ONLINE: Politická kríza na Slovensku – Stále bližšie k predčasným voľbám

Béla Bugár (Most-Híd), Andrej Danko (SNS), Robert Fico (Smer-SD)

fotokoláž hlavné.sk

Na slovenskej politickej scéne sa čoraz viac skloňujú predčasné voľby. Koaličnej strane Most-Híd demisia ministra vnútra Roberta Kaliňáka nestačila a predseda strany Béla Bugár dostal kompetenciu na rokovanie o predčasných voľbách. V prípade, že sa v koalícii nedohodnú Most-Híd z vlády vystúpi. Čo prinesie dnešný deň? Budú predčasné voľby realitou už dnes?

Koalícia sa podľa Danka rozpráva aj o možnosti vymeniť premiéra Fica

19:00 – S konštatovaním, že v Smere-SD pokračujú rokovania končíme dnešný online, v ktorom sme sledovali reakcie po včerajšom oznámení strany Most-Híd, ktorá je za predčasné voľby. Ďakujeme, že ste dnešný deň sledovali práve s nami.

18:05 – Orgány Smeru-SD naďalej rokujú, zatiaľ nie je známe kedy by mohli zverejniť závery rokovanie. Úrad vlády by však o rokovaní informovať mal.

17:55 – Hlasovanie o návrhoch prebieha v réžii koalície, politickú krízu v parlamente pripomína len neúčasť poslancov zo SaS, ktorí odmietajú rokovať o inom ako o predčasných voľbách.

17:41 – Nezaradení poslanci Peter Marček a Rastislav Holúbek zrejme podržia vládu pri jej odvolávaní. Parlament má o dôvere premiérovi, a teda aj celej vláde rozhodovať v pondelok (19.3.). Marček na otázku, či bude hlasovať v prospech vlády, keď dôjde na hlasovanie o dôvere, povedal najskôr, že nezahlasuje. Potom sa opravil a hovoril, že sa rozhodne pri hlasovaní. Nakoniec doplnil, že asi najrozumnejšie by bolo vládu podržať. „Myslím si, že je to asi to najrozumnejšie, čo v tomto momente môžeme urobiť,“ uviedol.

Holúbek rovno povedal, že asi podporí túto vládu. „Bola zvolená demokraticky,“ podotkol. Na otázku, či podporia predčasné parlamentné voľby, Marček povedal, že chcú „ako nezaradení poslanci dovládnuť“. Ak by k predčasným voľbám došlo, Marček a Holúbek majú plán. „Máme pripravenú stranu, s ktorou chceme ísť,“ povedal Marček. Či s nimi pôjde aj Šimkovičová, ktorá tiež prišla do parlamentu so Sme rodina, nevie.

17:22 – Parlament v utorok neodobril pripomienky prezidenta SR Andreja Kisku, pre ktorý koncom februára vrátil do parlamentu návrh zákona o radiačnej ochrane. Z vecného hľadiska sa tak v zákone nič nemení, bude v znení, ako ho poslanci schválili ešte začiatkom februára tohto roka. Mení sa iba jeho účinnosť, tá nebude 15. marca, ale 1. apríla.

Zákon o radiačnej ochrane okrem iného upravuje aj podmienky pri vykonávaní obhliadok mŕtvych tiel. Práve časť o obhliadkach prekážala prezidentovi SR Andrejovi Kiskovi. Hlava štátu koncom februára upozornila, že pri prehliadke mŕtveho tela sa od tohto roka majú uplatňovať ustanovenia zákona, ktoré majú nadobudnúť účinnosť až 1. januára 2020.

17:11 – Na hlasovaní v parlamente sú prítomní aj Andrej Danko a Béla Bugár. Prítomných je celkovo 122 poslancov zo 150.

17:10– Poslanci sa zišli na podvečerné hlasovanie. Klub SaS chýba, ako to avizovali od rána.  Z opozície ale nechýbajú poslanci za OĽaNO, Sme rodina, nezávislí poslanci okolo Miroslava Beblavého a ĽSNS.

16:38 – Úrad vlády (ÚV) SR dementoval, že by sa premiér Robert Fico (Smer-SD) v utorok stretol s predstaviteľmi Ľudovej strany Naše Slovensko (ĽSNS). Reagoval tak na informáciu poslanca Národnej rady SR Igora Matoviča (OĽaNO).

„Je to absolútna lož, ako je to už v prípade Igora Matoviča zvykom,“ uviedol tlačový a informačný obor ÚV SR. Informáciu odmietol aj podpredseda ĽSNS Milan Uhrík: „V súvislosti s politickou krízou, ktorá prebieha po vražde Jána Kuciaka, nedošlo k žiadnemu stretnutiu predstaviteľov Smeru-SD s predstaviteľmi ĽSNS.“

16:18 – ĽSNS podala trestné oznámenie ohľadom výroku Igora Matoviča o vražde Jána Kuciak. „Míľnik, ktorý sme dosiahli vraždou Jána Kuciaka a jeho snúbenice by, predpokladám, mohol konečne spôsobiť aj návrat k svedomiu pri poslancoch Smeru,“ povedal pred časom Matovič. Podľa ĽSNS takéto tvrdenie preukazuje spojitosť poslancov OĽANO s vraždou Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej.

Matovič reagoval, že každý rozumný človek chápe, čo tým myslel. Zároveň sa mu zdá zbabelé, že ĽSNS trestné oznámenie podala na neznámeho páchateľa a nie na neho.

15:42 – „Vyzývame strany vládnej koalície, aby sa čo najrýchlejšie dohodli na uskutočnení predčasných volieb,“ povedal predseda SMK József Menyhárt. SMK si takisto ako KDH verí. „Maďari na Slovensku stáli vždy na strane demokratických, pokrokových strán. Maďarským politikom v koalícii so Smerom-SD a SNS sa podarilo podkopávať tento štvrťstoročie budovaný kapitál,“ dodal Menyhárt.

15:42 – „Jediným poctivým riešením sú pre Slovensko čo najrýchlejšie predčasné voľby,“ povedal šéf KDH Alojz Hlina. Situácia je podľa neho totiž vážna. Hnutie je pripravené ísť do predčasných volieb a verí si. Hlina vyzval šéfa najsilnejšej opozičnej strany SaS Richarda Sulíka, aby zvolal stretnutie opozičných strán, na ktorom treba prekonzultovať ďalší postup. „Sme pripravení ísť na takéto stretnutie,“ odkázal Hlina.

15:06 – O zásadnej rekonštrukcii vlády hovorí poslanec Smeru-SD Miroslav Číž. „Nepochybne aj zásadná rekonštrukcia vlády je v hre,“ povedal novinárom. Nechce však špekulovať, či to znamená, že sa rozpráva o odchode premiéra Roberta Fica. „Treba počkať na koniec rokovaní,“ doplnil.

14:46 – Nedostatok poslancov v pléne parlamentu bráni plynulému rokovaniu. Parlament pritom len pred hodinou a pol odštartoval prvý deň rokovania 28. schôdze.

Podpredsedovia parlamentu pre nedostatok poslancov museli už párkrát dať päťminútovú prestávku. V pléne pri predkladaní zákonov chýbajú aj niektorí ministri. Napríklad ministra hospodárstva Petra Žigu (Smer-SD), ale aj podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu Petra Pellegriniho (Smer-SD), ktorého zastúpil minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD).

14:37 – Podľa Lucie Nicholsonovej je aj prípadná výmena Roberta Fica málo, podľa nej Smer-SD chce len získať čas na upratovanie.

14:35 – Koalícia sa rozpráva aj o možnosti výmeny premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Pripustil to predseda Národnej rady SR a SNS Andrej Danko, podľa ktorého stále nie je zavrhnutá téma zásadnej rekonštrukcie vlády. Dohoda v koalícii však stále nie je ani na predčasných voľbách. Rokovania pokračujú.

14:31 – Podľa poslanca Ľubomíra Galka to odchodom ministra vnútra nekončí, skonči by mal aj policajný prezident Tibor Gašpar. „Občania majú právo rozdať nové politické karty.“ dodal Galko na záver.

14:29 – „Na parlamentných schôdzach sa nebudeme zúčastňovať do pondelka, teda do odvolávania Roberta Fica.“ povedala Natália Blahová, ktorá dodala, že momentálne informácie môžu byť len na umlčanie ľudí, ktorí chodia protestovať-

14:27 – Lucia Ďuriš Nicholsonová: „Tento parlament už nemá legitimitu prijímať zákony.“ Vyhlásila na tlačovej konferencii SaS. „Tento parlament môže už len kúriť a svietiť.“ dodala.

14:22 – „Rozhodnutie strany Most-Híd je definitívnym koncom vlády Roberta Fica.“ povedala Jana Kiššová na tlačovej konferencii poslancov SaS, ktorí sa na dnešnom rokovaní parlamentu nezúčastňujú, po minúte ticha odišli. Parlament má podľa nich rokovať už len o skrátení volebného obdobia vlády.

14:13 – Úrad vlády nebude musieť dať Národnej rade SR správu o tom, kedy presne bol informovaný Slovenskou informačnou službou (SIS) o nebezpečenstve vyplývajúcom z pôsobenia talianskej mafie na východnom Slovensku. Plénum totiž odmietlo návrh lídra OĽaNO Igora Matoviča, aby parlament zaviazal vládu takúto správu do siedmich dní dodať.

„SIS opakovane informovala úrad vlády o nebezpečenstve, ktoré vyplýva z pôsobenia talianskej mafie na východnom Slovensku. Ale vzhľadom k tomu, že v najbližšom okolí pána premiéra sa pohybovali dvaja ľudia priamo spätí s touto mafiou, zrejme úrad vlády ignoroval upozornenie SIS,“ uviedol Matovič. Zdôraznil, že pre bezpečnosť občanov SR je potrebné vedieť, či úrad vlády tieto informácie „ignoroval“, alebo SIS „klame“.

13:42 – Schôdza bola opätovne spustená, prerušenie bolo následkom neprítomnosti poslanca Valockého, ktorý mal vystúpiť.

13:39 – Predseda Národnej rady Andrej Danko prerušil schôdzu do 13:45. Dôvod neuviedol.

13:33 – Viacerí opoziční poslanci stiahli z rokovania Národnej rady SR svoje návrhy zákonov. Sú presvedčení, že jediné,o čom by malo plénum rokovať, je návrh ústavného zákona o skrátení volebného obdobia. Oznámili to v prvý rokovací deň 28. schôdze parlamentu.

„Predstavitelia vládnej koalície stratili dôveru občanov. Jediné, o čom má zmysel v tejto chvíli rokovať, je ústavný zákon na skrátenie volebného obdobia,“ zdôvodnila tento krok za poslanecký klub SaS poslankyňa Natália Blahová. Následne, po odhlasovaní programu schôdze, opustili liberáli rokovaciu sálu.

Svoje návrhy zákonov ponechali poslanci hnutia OĽaNO. „Naše návrhy nechávame na programe schôdze, lebo sú dôležité,“ uviedla poslankyňa hnutia Veronika Remišová.

13:30 – Marek Krajči z OĽaNO povedal, že parlament sa skôr ako zákonmi mal zaoberať skrátením volebného obdobia.

13:29 – Poslanci si v úvode prvého rokovacieho dňa 28. schôdze Národnej rady SR minútou ticha uctili pamiatku zavraždeného investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

13:13 – Marek Maďarič uviedol, že Smeru-SD neostáva nič iné ako pristúpiť na predčasné voľby, doplnil, že prakticky sa za predčasné voľby nevyjadrila už len strana Roberta Fica.

12:44 – Pokiaľ dôjde k dohode na predčasných voľbách, vláda bude normálne fungovať ďalej aj s ministrami Mosta-Híd, ktorí sú dnes jej členmi. Povedal to podpredseda Národnej rady SR z klubu Mosta-Híd Andrej Hrnčiar.

„Ak sa hypoteticky dohodne, že predčasné voľby budú v septembri alebo v októbri, tak do volieb bude fungovať normálne táto vláda. Ak stroskotajú rokovania, Most-Híd odchádza z vlády,“ pripomenul situáciu Hrnčiar, podľa ktorého je ale v hre stále viacero scenárov.  „Pád vlády, úradnícka vláda, predčasné voľby,“ vymenoval. „Môj osobný názor je, že by ešte mohlo dôjsť k zásadnej rekonštrukcii vlády,“ doplnil

12:20 – Národniari z SNS už hovorili o dátumoch prípadných predčasných volieb. Pripravení sú aj na letný termín, možné je aj spojenie s komunálnymi voľbami. Všetko však bude závisieť od dohody koaličných lídrov a ďalšieho vývoja situácie. Potvrdil to prvý podpredseda SNS Jaroslav Paška.

„Hľadali sa dátumy,“ uviedol Paška, podľa ktorého ak by malo dôjsť k predčasným voľbám, mohol by sa nájsť čo najskorší termín. „Sme pripravení aj na letný termín, ale musíme vedieť, či bude podpora,“ doplnil s tým, že je možné aj spojenie s komunálnymi voľbami.

12:11 – Šéfovia koaličných zoskupení SNS a Most-Híd Andrej Danko a Béla Bugár sa presunuli po debatách z parlamentu na Úrad vlády SR, kde zasadla Koaličná rada. Už od rána tu o vzniknutej situácii diskutovalo vedenie Smeru-SD, o výsledkoch zatiaľ neinformovali.

11:52 – Parlamentný sociálny výbor problém v rokovaní nezaznamenal. „Výbor normálne rokoval, boli sme uznášaniaschopní. Treba si počkať, či bude plénum uznášaniaschopné. Predpokladám, že áno. Aj takéto situácie sa dajú riešiť s pokojom,“ uviedol poslanec Smeru-SD Ján Podmanický.

11:49 – Poslanec Smeru-SD Ľuboš Blaha napísal na sociálnej sieti, že Most-Híd povalil vlád. „Zobudili sme sa do krásneho slnečného rána, MOST-HÍD povalil vládu, všetko je odrazu voňavé, jagavé a spravodlivé, ach, ten prekrásny nový svet!“

11:46 – Poslanec Smeru-SD Michal Bagačka predčasné voľby odmieta. „Môj osobný názor je, že predčasné voľby by nemali byť, lebo vražda dvoch mladých ľudí bola zneužitá,“ povedal Bagačka. Vedenie strany podľa jeho slov rokuje, uzavreté nie je nič. Rovnako má rokovať koaličná rada. Jaroslav Baška tiež nechcel hovoriť nič predtým, ako sa dohodnú stranícke orgány.

11:19 – Za aktuálnou politickou krízou na Slovensku vidí amerického miliardára Georga Sorosa aj predseda parlamentu Kövér, ktorý sa názorom pridal k maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi a predsedovi slovenskej vlády Robertovi Ficovi.

11:19 – Na schôdzi parlamentu dôjde k personálnym zmenám. Mandátu sa ujme Marek Maďarič (Smer-SD), ktorý odstúpil z funkcie ministra kultúry a vracia sa tak do parlamentu ako poslanec. Poslanecký sľub zloží na začiatku schôdze.

11:18 –  Poslanci si na úvod schôdze uctia minútou ticha zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú. Dohodli sa na tom na poslaneckom grémiu.

11:08 – Matovič vyzval opozičné strany spojiť sa, aby tak neprepadli stovky tisíc hlasov tak, ako sa to stalo v prípade KDH vo voľbách v roku 2016, keď strana získala 4,9 percenta hlasov a skončila mimo parlamentu.

10:55 – Premiér Fico bude čeliť odvolávaniu, mimoriadnu schôdzu vyhlási predseda NR SR Andrej Danko na pondelok 19. marca.

10:35 Opozičná strana Sme rodina sa chystá na zasadnutie NR SR prísť, ale „určitým spôsobom“ bude blokovať uznášania schopnosť parlamentu, zrejme obštrukciami, uviedol šéf strany Boris Kollár.

10:00 –  Andrej Danko vyčkáva: Úvahy o termíne volieb sú predčasné

09:54 – Politická kríza sa podľa ministerky Gabriely Matečnej bytostne dotýka aj zvierať. Matečná sa sťažuje na nezodpovedné správanie politikov, obáva sa o zvieratá


Očakávané udalosti dnes:

 • K rozhodnutiu Mostu-Híd sa má vyjadriť Smer a aj prezident Kiska
 • O 13:00 zasadne parlament
 • SNS bude rokovať o predčasných voľbách až v prípade nefunkčnosti koalície.

V skratke: Politická kríza v pondelok 12. marca

 • Most-Híd žiada predčasné voľby
 • Bugár bol u premiéra, Fico s predčasnými voľbami nesúhlasí
 • Kaliňák oznámil rezignáciu z postu ministra vnútra
 • Predstavitelia Mosta-Híd a SNS sa stretli s prezidentom Kis­kom
 • Dankova SNS je pripravená na rekonštrukciu vlády a aj predčasné voľby
 • Podľa SaS a OĽaNO Kaliňák odstúpil neskoro
 • Opozícia má dosť poslaneckých podpisov, ide odvolávať vládu
 • V piatok 16. marca budú ďalšie pochody Postavme sa za slušné Slovensko
 • Jaroslav Málik skončil ako prvý viceprezident Policajného zboru

SLEDOVALI SME ONLINE: Politická kríza na Slovensku v podnelok 12. marca

zdroj: redakcia Hlavné.sk, TASR

Môže vás zaujímať

Bugár bude na spoločnej kandidátke Most-Híd, SMK a MKDSZ-MKDA