Jednou vetou

Prvý deň vypočúvania kandidátov na ústavných sudcov je za nami: Kancelária prezidenta navrhuje, aby sa traja uchádzači vzdali

Takto dnes prebiehalo vypočúvanie kandidátov na ústavných sudcov

autorská koláž hlavne.sk, reprofoto youtube NR SR

Odštartovalo druhé kolo voľby ústavných sudcov. Najkontroverznejší kandidát 1. kola Robert Fico sa už o post ústavného sudcu neuchádza. Niektorí kandidáti, ktorí boli znechutení z prvého kola kvôli politikárčeniu ako napríklad L. Kurilovská, Ján Drgonec ši šéf Štátnych hmotných rezerv Kajetán Kičura, sa opätovne o post ústavných sudcov už neuchádzajú. Na vypočutie vyčlenil parlament dva dni - štvrtok a piatok. O post ústavného sudcu sa uchádza 29 kandidátov. Traja kandidáti sa ospravedlnili.

Drgonec pre hlavne.sk: Kandidáti sú rovnako spôsobilí hrať MS v hokeji ako byť sudcami

Ústavnoprávny výbor NR SR | foto: TASR

17:00 „Prerušuje schôdzu Ústavnoprávneho výboru do zajtra do 9:00,“ vyhlásil predseda Ústavnoprávneho súdu R. Madej.

16:55 Kandidát P. Melicher sa stotožňuje s rozhodnutím Ústavného súdu SR, ktorý označil bezpečnostné previerky sudcov za protiústavné. „To, že sa mali plošne preveriť všetci sudcovia, bol nezmysel. O mne má rozhodovať nejaký úradník, ktorému ja preverujem jeho rozhodnutie? Neviem, či to niekde na svete tak funguje,“ vyhlásil P. Melicher.

16:50 „Prečo som sa rozhodol opätovne kandidovať? Pretože tá prvá voľba bola v podstate zmarená, keďže poslanci sa nevedeli dohodnúť, či má byť verejná alebo tajná. Mne osobne je to jedno, či je verejná alebo tajná. Neoslovil som žiadneho poslanca, aby mi dal hlas,“ uviedol pri vypočúvaní pred ústavnoprávnym výborom NR SR P. Melicher. Podľa P. Melichera Ústavný súd nemá byť trhacím kalendárom, na ktorom si politici riešia egá. „Dúfam, že táto voľba nedopadne ako tá predošlá,“ uviedol P. Melicher.

 

Peter Melicher počas 1. vypočutia Ústavnoprávnym výborom Národnej rady SR | foto: TASR

16:40 Prezentuje sa kandidát Peter Melicher, navrhla ho predsedníčka Súdnej rady Lenka Praženková.

16:35 Š. Ksaňák sa vyjadril k tomu, či by ho ovplyvnila pri rozhodovaní verejná voľba ústavných sudcov, ak by sudcovia neboli volení tajne. „Predpokladá sa istá zrelosť a myslím, že jednoducho, v živote riešime rôzne situácie – niekto je na pojednávaní a uspeje? neuspeje? Samotná výbava uchádzača, ak vie, že kto ho volil a nevolil, by to nemala zohľadňovať pri výsledku. Priznám sa, mňa by to nenapadlo potom zisťovať kto ma volil a nevolil,“ uviedol Š. Ksaňák.

16:26 „K tomu sa je mimoriadne ťažko vyjadriť, lebo som nebol v tom telese, čo rozhodovalo a právo je argumentatívne. Nechcem mať vyhýbavú odpoveď, ale beriem túto skutočnosť ako fakt,“ povedal Š. Ksaňák na otázku, čo si myslí o rozhodnutí Ústavného súdu o tom, že sudcovia nebudú musieť mať bezpečnostné previerky.

16:20 Š. Kseňák odpovedal na otázku prečo opäť kandiduje, keď mnohí z uchádzačov z prvého kola, sa do druhého neprihlásili. „Ja som už aj tú prvú kandidatúru vnímal aj ako istý prejav toho, kto ma navrhol, stavovskej organizácie. Je v živote situácia, keď človek vykoná aj viac pokusov, kým je úspešný. Nehľadám v tom ani plusy, ani mínusy. Zosumarizoval som si poznatky z ústavného práva,“ vyhlásil Š. Kseňák.

Kičura pre hlavne.sk: Výber ústavných sudcov robia politické centrály, odbornosť je vedľajšia

Štefan Kseňák

16:15 Prezentuje sa Štefan Kseňák, nominovala ho Slovenská advokátska komora.

16:10 „Len si želám, aby celý tento proces nebol len procesom sám pre seba, aby parlament nakoniec zvolil dostatočný počet kandidátov, aby sme inštitúciu ako Ústavný súd mali konečne funkčnú,“ povedala na záver svojho vystúpenia Eva Kováčechová, ktorá prirovnala celý proces vypočúvania ku grilovaniu, ktoré ale snáď otvorí oči aj verejnosti, ktorá pochopí, kto všetko sa uchádza o post ústavných sudcov.

16:00 „Treba akceptovať, že prvá voľba nevyšla. Z môjho pohľadu išlo aj o premárnenú príležitosť, lebo sme v situácii, že ústavný súd je nefunkčný. Vtedy sa dalo plynule prejsť do fungovania ústavného súdu. Ani nepoznám dôvod mnohých poslancov, prečo nehlasovali, preto sa uchádzam znova, povedala E. Kováčechová.

Eva Kováčechová počas 1. kola prezentácie uchádzačov o post ústavných sudcov pred Ústavnoprávnym výborom NR SR. | foto: TASR

15:45 Prezentuje sa Eva Kováčechová, bývalá riaditeľka Centra právnej pomoci. Na post ústavnej sudkyne ju nominovala verejná obhajkyňa práv Mária Patakyová.

15:35 „Voľba ústavných sudcov má byť podľa zákona tajná – myslí si R. Kaššák. „Mňa nie, ale tiež by to mohlo niektorých kandidátov na sudcov ovplyvniť,“ uviedol.

Rastislav Kaššák | foto: TASR

15:20 Prezentuje sa Rastislav Kaššák, je členom Legislatívnej rady vlády. V minulosti bol právnikom, ktorého kontaktoval politik Alojz Hlina, keď ho zatýkala polícia pri pokuse o zamurovanie vchodu do istej nebankovej spoločnosti. Predtým pôsobil ako poslanecký asistent Alojza Hlinu.

15:10 „Kto rozhoduje čo to materiálno jadro je?“ – pýta sa kandidát M. Javorček a otázku dopĺňa, že či je možné žiť v spoločnosti, kde jadro nie je definované. „Má materiálne jadro, ktoré nie je zapísané  Európska charta základných ľudských práv a sudcovia ho obhajujú?“ – kladie si M. Javorček otázky. „Rušenie ústavných zákonov vnímam ako oheň – môže zohrievať, ale aj veľa spáliť, keď bude zneužitý,“ uzavrel tému rozhodnutia Ústavného súdu na margo bezpečnostných previerok sudcov.

Martin Javorček počas 1. kola prezentácie uchádzačov o post ústavných sudcov pred Ústavnoprávnym výborom NR SR. | foto: TASR

15:00 Prezentuje sa kandidát Martin Javorček, ktorý bol aj na vypočutí v 1. kole voľby ústavných sudcov. Navrhla ho Právnická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave. „Nebudem sa opakovať,“ vyhlásil M. Javorček a v krátkosti rekapituluje svoj životopis a motiváciu ísť na ústavný súd.

14:45 „Mali by tam byť na tom Ústavnom súde starší ľudia, lebo tí ľudia už to majú v živote usporiadané a majú v živote hodnoty, ktoré sa už nemenia,“ vysvetľuje R. Hrádek svoj postoj, že hranica veku ústavných sudcov by mala začínať vo veku 55 rokov.

Kandidát na post ústavného sudcu Radovan Hrádek počas 1. kola prezentácie uchádzačov o post ústavných sudcov pred Ústavnoprávnym výborom NR SR. | foto: TASR

14:20 „Môj názor je taký, že sudcom ústavného súdu nemôže byť politik. Sudca Ústavného súdu by mal mať minimálne 55 rokov,“ myslí si Radovan Hrádek a vysvetľuje, že po skončení mandátu by sudca automaticky išiel do dôchodku.

14:15 Prezentuje sa kandidát Radovan Hrádek, o post sa uchádzal aj v prvom kole. Nominoval ho poslanec ĽSNS Rastislav Schlosár.

14:10 Predseda Ústavnoprávneho výboru NR SR Róbert Madej začal po obedňajšej prestávke dnešné rokovanie výboru, ktorý má na programe vypočúvanie kandidátov na post ústavných sudcov.

12.35 „Materiálne jadro ústavy existuje, týka sa toho, že existuje Slovensko ako zvrchovaný štát, ale bezpečnostné previerky sudcov sa ho netýkali,“ myslí si Michal Ďuriš. Považoval by ako sudca za komfortnejšie, keby nevedel kto zaňho hlasoval a kto bol proti. Priklonil sa tak k neverejnej voľbe ústavných sudcov. „Môže ísť o podprahové vnímanie,“ vysvetlil M. Ďuriš.

12:25 „Každý právnik, ktorý vykonáva právnu prax môže časom dospieť k zmene svojho právneho názoru, typickým príkladom sú napríklad amnestie,“ uviedol Michal Ďuriš na otázku či niekedy zmenil právny názor.

Michal Ďuriš počas 1. kola prezentácie uchádzačov o post ústavných sudcov pred Ústavnoprávnym výborom NR SR. | foto: TASR

12:15 Opätovne predstúpil pred členov Ústavnoprávneho výboru Michal Ďuriš, sekčný riaditeľ Všeobecnej zdravotnej poisťovne, ktorého nominuje Slovenská advokátska komora a Právnická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave, v krátkosti sa opätovne predstavil.

12:00 „Túto funkciu považujem za významnejší krok vo svojej profesnej dráhe,“ povedal L. Duľa, ktorý je na vypočutí opäť po prvom kole.

Antisystémoví až extrémistickí voliči? Favoriti prezidentských volieb ich hlasmi nepohŕdajú

Libor Duľa | foto: TASR

11:50 Prezentuje sa Libor Duľa, navrhuje ho Slovenská advokátska komora, aj predsedníčka Najvyššieho súdu Daniela Švecová, a takisto Právnická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave.

Anton Dulak | foto: TASR

11:40 Anton Dulak nevidí dôvod meniť Ústavu. „Je chybné si myslieť, že Ústava je niečo, čoho sa nemôžeme dotknúť. Beriem Ústavu ako určitý živý organizmus, mala by ukazovať meradlo hodnôt, zrkadlo, v ktorom by sme sa mali vidieť,“ uviedol A. Dulak, ktorý ale v súčasnosti nevidí dôvod niečo v Ústave meniť.

Fico: Telefonát s Vadalom je výmysel. Toto povedal o sťahovaní sa z Bonaparte a drsný odkaz Kiskovi

11:30 Odprezentoval sa Anton Dulak, nominovala ho Notárska komora SR.

11:15  „Všeobecne je neprípustné aby vo vzťahu k verejným funkcionárom ústavodarca prijal novú podmienku v otázke ich funkčného obdobia,“ uviedol L. Duditš na margo bezpečnostných previerok sudcov a rozhodnutia ÚS SR.

Ladislav Duditš | foto: TASR

11:00 Prezentuje sa Ladislav Duditš, navrhli ho Právnická fakulta Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach, Slovenská komora exekútorov, Notárska komora. „Uplynulo 8 týždňov odkedy som sedel na tejto stoličke a prezentoval som sa ako kandidát na sudcu Ústavného súdu. V mojom profesnom živote sa odvtedy nič zásadné nezmenilo,“ uviedol L. Duditš.

10:50 K. Čechová reaguje na otázku poslanca R. Schlosára (ĽSNS), či preferuje americký model slobody prejavu alebo európsky, ktorý je limitovanejší.  „Európsky súd pre ľudské práva v rámci slobody prejavu vyslovil odvážne rozhodnutie, že je možné aj urážať, je možné aj provokovať. Fajn, ale musíme mať na zreteli, že môžeme len do toho momentu pokiaľ sa nejedná o prejav, kde sa dostanem trebárs do trestného činu ohovárania,“ myslí si K. Čechová.

Nepáči sa mu? Danko vo veľkom redizajnuje luxusný dom za 500 000 eur

10:45  „Nemôže samo jadro sa postaviť proti samotnému jadru. Ústava ako taká, jej zmena môže byť vykonaná len zákonodarnou mocou a jej obsah a predovšetkým materiálne jadro môžem použiť len vo vzťahu k ústavným zákonom, ktoré nemajú charakter samotnej zmeny ústavy,“ hovorí K. Čechová na margo rozhodnutia Ústavného súdu k bezpečnostným previerkam sudcov. Podľa svojich slov nikdy v kariére advokátky nečelila morálnej dileme, lebo prioritný je záujem klienta, ktorý nemôže zradiť.

Katarína Čechová | foto: TASR

10:30 „My sme spravili z Ústavného súdu odvolacie konanie pre konkurzy,“ myslí si Katarína Čechová.

10:15 „Je to veľmi obohacujúce a veľmi potrebné, aby sa aj sudcovia z celého sveta rozprávali predovšetkým o otázkach nestrannosti sudcov, o etike sudcov, riešili konflikty záujmov ako sú vnímané v tej ktorej krajine,“ objasňuje K. Čechová dôvody prečo sa zúčastňuje na medzinárodných sudcovských konferenciách. Otázku jej položil člen Výboru Ľuboš Martinák (SMER-SD)

10:00 Prezentuje sa v poradí druhá kandidátka, Katarína Čechová. Nominovala ju verejná ochrankyňa práv Mária Pataky, pričom jej pomáhali pri výbere nominácií Liga proti rakovine a občianske združenie Divadlo Malá scéna STU.

9:58 „Určite by to na mňa nemalo žiadny vplyv. Jedna vec, ktorú si na sebe cením, je moja nezávislosť. V tomto som vyformovaná osobnosť,“ uviedol Pavol Boroň na otázku Ondreja Dostála, či by ho ovplyvnilo pri rozhodovaní na Ústavnom súde, keby vedel kto ho podporil a kto nie.

 

Pavol Boroň | foto: TASR

9:40 „Dilemy, ktorí by som považoval za rozhodujúce pre činnosť ústavného sudcu sú byť nestranný zodpovedný, pracovitý, prispievať k riadnemu fungovaniu ústavného súdu,“ uviedol kandidát Pavol Boroň na otázku ako sa vysporiada s prípadnými etickými dilemami.

9:30 „Celá demokratická opozícia urobí všetko, aby bol zvolený čo najvyšší počet ústavných sudcov,“ povedal člen Ústavnoprávneho výboru Ondrej Dostál (SaS).

9:10  Na vypočutie neprídu traja  kandidáti na posty ústavných sudcov. Svoju neprítomnosť ospravedlnili  Stanislav Irsák, Pavol Malich a Marek Tomašovič. Podľa zástupcu kancelárie prezidenta by mali títo kandidáti stiahnuť kandidatúru, lebo neabsolvujú vypočutie a nie je možné klásť im otázky. Predseda výboru Róbert Madej (Smer-SD) ho upozornil, že výbor môže hlasovať len o tom, či kandidáti spĺňajú podmienky. Malich aj Tomašovič kandidovali aj v prvej neúspešnej voľbe vo februári. Podľa Stanislava Gibu by mali uchádzači odstúpiť.

Kurilovská: Odstúpenie som v sebe riešila poriadne dlho

„Každý kandidát bude mať svoj limitovaný čas,“ uviedol predseda Ústavnoprávneho výboru NR SR Róbert Madej (SMER-SD). Čas pre kandidáta, aby zodpovedal na približne 3 otázky je 10 minút. Počet otázok však môže byť aj vyšší. Vo štvrtok má Výbor vypočuť 14 a zajtra 15 kandidátov. Aj tí kandidáti na ústavných sudcov, ktorí už boli vypočutí v prvom kole, majú opäť priestor na svoju prezentáciu.

Okrem členov Ústavnoprávneho výboru sú prítomní aj zamestnanci Kancelárie prezidenta Andreja Kisku Marián Giba a Stanislav Gaňa. Po vypočutí na Výbore by mali poslanci NR SR vybrať 18 kandidátov na post ústavných sudcov, z nich prezident Andrej Kiska vyberie 9 sudcov, ktorí budú na Ústavnom súde 12 rokov. V súčasnosti  sú na Ústavnom súde štyria sudcovia, rozhoduje iba jeden Senát, nerozhoduje sa v pléne napríklad o podnetoch týkajúcich sa volieb.

NR SR bude o sudcoch rozhodovať 3. apríla o 17.00 hod.

Medzi prihlásenými kandidátmi  do 2. kola sú: Pavol Boroň, Katarína Čechová, Ladislav Duditš, Anton Dulak, Libor Duľa, Michal Ďuriš, Ivan Fiačan, Eva Fulcová, Radovan Hrádek, Stanislav Irsák, Martin Javorček, Rastislav Kaššák, Eva Kovačechová, Štefan Kseňák, Miloš Maďar, Pavol Malich, Michal Matulník, Peter Melicher, Peter Molnár, Vlastimil Pavlikovský, Edita Pfundtner, Zuzana Pitoňáková, Radoslav Procházka, Peter Straka, Ľuboš Szigeti, Robert Šorl, Daniela Švecová, Marek Tomašovič, Michal Truban, Martin Vernarský.

Môže vás zaujímať

Úrad vlády SR

Pellegriniho kabinet sa stretne posledný raz pred parlamentými voľbami