak podľa neho prebiehajú voľby v poriadku. „Zatiaľ sa nevyskytol žiadny vážny problém, členovia okresnej volebnej komisie sú v teréne, kontrolujeme aj dediny, či všetko prebieha, ako má,“ dodal.

12:39 Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán prijala doposiaľ niekoľko desiatok podnetov v súvislosti s druhým kolom volieb prezidenta SR. Týkajú sa predovšetkým usmernenia vo volebných miestnostiach. Potvrdil to jej predseda Eduard Bárány.

Podnety postupne komisia preberá. „Prednosť majú tie, ktoré sa týkajú situácií v jednotlivých volebných miestnostiach, ktoré si vyžadujú relatívne rýchlu reakciu, usmernenie, vysvetlenie,“ uviedol Bárány s tým, že ide o bežné podnety, ktoré sa týkajú každých volieb. „Možno tie závažnejšie, ktoré však nie sú súrnymi, prídu na rokovanie až počas ďalších týždňov,“ doplnil.

12:25 Svoj hlas v druhom kole prezidentských volieb už odovzdali aj pacienti a lekári v nitrianskej fakultnej nemocnici. Členovia okrskovej volebnej komisie ich s volebnou urnou navštívili priamo na oddeleniach.

Podľa slov hovorkyne nemocnice Tatiany Timkovej záujem voliť prejavilo 19 pacientov. „Na voľbách sa okrem nich zúčastnilo aj päť lekárov, ktorí sa práve nachádzajú v službe. Členov volebnej komisie sprevádzala po nemocnici vedúca odboru ošetrovateľstva Melanie Beťková,“ povedala Timková.

12:16 V Bratislave odvolil aj exprezident SR Ivan Gašparovič s manželkou Silviou. Gašparovič zdôraznil, že nový prezident SR bude mať veľmi ťažké funkčné obdobie, a to najmä z hľadiska zahraničnej politiky. Opatrný a rozhodný však bude musieť byť aj v domácich otázkach.

Bývalý prezident SR Ivan Gašparovič spolu s manželkou Silviou vhadzujú obálky s hlasovacím lístkom do volebnej schránky vo volebnej miestnosti počas 2. kola prezidentských volieb 30. marca 2019 v Bratislave. FOTO TASR – Pavol Zachar

12:07 Obec Kúty sa dnes stala „volebnou destináciou“ Slovákov. Práve do tejto obce smerujú vo veľkom počte voliči zo zahraničia. Pozrite ako sa čakalo v radoch na odvolenie po príchode vlaku z Brna: FOTO: V obci Kúty volí množstvo Slovákov žijúcich v zahraničí

12:00 Akonáhle sa o víťazovi rozhodne, stane sa osobou verejného záujmu, ktorú treba chrániť. Spĺňajú ich domy bezpečnostné štandardy hlavy štátu? Alebo sa budú musieť po inaugurácii aj presťahovať? Prezidenti sú totiž mimoriadne chránenými osobami a nič sa nesmie nechať na náhodu. Viac v článku: Je vhodnejší ako prezidentská rezidencia dom Čaputovej alebo Šefčoviča? Ochrankári prelustrujú celé okolie

11:46 Viac ako 20 miest a desiatky firiem a organizácií na Slovensku sa v sobotu plánujú zapojiť do svetovej kampane na ochranu životného prostredia Hodina Zeme. Od 20.30 h na hodinu zhasnú svetlá. Bárány verí, že vo volebných miestnostiach k výpadku elektriny nedôjde. „Dúfam a verím, že v žiadnej z volebných miestností nedôjde k výpadku elektriny či už dobromyseľne plánovanému alebo spočívajúcemu v nejakom technickom nedostatku, pretože by to viedlo k nevyhnutnému prerušeniu hlasovania,“ vysvetlil Bárány.

11:43 Priebeh prezidentských volieb je zatiaľ pokojný, predseda štátnej volebnej komisie Eduard Bárány predpokladá, že to tak bude aj naďalej. „Vychádzam zo skúseností z prvého kola, hlasovanie v druhom kole je ešte o niečo jednoduchšie,“ pripomenul. Bárány tiež doplnil, že do terénu pôjdu členovia komisie v obmedzenom rozsahu.

„Štátna komisia musí byť počas celého dňa uznášaniaschopná, čiže behom hodiny, hodiny a štvrť najviac, aby boli všetci členovia prítomní. Alebo ak nie všetci, tak zo 14 členov aspoň jedenásti, čo je zákonom stanovené kvórum pre uznášaniaschopnosť,“ priblížil predseda komisie.

11:26 Najväčším incidentom z prvého kola vo volebných miestnostiach bolo ukradnutie a znehodnotenie volebnej urny v Medzanoch krátko pred uzatvorením miestností. Polícia obvinila z marenia volieb v Medzanoch 43-ročného muža. Pre druhé kolo volieb tu pripravili kovovú schránku s uzamykaním, ktorú používali na začiatku 90-tych rokov minulého storočia.

Volebná urna, ktorú v Medzanoch používali na začiatku 90-tych rokov minulého storočia. FOTO TASR – Milan Kapusta

11:19 V obci Lúčka (okres Sabinov) voliči v sobotných prezidentských voľbách hlasujú od 7.00 h. Obec síce oznámila Ministerstvu vnútra SR, že prezidentské voľby sa začnú o hodinu skôr, teda od 6.00 h., túto možnosť napokon podľa starostu Vladimíra Murcka nevyužila. Riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán na ministerstve vnútra Eva Chmelová vysvetlila, že je na obciach, či napokon otvoria volebné miestnosti skôr.

„Obec môže oznámiť ministerstvu vnútra skoršie otvorenie volebných miestností. To, či túto možnosť využije, už nekontrolujeme,“ uviedla Chmelová. Prípadné skoršie otvorenie miestností podľa nej nemá vplyv na priebeh volieb. Zložitejšia situácia by nastala, ak by sa niektorá volebná miestnosť otvorila neskôr. To sa v sobotu nestalo, doplnila Chmelová.

11:15 Svoj hlas vo voľbách už odovzdal aj premiér Peter Pellegrini. „Dnes rozhodujeme o tom, kto bude najbližších päť rokov reprezentovať Slovensko v zahraničí, kto bude najvyšší veliteľ ozbrojených síl a bude zastávať mnohé ďalšie dôležité úlohy. Nech má náš budúci prezident čo najsilnejší mandát od občanov. Už teraz sa teším na našu budúcu spoluprácu,“ napísal na sociálnej sieti.

Predseda vlády Peter Pellegrini vhodil obálku s hlasovacím lístkom do volebnej schránky v 2. kole prezidentských volieb vo volebnej miestnosti na Základnej škole Bakossova v Banskej Bystrici v sobotu 30. marca 2019. FOTO TASR – Dušan Hein

11:11 Petícia proti hazardu pokračuje aj počas druhého kola prezidentských volieb. Obyvatelia ju môžu svojím podpisom podporiť v sobotu vo všetkých krajských mestách na Slovensku.

„Petícia proti hazardu pokračuje vo všetkých krajských mestách aj v druhom kole. Zbierame v Bratislave, Prešove, Košiciach, Žiline či Trenčíne tak, ako sme zbierali v prvom kole,“ uviedla pre TASR Zuzana Rattajová, poslankyňa Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) a zároveň iniciátorka petície s názvom Nech sa hazard do Bratislavy nevráti.

Zbieranie podpisov je podľa nej pokojné a bezkonfliktné. „Nemám informácie o tom, že by boli problémy. Jediný problém ako keby, ktorý máme zaznamenaný, máme v Nitre, lebo tu dnes prebiehajú súčasne dve petície proti hazardu,“ poznamenala. Obdobne pokojný priebeh mala petícia podľa nej aj počas prvého kola prezidentských volieb.

11:04 Svoje volebné právo už využil aj kandidát Maroš Šefčovič, ktorý svoj hlas vhodil do urny v spoločnosti manželky Heleny a dcéry. Výsledok sa bude odvíjať od volebnej účasti, vyhlásil Šefčovič

Kandidát na prezidenta SR Maroš Šefčovič s manželkou Helenou a dcérou vhadzujú obálky s hlasovacím lístkom do volebnej schránky počas 2. kola prezidentských volieb 30. marca 2019 v Bratislave. FOTO TASR – Pavel Neubauer

11:00 Máte odvolené? Pobyt mimo domu si môžete predĺžiť o pekný jarný výlet! Počasie na Slovensku tomu praje a my máme pre vás pár tipov, kam sa vybrať na jarnú túru! Tip na jarný výlet: Pre fanúšikov pohybu a pobytu na čerstvom vzduchu>>>

10:54 Odvolené má aj bývalý prezident Rudolf Schuster, ktorý svoj hlas odovzdal v Košiciach. „Doteraz boli sľuby a teraz začnú skutky. Potom sa ukáže, či bol taký, ako sľúbil, alebo bol lepší – menej sľuboval, viac vykonával. Realita sa ukáže, až keď nastúpi 15. júna,“ povedal s tým, že povinnosť občanov je prezidenta kritizovať a ten by ich mal počúvať.

Bývalý prezident SR Rudolf Schuster odchádza z volebnej miestnosti počas 2. kola prezidentských volieb 30. marca 2019 v Košiciach. FOTO TASR – František Iván

10:52 Možnosť voliť prezidenta SR majú v sobotu aj odsúdení a obvinení v Ústave na výkon väzby a Ústave na výkon trestu odňatia slobody na Floriánskej ulici v Košiciach. S prenosnou volebnou urnou tam dopoludnia prišli dvaja členovia z okrskovej volebnej komisie č. 18 v Starom Meste.

10:49 V Poprade odvolil dosluhujúci prezident Andrej Kiska s manželkou Martinou. Kiska vyzval ľudí, aby prišli voliť, prezident musí mať silný mandát

Prezident SR Andrej Kiska a manželka Martina Kisková vhadzujú obálky s hlasovacími lístkami do volebnej schránky v 2. kole prezidentských volieb v Poprade 30. marca 2019. FOTO: TASR – Oliver Ondráš

10:37 Ľuďom, ktorí by kvôli svojmu zdravotnému stavu či sociálnej situácii nemohli uplatniť svoje volebné právo, pomáhajú aj pracovníci Diecéznej charity v Nitre. Seniorom a nevládnym voličom pomáhajú zabezpečiť voľbu do prenosnej urny, ľuďom bez domova zasa vysvetľujú, ako a kde môžu ísť voliť.

Podľa riaditeľa Diecéznej charity v Nitre Juraja Baráta sa aj takto snažia pomáhať svojim klientom napĺňať ich občianske práva. „Nie je to prioritou našich služieb, ale v našich zariadeniach sú ľudia, ktorí sú odkázaní na našu pomoc a my sa im snažíme voľby sprostredkovať, aby ich právo bolo naplnené. To znamená, že keď sa nemôžu dostať do volebnej miestnosti, tak sa snažíme sprostredkovať, aby tá volebná urna prišla k nim. Ľuďom, ktorí tu nemajú trvalý pobyt a sú v našich službách, sa zasa snažíme pomôcť vybaviť volebný preukaz,“ vysvetlil.

10:34 V škole na Rajčianskej ulici v bratislavskej mestskej časti Vrakuňa v sobotu vo voľbách prezidenta odvolil aj 91-ročný Jozef Vaškeba. Tento dôchodca sa mediálne zviditeľnil, keď v minulom roku vo svojom úctyhodnom veku neúspešne kandidoval v novembrových komunálnych voľbách za poslanca Vrakune.

10:17 Slováci žijúci a pracujúci v zahraničí musia pre účasť na prezidentských voľbách na Slovensku precestovať aj tisíce kilometrov a investovať stovky eur. Vyplýva to z ankety iniciatívy Srdcom doma na sociálnej sieti. Prečo sú voľby pre nich dôležité?

10:00 Meno nového prezidenta spoznáme po sčítaní hlasov už zajtra. Aký je režim novej hlavy štátu po zvolení? Bude mať ochranku ihneď alebo až po inaugurácii? Na tieto otázky nájde odpoveď v článku: Nový prezident: Odkedy bude chodiť s ochrankou za chrbtom?

09:41 V gemerských okresoch Rimavská Sobota, Revúca a Rožňava boli v sobotu ráno počas druhého kola prezidentských volieb všetky volebné miestnosti otvorené včas. Potvrdili to  zapisovatelia okresných volebných komisií.

09:37 V regióne Trnavy začali sobotné prezidentské voľby načas a bez problémov. V obvode Trnava, kam patrí aj okres Hlohovec, je otvorených 162 okrskov, z toho v krajskom meste 56 a v Hlohovci 18. V meste Piešťany je zriadených 28 okrskov, v obvode celkovo 63.

09:33 Členovia volebnej komisie v obci Príkra, okres Svidník zažívajú nevídanú pohodu. Komisia má k dispozícii dokonca pohovku. Volebná miestnosť v tejto malej obci je totiž zriadená v dome starostu. Prečo volia obyvatelia Príkrej hlavu štátu v dome starostu? Dočítate sa tu>>>

Obec je s 12 obyvateľmi jednou z najmenších obcí na Slovensku. Príkra 30. marca 2019. FOTO TASR – Maroš Černý

09:24 V obci Malá Domaša vo Vranovskom okrese očakávajú rovnako ako v prvom, tak aj v druhom kole prezidentských volieb rekreantov z neďalekej rekreačnej oblasti Dobrá na Domaši. Jedni to už majú za sebou.

Ako pre TASR uviedla zapisovateľka miestnej okrskovej volebnej komisie Oľga Durkajová, počet zapísaných voličov v prvom kole bol v obci niečo vyše 400. Hlasovacích preukazov vtedy prijali 18. Podľa jej ďalších slov boli medzi nimi jednak členovia komisie z iných obcí, resp. miest a tiež rekreanti z Prešova a Vranova nad Topľou.

09:20 V Lučeneckom okrese otvorili volebné miestnosti včas a bez problémov

09:18 Spoza hraníc, ale i iného kontinentu prišli Slováci pôsobiaci v zahraničí, aby mohli hlasovať v sobotnom druhom kole prezidentských volieb. Zhodujú sa, že najdôležitejšie je aktívne prejaviť svoj názor a využiť možnosť participovať svojím hlasom na výsledku volieb.

Jakub, ktorý žil vyše dva roky v Argentíne a zmenil letenku, aby stihol druhé kolo volieb, tvrdí, že pokiaľ je možnosť zúčastniť sa na voľbách, je potrebné ju využiť. „V nich rozhodujeme my, je to v našich rukách, aký bude výsledok,“ odôvodnil svoju motiváciu precestovať tisícky kilometrov a dať hlas jednému z kandidátov. Kristína žije v Prahe, zo „stovežatej“ cestovala na obe kolá volieb hlavy štátu. Priznáva, že jej voľba je jednoznačná, aj ona však za najdôležitejšiu považuje účasť vo voľbách. „Keď ľudia k tomu pristúpia zodpovedne a bude vysoká účasť, mandát prezidenta bude o to silnejší,“ zdôraznila.

Na oboch kolách prezidentských volieb sa zúčastnil aj Andrej, pôsobiaci vo Viedni. „Som presvedčený, že právo voliť je potrebné využiť vo všetkých voľbách. Motiváciou voliť v týchto voľbách je pre mňa to, aby som bol v zahraničí na slovenského prezidenta hrdý,“ vyhlásil.

09:10 Volebné miestnosti č. 7 a 8 v Trnave sú zdravotne nezávadné – Mesto Trnava oznámilo voličom, že volebné miestnosti č. 7 a 8 sú zdravotne nezávadné a nemusia sa obávať prísť odovzdať svoj hlas v sobotňajších prezidentských voľbách. Informáciu zverejnilo na svojom webe v súvislosti s rozsiahlou epidémiou na Strednej priemyselnej škole na Komenského ulici, kde sú tieto miestnosti situované. Škola sa v spolupráci s Regionálnym úradom verejného zdravotníctva postarala o dôkladnú dezinfekciu priestorov.

Žiaci priemyselnej školy vo štvrtok ani v piatok neboli na vyučovaní, v objekte školy vykonávali potrebné protiepidemiologické opatrenia, aby mohol v pondelok 1. apríla vyučovací proces riadne pokračovať.

09:05 Druhé kolo prezidentských volieb sa v Bratislavskom kraji začalo načas a bez problémov. Pre TASR to potvrdili jednotlivé okresné volebné komisie s tým, že všetky volebné miestnosti boli otvorené. „Všetky okrskové volebné komisie začali načas, všetko je v poriadku. Nikto nám nehlásil žiadne problémy,“ uviedli z Okresnej volebnej komisie Bratislava.

V okrese Malacky, kde sa v prvom kole prezidentských volieb 16. marca otvorila jedna z volebných miestností v meste Malacky o 35 minút neskôr, hlásia tentoraz bezproblémový a pokojný začiatok druhého kola volieb hlavy štátu. „Všetko prebieha v poriadku. V celom okrese sa začalo načas,“ spresnili z Okresnej volebnej komisie Malacky.

08:48 Viac ako 480.000 oprávnených voličov a ďalší voliči s hlasovacími preukazmi môžu v sobotu v Trenčianskom samosprávnom kraji (TSK) odovzdať svoj hlas jednému z dvojice prezidentských kandidátov v druhom kole prezidentských volieb.  Podľa informácií Štatistického úradu SR je TSK rozdelený do piatich územných obvodov. V deviatich okresoch TSK je 645 volebných okrskov.

V územnom obvode Trenčín (okresy Trenčín a Ilava) je 175 volebných okrskov, v obvode Prievidza (okresy Partizánske a Prievidza) 190 okrskov. Obvod Považská Bystrica (okresy Púchov a Považská Bystrica) má 121 okrskov a v obvode Nové Mesto nad Váhom (okresy Myjava a Nové Mesto nad Váhom) môžu voliť v 97 volebných okrskoch. Územný obvod Bánovce nad Bebravou má 62 okrskov.

V prvom kole prezidentských volieb pred dvomi týždňami sa zo 484.944 zapísaných voličov v TSK volieb zúčastnilo 259.522 voličov. Volebná účasť sa vyšplhala na 53,51 %, čo bola tretia najvyššia účasť spomedzi všetkých slovenských krajov.

Načo je nám prezident a aké sú jeho skutočné kompetencie

08:34 Okresné volebné komisie v Žilinskom kraji nezaznamenali problémy pri otvorení volebných miestností pre druhé kolo volieb prezidenta SR. Potvrdili okresné volebné komisie.

Vo volebnom obvode Žilina si môžu voliči vybrať prezidentského kandidáta v 218 volebných okrskoch, v obvode Čadca v 77, v obvode Martin v 139, v obvode Liptovský Mikuláš v 96, vo volebnom obvode Ružomberok v 58, vo volebnom obvode Dolný Kubín v 41 a vo volebnom obvode Námestovo v 77 volebných okrskoch. Voľby prezidenta sa začali vo všetkých volebných okrskoch o siedmej hodine.

08:23 V druhom kole sobotňajších prezidentských volieb je v Košiciach voličom k dispozícii 198 volebných okrskov. Vo volebnom okrsku číslo 13 v mestskej časti (MČ) Košice – Sídlisko KVP, ktorý je zriadený v priestoroch materskej školy na Húskovej ulici, zaznamenali prvých voličov tesne po jej otvorení. Zapísaných je 1039 voličov.

„Otvorenie miestnosti prebehlo úplne v poriadku, bez nejakých problémov. Všetci (členovia volebnej komisie) prišli. O 7.00 h sa začalo voliť a prišli už aj prví voliči,“ povedal pre TASR predseda volebnej komisie Ján Niščák.

08:08 Bez problémov a načas sa začali sobotné prezidentské voľby v Klenovci, ktorý je najväčšou obcou v Rimavskosobotskom okrese. TASR o tom informoval predseda okrskovej volebnej komisie v okrsku číslo 1 Ondrej Múka, podľa ktorého bezprostredne po otvorení volebnej miestnosti prišli prví dvaja voliči zo 773 zapísaných.

Klenovec má v súčasnosti približne 3060 obyvateľov. V rámci aktuálnych prezidentských volieb je v ňom zapísaných 2434 oprávnených voličov, ktorí volia v troch volebných okrskoch. V prvom kole bola volebná účasť v obci 41,86 percenta, čo je viac ako v rámci okresu, kde bola na úrovni 33,72 percenta.

Členovia okrskovej volebnej komisie vybavujú jedného z prvých voličov počas 2. kola prezidentských volieb 30. marca 2019 v obci Klenovec v okrese Rimavská Sobota. FOTO: TASR – Branislav Caban

08:02 Všetky volebné miestnosti na Slovensku sú otvorené, v obci Lúčka (okres Sabinov) občania volia od 6.00 h. Potvrdila to riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán na ministerstve vnútra Eva Chmelová.

07:58 Prvú príležitosť v živote využiť voličské právo má dnes približne 2 000 občanov Slovenska. Ide o voličov, ktorí dosiahli 18 rokov medzi prvým a druhým kolom volieb. V druhom kole volieb prezidenta sa hlasuje v 5 940 volebných miestnostiach.

07:53 V kopaničiarskej obci Chvojnica hlasovali voliči hneď v prvých minútach  – Obec má kopaničiarsky ráz a v jej katastri sa nachádza aj niekoľko starších obyvateľov, ktorí žijú na samotách. „S urnou pôjdeme aj za občanmi, ktorí požiadali alebo ešte v priebehu dňa požiadajú, aby ich navštívila volebná komisia u nich doma. V prvom kole ich bolo päť, pre druhé kolo máme zatiaľ nahlásenú jednu voličku. Ešte je ale možnosť v priebehu dňa požiadať o návštevu s volebnou urnou priamo u voliča,“ spresnila pre TASR predsedníčka volebnej komisie.

07:40 V bratislavskom Lamači plnia prvé hlasovacie lístky  –  V sobotu o siedmej hodine začali spolurozhodovať o mene piateho prezidenta SR i v bratislavskom Lamači. Preferovanému kandidátovi na post hlavy štátu odovzdávajú voliči hlas v priestoroch základnej školy, kde sa nachádzajú volebné miestnosti všetkých šiestich volebných okrskov v mestskej časti.

Medzi prvými bola vo volebnej miestnosti aj pani Daniela. „Od prezidenta očakávam profesionalitu a to, že jeho komunikácia prispeje k tomu, aby atmosféra v spoločnosti nebola natoľko vyhrotená, ako je tomu teraz,“ ozrejmila očakávania od novej hlavy štátu. Morálnu integritu i vzor pre druhých by mal stelesňovať človek na poste najvyššieho ústavného činiteľa podľa pána Slavomíra. „Verím, že svoj úrad a kompetencie, ktoré má, bude vykonávať naozaj profesionálne,“ uviedol pre TASR.

07:11  Hlas preferovanému kandidátovi odovzdajú voliči tým, že zakrúžkujú jeho poradové číslo na listine. Na voľbu potrebuje volič s trvalým pobytom na Slovensku platný občiansky preukaz. Ten je potrebný aj v prípade, ak volič hlasuje pomocou voličského preukazu mimo miesta svojho trvalého bydliska. Pokiaľ žije volič v cudzine, ale príde na Slovensko voliť, musí si priniesť cestovný doklad a vyhlásenie o trvalom pobyte v cudzine.

 07:00  Volebné miestnosti v druhom kole prezidentských volieb sú otvorené. Vítame vás pri online prenose.


Volebná kampaň pred druhým kolom prezidentských volieb sa skončila, od štvrtka (28.3.) plynie volebné moratórium. Až do volebného dňa a počas neho je zakázané viesť kampaň aj informovať o kandidátoch v ich prospech či neprospech. Druhé kolo bude v sobotu 30. marca od 7.00 do 22.00 h. 

Podľa zákona o podmienkach výkonu volebného práva, ak to miestne podmienky vyžadujú, môže starosta určiť začiatok hlasovania na skoršiu hodinu, najviac však o dve hodiny.

Prezidentské voľby sú dvojkolové. Druhé kolo sa uskutoční, ak v tom prvom ani jeden z kandidátov nezíska nadpolovičnú väčšinu platných hlasov voličov. Voliči budú svojimi hlasmi rozhodovať medzi dvoma kandidátmi Zuzanou Čaputovou a Marošom Šefčovičom. V prvom kole presvedčila Čaputová 40,57 percenta ľudí, Šefčoviča volilo 18,66 percenta. Nový prezident sa ujme funkcie 15. júna.

Občania si volia hlavu štátu v poradí už piaty raz. Po Michalovi Kováčovi, Rudolfovi Schusterovi, Ivanovi Gašparovičovi — ktorý bol prezidentom dve funkčné obdobia — a po Andrejovi Kiskovi nastúpi do Prezidentského paláca v poradí piaty slovenský prezident.

Prezidenta SR môže voliť viac ako 4,4 milióna Slovákov. Na voľbu potrebuje volič s trvalým pobytom na Slovensku platný občiansky preukaz. Ten je potrebný aj v prípade, ak volič hlasuje pomocou voličského preukazu mimo miesta svojho trvalého bydliska.

Výsledky prvého kola prezidentský volieb:

Do druhého kola prezidentských volieb postúpili Zuzana Čaputová, ktorá získala 40,57 percenta hlasov a Maroš Šefčovič so ziskom 18,66 percenta hlasov. Volebná účasť dosiahla 48,74 percenta, čo je 2.158.859 voličov.

Do druhého kola sa nedostali Štefan Harabin (14,34 percenta), Marian Kotleba (10,39 percenta), František Mikloško (5,72 percenta), Béla Bugár (3,10 percenta), Milan Krajniak (2,77 percenta) a Eduard Chmelár (2,74 percenta).

Pod jedno percento hlasov získali vo voľbách Martin Daňo (0,51 percenta), Róbert Švec (0,30 percenta), Juraj Zábojník (0,28 percenta), Ivan Zuzula (0,17 percenta) a Bohumila Tauchmannová (0,16 percenta).

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky