Jednou vetou

ONLINE: Fico uhral remízu! Poslanci sa nezhodli, či spĺňa podmienky na Ústavný súd

Skončilo sa verejné vypočutie všetkých kandidátov na ústavných sudcov

autorská koláž hlavne.sk, reprofoto youtube NR SR

Trojdňový maratón vypočúvania kandidátov na post ústavných sudcov sa skončil. Slovná prestrelka poslancov pred záverečným hlasovaním. Ako prebiehala posledná "grilovačka" uchádzačov, ako aj predchádzajúce dni? Nižšie nájdete aj link na predchádzajúce dni, kedy sa postupne pred výborom jednotlivo prezentovali navrhovaní kandidáti.

Šok pre Markízu! Lanári do svojho tímu exminister známeho moderátora?

Priamy prenos z verejného vypočutia sa skončil krátko po polnoci 26. 1. 2019 | youtube

00:17 Zvyšných kandidátov na ústavných sudcov jednohlasne odobril, a teda spĺňajú podmienky na ÚS. Robert Madej zároveň ukončil schôdzu výboru.

00:08 Proti Lucii Kurilovskej sa vyslovil poslanec Nemky.

00:02 O Ficovi napíšu do zápisnice, že neschválili ani jedno z hlasovaní o jeho mene.

00:01 Drgonec, Duditš, Dulák, Duľa, Ďuriš, Fiačan – spĺňajú podmienky na voľbu.

23:58 Návrh, že všetci kandidáti spĺňajú podmienky neprešiel, ide sa hlasovať jednotlivo o každom kandidátovi.

Tu nájdete, ako prebiehalli predchádzajúce dni predstavenia kandidátov na sudcov Ústavného súdu

23:55 Po názorových výmenách sa ide hlasovať o návrhu, že všetci kandidáti spĺňajú podmienky. Ak návrh neprejde, bude sa hlasovať jednotlivo o každom kandidátovi zvlášť.

23:47 O slovo požiadal aj predseda výboru Madej, ktorý obhajuje Roberta Fica s tým, že on by bol opatrný niekoho nezaradiť do voľby v parlamente. Podľa neho to môže vyvolať namietnutie samotnej voľby kandidátmi.

23:42 Podobnou rečou vystúpil aj Alojz Baránik, ktorý pripomenul, že aj Eva Fulcová je otázna, že či splnila podmienky, ale napokon dospeli k tomu, že neúčasť je naozaj len formálnou záležitosťou.

Dokedy sa chce Danko strápňovať? Jeho kandidatúra je neistá…

23:38 Do rozpravy sa prihlásil aj Miroslav Beblavý, ktorý vysvetľuje formálne veci podmienky 15-ročnej právnickej praxe.

23:35 Ondrej Dostál sa pred hlasovaním prihlásil do rozpravy. Počas prejavu zopakoval námietky na nepreukázanie 15-ročnej právnickej praxe Roberta Fica.

23:31 Najprv sa bude hlasovať o návrhu, že všetci kandidáti spĺňajú podmienky na zvolenie na ústavných sudcov

23:26 Robert Madej poďakoval za strpenie a rozprava pokračuje. Po polhodinovom meškaní sa na rozprave ukázali aj koaliční poslanci.

Exkluzívne: Ako žijú 20 rokov po smrti exministra Duckého manželka a dcéra údajného vraha

23:18 Prestávka naďalej trvá, vládni poslanci opäť opustili svoje miesta.

23:16 Prestávka, ktorá mala trvať do 23:00 sa natiahla. Na miestach sú už aj vládni poslanci.

22:43 Ústavnoprávny výbor má možnosť upozorniť poslanecké plénum na kandidátov, ktorí nespĺňajú zákonné požiadavky na funkciu ústavného sudcu.

Opoziční poslanci už navrhli hlasovať o tom, že Robert Fico podmienky na ústavného sudcu nespĺňa.

Všetkých ťahala za nos. Alena Zsuzsová vábila svoje obete na cudzie fotografie!

22:34 – Poslanci vypočuli všetkých kandidátov na ústavných sudcov. Rozprava k tomuto bodu bude pokračovať.

22:30 Ján Marosz sa Vernarského pýtal na Tichú Noc, keďže Vernarského záľubou je hra na organe. Tichá noc je totiž v spevníku označená číslom 88, Marosza zaujímal Vernarského postoj k tejto číselnej symbolike. Vernarský sa na to však nechytil.

22:26 „Som za registrované partnerstvá,“ povedal Vernarský, dodal, že skôr či neskôr k nim budeme musieť prísť, ale manželstvo máme zakotvené ako zväzok muža a ženy, pripomenul. Podľa neho nie sú ani v rozpore so súčasným znením slovenskej ústavy. K adopciám detí sa vyjadril, že nevie zaujať kvalifikované stanovisko – nevie sa vyjadriť aký má vplyv na dieťa takéto prostredie.

Martin Vernarský počas vypočutia Ústavnoprávnym výborom NR SR | foto: TASR

Adept na post špeciálneho prokurátora SR Šanta: Toto ho spája s Bašternákom

21:56 Vernarský hovoril, že ako organista v Dóme sv. Alžbety sa naučil poslušnosti, ktorá by podľa neho mala byť prítomná aj na Ústavnom súde, teda ústavný sudca by mal byť poslušný Ústave. Podľa jeho slov ako sakrálny hudobník má konzervatívne názory, ktoré by tiež mali byť zastúpené na tomto súde.

21:51 Svoje pôsobenie na Ústavnom súde prirovnal Vernarský ku kvapkám vody na púšti, toto pôsobenie mu vraj pomohlo aj v publikačnej činnosti, nielen v tej právnickej.

21:43 Pred viditeľne unavených poslancov predstúpil úplne posledný kandidát Martin Vernarský, externý poradca Ústavného súdu SR, pedagóg na UPJŠ v Košiciach.

21:42 Rozhodnutia v prípade vraždy Jána Kuciaka o neposkytnutí informácií ohľadom domových prehliadok Vadalovcov, obhajoval tým, že dané skutky mohli ovplyvniť vyšetrovanie, rovnako argumentoval aj informácie od Zsuzsuvej. Podľa Trubana boli informácie sprístupnené, ale chýbala argumentácia, prečo sa domové prehliadky konali.

FOTO: Po ošarpanej stanici ani stopy. Nivy v Bratislave vôbec nespoznáte

Kandidát na post ústavného sudcu Michal Truban počas vypočutia Ústavnoprávnym výborom NR SR | foto: TASR

Kandidáti na Ústavný súd: Fica takmer roztrhali a podraz od Žitňanskej

21:22 Truban sa na otázky snažil odpovedať vo veľmi skrátenej forme na otázky o Istanbulskom dohovore, registrovaných partnerstvách a adopciách homosexuálmi odpovedal, že by sa priklonil k názorom kandidátov, ktorí boli pred ním.  Dodal, že zastáva konzervatívny prístup.

21:12 „Obmedzil by som pôsobnosť ohľadom volebných vecí,“ odpovedal na otázku, ohľadom zmeny na Ústavnom súde, pripomenul, že počúval aj protikandidátov a plne sa stotožňuje s tým, že volebné veci by vyriešili aj Správne súdy.

21:05 Na margo súdneho sporu s denníkom SME povedal, že súdny spor ešte neskončil, nakoľko prípad pokračuje na Európskom súde. Ako dodal, s rozsudkom Ústavného súdu sa nestotožnil. Truban zároveň skritizoval média za to, že komentujú súdne rozhodnutia.

Exkluzívne: Lukratívny džob! Vieme kam má namierené Kiskov šéf protokolu

20:49 Svoju prezentáciu začína predposledný kandidáta Michal Truban, predseda Špecializovaného trestného súdu v Pezinku. Truban povedal, že vzhľadom na pokročilý čas sa bude s dovolením snažiť byť stručný.

20:45 Tomašovič vysvetlil aj pozadie Istanbulského dohovoru. Podľa neho aj slovenské právo pozná diskrimináciu na základe rodu, pri rozoberaní takzvanej „gender ideológie“ išiel hlbšie, polemizoval a spomínal rôzne názory. Hovoril, že kritika Istanbulského dohovoru vychádza z toho, že mu ľudia nerozumejú.

20:37 „Adopcia nie je prostriedok na uspokojenie niekoho potrieb byť rodičom,“ uviedol Tomašovič na otázku adopcie detí homosexuálmi, podľa neho jeho adopcia v prvom rade pre dieťa. Pri tzv. registrovaných partnerstvách ľudí rovnakého pohlavia, nie je podľa neho vhodné, aby sa o tom rozhodovalo mimo štátu, ktorého sa to týka. Slovensko zároveň podľa neho nie je pripravené na adopciu detí takýmito pármi.

20:32 Tomašovič tvrdí, že konsenzus ohľadom interupcií v Európe je, aby sa mohli urobiť do 12 týždňa. Nechce, aby sa tento termín predlžoval. V prípade eutanázie hovorí o tzv. šedej zóne, v ktorej sa môže každý európsky štát pohybovať.  „Pre mňa to nie jednoznačné,“ skonštatoval s tým, že možno by bol ale trochu viac za eutanáziu než proti nej.

Kandidát na post ústavného sudcu Marek Tomašovič | foto: TASR

Po Dankovej rigorózke sa stratila najnovšie Matovičova diplomovka

20:03 Na vypočutie prichádza Marek Tomašovič, člen rekodifikačnej komisie Min.spravodlivosti na rekodifikáciu Občianskeho zákonníka.

19:55 Na vzťah s Hrabinom sa Švecovej pýtal aj Dostál, avšak odmietla odpovedať s tým, že niektoré jej žiadosti sa vo viacerých prípadoch ešte stále koná.

19:39 „Podala som viacero disciplinárnych návrhov voči viacerým sudcom. Nielen voči tomuto sudcovi, ktorého ste menovali. Je logické, že som tak urobila až, keď som sa stala predsedníčkou Najvyššieho súdu. Využila som tak oprávnenie, ktoré mi dáva zákon,“ skonštatovala v odpovedi na otázku  Beblavého, ktorý sa pýtal na Štefana Harabina a na to prečo začala voči Harabinovi vystupovať až v čase, kedy sa dostala na čelo Najvyššieho súdu.

Daniela Švecová počas vypočutia Ústavnoprávnym výborom NR SR | foto: TASR

19:27 „Skutočne som 45 rok vo funkcii sudcu a nikdy sa na mňa nikto neobrátil s korupciou. Vždy som rozhodovala so zákonom,“ uviedla Švečová na otázku zástupcu prezidentskej kancelárie. „To či bude doktorka Macejková predsedníčkou Najvyššie súdu nie je moja vec, a myslím si, že to nevie ovplyvniť ani ona,“ odpovedala na otázku Baránika, ktorý naznačil „rošádu“ medzi Ivettou Macejkovou a Danielov Švecovou.

19:18 Na úvod sa predsedníčka Najvyššieho súdu prihlásila ku kresťanskej tradícii na Slovensku. „Vážim si kresťanské hodnoty. Podľa mojich možnosti chránim, zdravie, slobodu, manželstvo, rodinu. A o týchto hodnotách sa zmieňuje aj naša ústava, keď hovorí, že vychádza z cyrilo-metodejského dedičstva,“ vyhlásila Švecová.

Dankovi idú znovu po krku. Opozícia ide odvolávať šéfa parlamentu pre toto

19:10 „Súhlasím so zrušením Mečiarových amnestií tak, ako rozhodol Ústavný súd,“ odpovedal Štiavnický na poslednú otázku. Štiavnického vystriedala kandidátka Daniela Švecová, predsedníčka Najvyššieho súdu SR.

19:06 „Keď bol odmietnutý pán Čenteš, nemalo to ísť cez ústavnú sťažnosť, ale cez výklad Ústavy,“ odpovedal Štavnický na otázku Borisa Kollára, dodal, že klauzula mala byť podľa neho otvorená úplne, čím by sa dostala mimo justície – riešilo by sa to tak, že Národná rada môže navrhovať toho istého kandidáta, pokiaľ nedospeje k zhode s prezidentom. „Bolo by to demokratickejšie a spravodlivejšie,“ dodal.

18:51 „Reflektuje to návyky, ktoré máme zo svojich súkromných – neverejných životov,“ uviedol Štiavnický na margo korupcie v justícii, myslí si, hoci to môže znieť klišé, že korupcia je úzko spätá so súkromným životom, povedal, že už v škole žiaci nevyužívajú svoje vedomosti, ale odpisujú.

Kandidát na post ústavného sudcu Ján Štiavnický | foto: TASR

Kočner: Chvíľu dúfal, že sa nadýchne slobody…

18:42 Štiavnický uviedol, že podľa neho je dôležitá čitateľnosť moci. „Určite mám veľa chýb, ale nechýba mi zanietenosť a cit pre ľudskú dôstojnosť. Ľudské práva nie sú slabošské, sú frajerské,“ vyhlásil pred výborom.

18:30 „Všetci pozorujeme ako na Slovensku vyrástla Petra Vlhová a vyrástol Peter Saga, ktorí prinášajú na Slovensko úspechy,“ povedal na úvod Štiavnický s tým, že podobne ako úspešný športovci na Slovensku vyrástli aj 30 až 40 ročný právnici, ktorí o práve diskutujú cez internet a práve týchto by chcel zastupovať.

18:26 Pred výbor predstúpil Ján Štiavnický, ktorý pôsobí ako súdny poradca na Ústavnom súde SR.

18:24 Súdnictvo na Slovensku je podľa Šorla poznačené tým, že rozhodnutia Ústavného súdu sú na Slovensku komplikované „často sa čítajú až od 54 strany“, tieto texty sú podľa Šorla poznačené otázkami – kto prišiel, kedy prišiel a čo povedal – v zjednodušení týchto textov vidí dostatočný priestor.

Organizátorka protestov Karolína Farská v sídle OĽaNO: Pre toto som tam bola

18:19 K materiálom od Fica sa na sociálnej sieti vyjadril aj poslanec Miroslav Beblavý: „Robert Fico doručil Ústavnoprávnemu výboru NR SR materiály, ktoré mali potvrdiť, že spĺňa ústavnú podmienku 15 rokov právnej praxe na ústavného sudcu. Po ich preštudovaní musím konštatovať, že predložené materiály žiadnu dodatočnú právnu prax nepreukazujú, Robert Fico tým pádom podmienku nespĺňa a nemôže byť zvolený za ústavného sudcu, ani keby ho tam parlamentná väčšina chcela poslať.“

18:12 Poslanec Dostál zverejnil materiály, ktoré doručil Fico. Dostál ich označil za frašku. „Ledabolo vytlačené články narýchlo stiahnuté z internetu. Navyše nedokazujúce, že bol činný v právnickom povolaní. Neuveriteľné. Ten človek si z nás robí srandu,“ napísal Dostál.

Ide o vytlačené články, v ktorých sa píše, že Fico ako poslanec v rokoch 2002 až 2004 bezplatne zastupoval rodičov dobodaného Branislava Slamku, majú dokazovať, že Fico má dostatočnú prax.

18:10 „Úprava registrovaných partnerstiev nebude v rozpore s Ústavou, rovnako nebude v rozpore s mojim konzervatívnym presvedčením,“ povedal Šorl na adresu registrovaných partnerstiev, dodal, že podľa neho by tieto páry mali mať napr. spoločné majetkové právo. Adopcie homosexuálnymi pármi okomentoval s tým, že v tomto prípade nevidí právo dieťaťa – „dieťa by malo mať otca a matku,“ povedal. Doplnil aj postoj k interupciám, ktoré sú podľa neho zlá vec, ale priestor na ich úpravu vidí.

Politológ posiela Remišovej tvrdý odkaz. Pre toto nebude nikdy prezidentkou

17:57 Baránik sa opýtal na odsúdenie aktivistov Greenpeace, ktorí protestovali proti baniam. Šorl povedal, že hoci pôsobí na okresnom súde v Prievidzi, daný prípad neriešil on. Pripomenul, že prípad bol zložitý, nakoľko obvinení boli cudzinci. „Neteší ma táto situácia,“ povedal Šorl s tým, že súd, na ktorom pôsobí sa ocitol na titulných stranách. Daný rozsudok nechcel kritizovať, nakoľko o ňom nerozhodoval, pripustil, že prípad sa mohol riešiť elektronickými náramkami.

17:54 Najväčší neúspech sudcu je podľa Šorla to, keď pošle do väzenia niekoho, kto je nevinný – „mne sa to stalo, ale rozhodol som správne, potvrdil to odvolací súd,“ povedal Šorl na otázku najväčšie úspechu, dodal, že táto vec ho mrzí dodnes.

Robert Šorl počas vypočutia Ústavnoprávnym výborom | foto: TASR

17:47 Šorl povedal, že nepredvídateľnosť súdneho rozhodnutia v prípade nemajetkovej ujmy vyplýva z toho, že sa súdne rozhodnutia pomerne málo analyzujú. Ak politici kritizujú súdne rozhodnutia, tak by v prvom rade mali prijať jasnejšie zákony, ktoré by jasne definovali: Kto a koľko má platiť v dôsledku nemajetkovej ujmy, uviedol s tým, že tento záver vyšiel v jednej z jeho publikácii.

17:28 Predseda výboru Madej dal poslancom kolovať dokumenty od predsedu Smeru-SD Roberta Fica, Madej nešpecifikoval, čo presne tieto dokumenty obsahujú, mali by dokazovať jeho 15-ročnú prax. Dostál chcel namietať, no Madej ho prerušil, aby neriešil Fica, ale najskôr nevypočutých kandidátov. „Poviem to v dobrom, prosím Vás ľudsky, nepredvádzajte sa teraz,“ povedal Madej na margo nespokojnosti opozičných poslancov. Pripravený Šorl začal svoju prezentáciu.

17:24 Po neskorej obedňajšej prestávke pokračuje vypočúvanie kandidátov na ústavných sudcov. Na prezentáciu je pripravený Šorl Robert, sudca Okresného súdu Prievidza.

FOTO: Vytancovaní a vysmiati. Smotánka to na plese v opere poriadne roztočila

16:45 Rokovanie je prerušené. Predseda Senátu Robert Madej vyhlásil obedňajšiu prestávku. Zasadanie Výboru pokračuje o 17.15 hod.

16:40 Otázka Alojza Baránika z SaS pre Jána Šikutu: Našu spoločnosť a neviem do akej miery ste si toho vedomý, traumatizuje kauza, ktorú ste pojednávali aj vy na Európskom súde a to je vec Andrášik, teda kauza Cervanová. Boli ste v tej veci spravodajcom. Ako spravodajca ste tomu senátu objasnili povahu prípadu z toho hľadiska, že tu sa jednalo o sériu, náväznosť súdnych rozhodnutí a postupov, ktoré mali svoj pôvod hlboko v totalitnej spoločnosti a že je nesporné, že to trestné stíhanie bolo zahájené na základe direktívneho rozhodnutia najmocnejšieho muža v štáte? A že osoby, ktoré boli na rôznych stupňoch trestného konania v tom čase nutne museli byť pod vplyvom takéto direktívneho rozhodnutia? A že sa postupne dostali do pozície moci v súdnictve a z toho pohľadu následne rozhodovali spôsobom, ktorý im zabezpečoval morálny kredit a beztrestnosť?“

„Ja si pamätám, že tam boli veľmi nejasné okolnosti, nejakí arabskí občania okolo toho mali byť zatiahnutí… Ja si pamätám, že na tom bolo veľa otáznikov, to nie je sporné… Nepracoval som na tom sám, mal som aparát asistentov, alebo poradcov, ktorí celý materiál k tomu bol daný.  Tu sa už nerozhodovalo o rozsudku spred roku 89, ale konanie sa otvorilo a znovu sa tej veci venovali súdy. Je pravdou, že medzičasom sa zistilo, že kdesi nejaký archív existuje, ktorý si už prokurátor nevyžiadal, ale v rámci práva na spravodlivý proces, ten proces, keď už bol raz po veľa rokoch obnovený, tak tu bola nová situácia, ten spis znovu preskúmať. My sme dospeli k záveru, že tu nie sú také okolnosti, aj keď sa niektoré okolnosti nevykonali, sme nezistili porušenie článku 6.“

Ján Šikuta pred Ústavnoprávnym výborom NR SR | foto: TASR

16:20 „Mohlo by to zväčšiť medzinárodnú prestíž Ústavného súdu,“ uviedol na margo svojho prínosu pre Ústavný súd SR Ján Šikuta. Argumentoval tým, že vďaka svojim skúsenostiam pozná techniky rozhodovania Európskeho súdu pre ľudské práva v Štrasburgu a vie napríklad odhadnúť, aká výška škody v slovenskom rozsudku je podľa Štrasburgu prijateľná, čím by sa ušetrilo napríklad na odškodnom za prieťahy v konaní.

Ak by Fico odišiel na ÚS, Smeru by mal podľa Kažimíra šéfovať Pellegrini

16:10 „Mám pred sebou menný zoznam 39 uchádzačov…,“ uviedol poslanec SMER-SD Martin Nemky. „Som rád, že pán poslanec Nemky už prejudikuje, ako rozhodneme, o tom, že koľko kandidátov spĺňa podmienky, že z tých 40 nakoniec bude 39, v tomto sa zhodneme,“ reagoval poslanec Ondrej Dostál, podľa ktorého Robert Fico nespĺňa podmienky kandidáta kvôli právnej praxi.

15:45 Proti rozhodnutiam Ústavného súdu SR nie je možné podať odvolanie, až na výnimku z výnimky a to je Štrasburg. Napriek tomu sudcovia nenesú zodpovednosť za rozhodnutia. Čo si o tom myslí Ján Šikuta? – pýtal sa Stanislav Gaňa z Kancelárie prezidenta SR. „Sudca samozrejme nesie zodpovednosť za svoje rozhodnutia,“ uviedol Ján Šikuta a uviedol, že typickým príkladom sú prieťahy v konaní, problematické ale môže byť ustálenie, ktorý sudca nesie zodpovednosť za svoje konanie, ak napríklad sa v prípade menili. Procesne je to podľa neho komplikované, ale „áno, sudca má niesť zodpovednosť za škodu“.

15:15 Prezentuje sa Ján Šikuta, sudca Najvyššieho súdu SR. Navrhla ho Právnická fakulta Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach, Právnická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave, aj verejná ochrankyňa ľudských práv Mária Patakyová po konzultácii s tretím sektorom.

15:10 Nasleduje posledný kandidát pred obedňajšou prestávkou Ústavnoprávneho výboru.

VIDEO: Starostka Fekišoviec poslancom – Nebudete proti mne, ale so mnou?!

15:00 L. Szigeti sa v minulosti stretol s dvoma mužmi, ktorí chceli uzavrieť manželstvo, nie registrované partnerstvo. „Odôvodnili to európskou judikatúrou a skúsenosťami zo zahraničia a že prečo sú diskriminovaní… Nebolo tomuto návrhu vyhovené. Až následne bola novelizovaná Ústava, že nie je možné aby dve osoby rovnakého pohlavia mohli uzavrieť manželstvo,“ vyhlásil L.Szigeti. Čo sa týka registrovaného partnerstva a nie manželstva, nie je podľa neho možné povedať týmto ľuďom, „že nežite spolu, lebo nemáte právne dôvody, tak ako nemôžete povedať žene, nemôžete byť gravidná“.  Je to podľa neho veľmi široká otázka. „Osobne si myslím, že by sme sa pravdepodobne mali vybrať tou liberálnejšou cestou,“ uviedol L. Szigeti.

Ľuboš Szigeti počas vypočutia Ústavnoprávnym výborom Národnej rady SR | foto: TASR

14:50 „V živote ako predseda súdu som nešiel za nikým, aby nejakým spôsobom rozhodol pozitívne, negatívne, respektíve aby nejakým spôsobom intervenoval som za niekoho,“ odpovedal Ľ. Szigeti na otázku Mariána Gibu z Kancelárie prezidenta SR, či bol niekedy ako sudca v malom meste oslovený, aby za niekoho intervenoval, alebo či sa ho niekto pokúsil podplatiť.  V prvom rade je podľa Szigetiho potrebné si určiť okruh ľudí, s ktorými sa človek stretáva.

14:35 Prezentuje sa Ľuboš Szigeti, člen vedeckej rady Fakulty práva J. Jesenského VŠ Danubius, za uchádzača ho nominovala Slovenská exekútorská komora, oslovený bol aj Notárskou komorou.

14:30 „Kde ten pocit vnútornej spravodlivosti u vás vznikol?“ – opýtal sa P. Straku Robert Madej (SMER-SD) po tom, čo Strakovi vyjadril verejnú podporu ako kandidátovi Ján Marosz z OĽANO a aj podľa Madeja prezentoval pozitívne právo. „Možno to bolo v rozprávkach a keď dobro víťazilo nad zlom. A som mal vždy dobrý pocit, keď dobro víťazilo nad zlom. Môže to byť zábavné, ale potom sa to posúvalo, posúvalo a… Vždy mám zlý pocit, keď skrivodlivosť víťazí a viem sa aj ozvať,“ odpovedal P. Straka.

Peter Straka počas vypočutia Ústavnoprávnym výborom Národnej rady SR | foto: TASR

Neuveriteľné! Náš Plawčík sa stretol s Plavčanom

14:00 „Pokiaľ ide o registrované partnerstvá, v zásade som spokojný s právnymi normami, ktoré máme,“ uviedol P.Straka.

13:58 Peter Straka odpovedá na otázku Mariána Gibu z Kancelárie prezidenta, ako by sa vysporiadal s intervenciami pri rozhodovaní, korupciou. „Svojho času fungovala justícia veľmi zle, nedokázali sme včas poskytovať súdnu ochranu. Vtedy som dokonca na Súdnej rade vyzval pána ministra spravodlivosti, či nemieni nejako proteste manifestačne sa s tým stotožniť a odstúpiť z funkcie, keď keď v Pobaltskej krajine významný politik odstúpil, keď spadla strecha na supermarkete. Nie je jednoduché ísť proti ministrovi, lepšie je sa viezť s ministrom.“ 

13:35 Prezentuje sa Peter Straka, sudca Krajského súdu v Prešove, externe prednášal na Justičnej akadémii. Nominovala ho Právnická fakulta Trnavskej univerzity. Jeho prejav pripomína hlasovo exministra školstva Petra Plavčana.

Vysmiaty Plavčan na kávičke: Učí a maľuje, ale sleduje aj politiku

13:25 „Z čoho čerpáte vašu legitimitu? Vy a vám podobní?“ –  opýtal sa Alojz Baránik Juraja Sopoligu, ktorý bol členom komunistickej strany a tá je na Slovensku zavrhnutiahodná a v susednom Česku dokonca považovaná za zločineckú. „Pokiaľ viem, KSS na Slovensku nebola zrušená, bola pretransformovaná na SDĽ, tak neviem odkiaľ ste prišli na to, že je to nelegitímne,“ odpovedal J. Sopoliga a dodal, že v Česku tiež môže byť sudcom bývalý člen komunistickej strany.

13:15 „Ja sa tu neuchádzam o politickú funkciu,“ uviedol J. Sopoliga na margo otázky čo si myslí o registrovaných partnerstvách. Ako sudca si totiž nedovolí vyjadriť sa k niečomu, k čomu nemá dostatok nálezov a podkladov.

13:10 „Doktor Harabin je súčasťou politického boja v súčasnosti, v tejto situácii považujem za nevhodné povedať ako ho vnímam,“ odpovedal J. Sopoliga na otázku aký má vzťah so Š.Harabinom. „Že by som teraz povedal, či je dobrý, či zlý, voľte ho, či nevoľte, tak to nie,“ doplnil J.Sopoliga. Uviedol, že bol v minulosti členom komunistickej strany a nehanbí sa za to. Stotožňuje sa s Dubčekovým socializmus s ľudskou tvárou.

12:50 „Nezdá sa mi, že by som bol defenzívny, skôr ofenzívny,“ reagoval J. Sopoliga na M.Beblavého. Reaguje preto, lebo doteraz to nebolo nikdy odprezentované, že z akých dôvodov konajú sudcovia ako konajú.  Prieskumy o dôveryhodnosti súdnictva sú podľa J.Sopoligu pre sudcov nedôveryhodné. Za 90 percent negatívneho hodnotenia sudcov je podľa J.Sopoligu zodpovedný parlament, ktorý je zodpovedný za nízky počet sudcov, nízke platy v súdnictve napríklad.

12:40 „Žiadny z uchádzačov nemal taký defenzívny prejav ako vy,“ povedal Jurajovi Sopoligovi poslanec Miroslav Beblavý a požiadal ho, aby vysvetlil, prečo cítil rozsahovo až tak veľmi vysvetľovať veci a nebyť pozitívnejší. „By som poprosil, aké sú vaše schopnosti ochraňovať iných, nie sudcovskú moc,“ požiadal J. Sopoligu po jeho hodinovej prezentácii Alojz Baránik (SaS).

Veľkoplošná obrazovka na Hlavnej ulici v Košiciach. Ľudia môžu pozerať verejné vypočutie kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR. | foto: TASR

12:30 Juraj Sopoliga vysvetľuje, že v roku 2010 podal antidiskriminačnú žalobu pre menšie platy v porovnaní so sudcami na Špeciálnom súde. „Mali ich vyššie o 300 percent,“ uviedol J.Sopoliga. Keďže potom došlo k zrušeniu Špeciálneho súdu, situácia sa zmenila. J.Sopoligu sa dotli slová vtedajšieho poslanca D.Lipšica, ktorý označil žaloby za nezákonné a nemorálne a podávajú ich chamtiví sudcovia.

11:50 Sudca J. Sopoliga vysvetľuje prečo podal diskriminačnú žalobu. Kolegom pomohol so žalobami, lebo ho o to požiadali. „Ty sa tomu rozumieš,“ hovorili.  Sopoliga obhajuje žalobu pred poslancami ústavnoprávneho výboru, pretože kandiduje na ústavného sudcu.

Juraj Sopoliga počas vypočutia Ústavnoprávnym výborom Národnej rady SR | foto: TASR

11:45 Juraj Sopoliga začal reč s novinovým článkom, ktorý sa ho dotkol, v ruke. „Ja nie som politik a neuchádzam sa o politickú funkciu. Budem sa dištancovať, aby denník Sme písal článok Sopoliga bránil Harabina,“ uviedol s tým, že Harabin kandiduje za prezidenta a on sa nenechá vťahovať do politiky.  „Dovolím si nadpis preformulovať na Sopoliga bránil ústavné práva občanov a podnikateľov na spravodlivé konanie pred nestranným a nezávislým súdom,“ uviedol J.Sopoliga. Kandidát Sopoliga uviedol, že rovnako ako v prípade Harabina by postupoval aj v prípade Karabina.

11:37 Predseda Ústavnoprávneho výboru NR SR Robert Madej upozornil novinárov, aby nesnímali materiály, ktoré majú poslanci na stoloch ani ich monitory, ako sa v minulosti stalo, lebo bude musieť pristúpiť k obmedzeniu ich pohybu.

Kauza Kočner: Potopí Trnku nahrávka z trezora?

11:35  Prezentuje sa Juraj Sopoliga, sudca a predseda Senátu Krajského súdu v Košiciach.  Pripomenul, že už v minulosti bol uchádzačom o tento post a napriek tomu, že ho NR SR odporučila na tento post, prezident ho nevymenoval. „Došlo k porušeniu môjho práva na prístup k verejnej funkcii,“ uviedol J. Sopoliga. Sopoligu navrhol na tento post generálny prokurátor J. Čižnár.

11:30  Na otázku Ondreja Dostála prečo podporil pri kandidatúre na post predsedu Najvyššieho súdu Štefana Harabina M. Sluk odpovedal: „Bola to súťaž, nič menej len súťaž.“ 

11:20 „Nikdy som nebol a ani nemám v úmysle byť členom žiadneho politického hnutia,“ uviedol M. Sluk. Už ako mladý, 18-ročný človek sa vraj rozhodol, že sa nebude nikde organizovať, lebo sa tak cíti slobodnejšie.

Marián Sluk počas vypočutia Ústavnoprávnym výborom Národnej rady SR | foto: TASR

11:05 Marián Sluk bol rovnako ako včerajšia kandidátka Soňa Mesiarkinová sudcom, ktorí vydali na Najvyššom súde rozhodnutie o zákaze kumulácie dovolacích dôvodov na súdoch. Ústavný súd toto rozhodnutie Najvyššieho súdu zrušil. Poslanec SaS Alojz Baránik si myslí, že tak ako Mesiarkinovú, aj Sluka to diskvalifikuje pri kandidatúre na Ústavný súd. M. Sluk uviedol, že rozhodnutie nevypracúval, ale hlasoval zaň a podpísal. Podľa neho chceli urýchliť konanie na súdoch. „Tento problém sa mi bude psychicky pripomínať aj v ďalšom období. Stále,“ reagoval M. Sluk.

Babička Brychtová všetko stíha

10:35 Prezentuje sa Marián Sluk, sudca Najvyššieho súdu SR, navrhla ho Právnická fakulta Univerzity P.J. Šafárika v Košiciach.

10:32 „Ja som si to užil. Mňa debaty na témy, ktoré súvisia s ústavou bavia,“ povedal po vypočutí pre novinárov R. Procházka. „S pánom poslancom Maďaričom si vykám a nikdy sme neboli v nijakom osobnom kontakte… Komunikovali sme len cez sms. Neviem o tom, že by pán Maďarič zakladal stranu. Poďakoval som sa mu za dôveru a tam náš kontakt skončil,“ uviedol po vypočutí na chodbe na otázky novinárov R.Procházka.

Radoslav Procházka počas vypočutia Ústavnoprávnym výborom Národnej rady SR | foto: TASR

Veštica o 2019: Čakajú nás veľké zmeny, niektorí politici pohoria!

10:20 Čo si myslí R. Procházka o hodnote pravdy, opýtal sa Ján Marosz z OĽANO. „Je to kľúčová hodnota. Asi pre každého z nás sú v živote základné hodnoty, ktoré tvoria ontogenézu, aj interakcie s okolím. Pre mňa je to kľúčová a základná hodnota, asi ako pre každého v miestnosti,“ odpovedal R. Procházka

10:15 „Getá sú podľa môjho názoru zlá vec,“ uviedol R.Procházka na otázku poslanca ĽSNS Rastislava Schlosera čo si myslí o výstavbe múrov priamo vo vnútri štátu. „Rovnosť v prístupe k základným právam a slobodám je veľmi silná ústavná hodnota,“ uviedol R.Procházka.

10:05 Radoslav Procházka nechce odpovedať na otázku Mariána Gibu z Kancelárie prezidenta, ktoré rozhodnutie by vo svojom živote zmenil.  „Tie rozhodnutia – to je strašne osobná otázka, ktorá sa hodí na debatu so spovedníkom,“ uviedol R.Procházka. Je podľa neho vo všeobecnosti dôležité postaviť sa a ísť ďalej.

Bašternák po verdikte.Nie je s tým vysporiadaný – tvrdí odborníčka na reč tela

10:05 „V oblasti ľudských práv a slobôd musia mať úspechy svoje meno,“ uviedol Procházka na margo svojich úspechov. Menoval napríklad Cyrila V. zo Žehry, pani Elenu z Bratislavy, „jednej osobe sme zachránili strechu nad hlavou, v ďalšom prípade išlo o slobodu náboženského presvedčenia,“ uviedol.

9:55  R. Procházka opakovane hovoril o svojej integrite zotrvávať aj na nepopulárnych názoroch. „Každé moje rozhodnutie sa bude opierať o aktuálny stav ústavy a medzinárodných zmlúv, uviedol R.Procházka.

9:45 „Človek sa vždy vráti na cestu kam patrí,“ vyhlásil R.Procházka s tým, že je rád, že je opäť v odbornom právnom prostredí a nie v politike. Pripustil, že na cestu kam patrí sa vrátil skôr ako predpokladal.

Bratislava je lepšia dedina. Porovnali sme čakárne na železniciach

9:42 Prezentuje sa Radoslav Procházka, bývalý kandidát na prezidenta, dlhoročný právnik, neúspešný expolitik zo strany Sieť, zviditeľnil sa škandálom s politickou inzerciou bez bločkov a dph. Na post ústavného sudcu ho navrhol exminister kultúry a exposlanec SMER-SD Marek Maďarič a Slovenská advokátska komora.

9:39 Poslanec O. Dostál sa pýta, či už Robert Fico doručil ústavnoprávnemu výboru potvrdenia o dĺžke právnej praxe. „Stoličiek ústavných sudcov je deväť, kandidátov štyridsať… Rešpektujem, že vás stále zaujíma iba jedna osoba. Ak náhodou niečo príde, určite vás budem informovať,“ odpovedal predseda Výboru Róbert Madej.

Zuzana Pitoňáková počas vypočutia Ústavnoprávnym výborom Národnej rady SR | foto: TASR

9:30 Zuzanu Pitoňákovú navrhol poslanec Eduard Adamčík, majú osobnú skúsenosť z minulosti. „Nebudem sa k nej bližšie vyjadrovať,“ uviedla Z. Pitoňáková. Eduard Adamčík v miestnosti nie je. Pitoňáková uviedla, že ju zaujíma najmä oblasť ľudských práv.

9:05 Prezentuje sa Zuzana Pitoňáková, advokátka

Všetkých ťahala za nos. Alena Zsuzsová vábila svoje obete na cudzie fotografie!

 

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky