Jednou vetou

ONLINE, FOTO, VIDEO: Čaputová ďakuje, Šefčovič sa chystá bojovať

PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2019: Do druhého kola prezidentských volieb postupujú Zuzana Čaputová a Maroš Šefčovič

autorská koláž hlavne.sk, Facebook

Dlho očakávané prvé kolo prezidentských volieb je za nami! Vo finále sa stretnú Zuzana Čaputová a Maroš Šefčovič. Celý deň sme mapovali priebeh volieb, od otvorenia volebných miestností, ale aj po skončení a dianie vo volebných štáboch najsilnejších favoritov týchto volieb.

FOTO: Na východe rozbil volič urnu, inde sa volilo v krojoch

 

2:30 Online z prvého kola prezidentských volieb sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

2:19 Ide o druhú najvyššiu účasť

Čísla sú opäť o niečo presnejšie. Volebná účasť pri sčítaní takmer 100 percent okrskových zápisníc dosiahla 48,74 percent. Ide o druhú najvyššiu volebnú účasť v prvom kole prezidentských volieb. Vyššia bola len v roku 1999, kedy pri prvej priamej voľbe hlavy štátu k volebným urnám prišlo 73,89 percent voličov.

1:50 V tejto chvíli sú spočítané takmer všetky hlasy. Zuzana Čaputová zvíťazila v 71 zo 79 okresov Slovenska. V siedmich uspel Maroš Šefčovič (Čadca, Sabinov, Stropkov, Vranov nad Topľou, Medzilaborce, Snina a Sobrance), vo Svidníku bol prvý Štefan Harabin.

1:30 Štefan Harabin na svojom brífingu avizuje, že ide vyhrať voľby a Kotleba podľa neho posúva Šefčoviča do druhého kola s Čaputovou. Je hrdý na získané percentá bez mainstreamových médií. „Šefčovič je nedoktor,“ hovorí Harabin a avizuje účasť v ďalších prezidentských voľbách.

video: hlavne.sk

1:20 V druhom kole prezidentských volieb si zmerajú sily Zuzana Čaputová a Maroš Šefčovič, ktorým sa podarilo od voličov získať najviac hlasov. Po spracovaní 99,94 % okrskových zápisníc získala Čaputová 40,56% hlasov, Šefčovič dostal od voličov 18,66 % hlasov. Čaputová výrazne vedie najmä v Bratislavskom, Trnavskom či Nitrianskom kraji.

Výsledky 1. kola prezidentských volieb po sčítaní 99,94 okrskových zápisníc. | foto: Štatistický úrad SR

00:35 Zuzana Čaputová ďakuje za všetky hlasy voličov, ďakuje v slovenčine, maďarčine, rusínčine aj češtine. Pozrite si časť jej záverečného prejavu. Ľudia v jej štábe po zverejnení výsledkov jasali a ohromne sa tešili.

 

00:30 Maroš Šefčovič sa vyjadruje k svojmu členstvu v Komunistickej strane.

„Chcem byť prezidentom pre všetkých,“ zdôrazňuje M. Šefčovič. | foto: hlavne.sk

00:25 Maroš Šefčovič zvolal brífing. „Chcem byť prezidentom pre všetkých a osloviť ľudí najmä sociálnym programom,“ uviedol. Viac vo videu.

00:10 Štefan Harabin odmieta povedať, koho majú podporiť jeho voliči v 2. kole. Opäť prirovnal Z.Čaputovú a M. Šefčoviča k siamskym dvojčatám, islamizáciu rodín odmieta podporiť. Svoje umiestnenie považuje Š. Harabin za úspech.

 

Štefan Harabin | foto: hlavne.sk/jxp

00:08 R.Mistrík má brífing v štábe Z. Čaputovej. „Má moju plnú podporu. Apelujem na voličov, ktorí chceli voliť mňa, aby aj v druhom kole išli podporiť Zuzanu Čaputovú,“ vyhlásil R. Mistrík.

 

00:02 Zrátaných je vyše 59 percent hlasov. Poradie prezidentských kandidátov vyzerá podľa dát Štatistického úradu takto:

 

Poradie kandidátov po sčítaní 59 percent odovzdaných hlasov. | foto: Štatistický úrad SR

23:45 Zuzana Čaputová je vďačná za hlasy, ktoré vo voľbách získala, v druhom kole by sa rada stretla s Marošom Šefčovičom. „Veľmi milo ma to prekvapilo, som za to vďačná. Po dvoch týždňoch nebolo isté, aké percentá voľby prinesú,“ uviedla v krátkom príhovore. Viac vo videu nižšie.

23:30 V prezidentských voľbách zatiaľ vedie Zuzana Čaputová, ktorej sa podarilo získať 38,91 % hlasov, za ňou nasleduje Maroš Šefčovič s 18,87 % hlasov a prvú trojicu uzatvára Štefan Harabin s 14,52 % hlasov. Vyplýva to z prvých predbežných neoficiálnych výsledkov zverejnených Štatistickým úradom (ŠÚ) SR po spočítaní 21,56 % okrskových zápisníc.

Na štvrtom mieste predbežne vo voľbách skončil Marian Kotleba, ktorý získal 10,61 % hlasov, a päticu kandidátov uzatvára František Mikloško s 5,16 % hlasov.
Bélovi Bugárovi sa podarilo získať 4,33 % hlasov, za ním sa umiestnil Milan Krajniak s 2,96 % hlasov, nasleduje za ním Eduard Chmelár s 2,83 % hlasov.
Menej ako jedno percento hlasov získali zvyšní piati kandidáti, a to Martin Daňo, Juraj Zábojník, Róbert Švec, Ivan Zuzula a poslednou je Bohumila Tauchmannová.
Volebná účasť na Slovensku zatiaľ podľa predbežných výsledkov dosiahla 46,04 %.

23:16 Všetky volebné miestnosti sa zatvorili, zrátavajú sa hlasy.

23:15 Priateľ Zuzany Čaputovej hovorí o antikampani. „Nedotýka sa nás,“ povedal Peter Konečný. Viac vo videu.

 

Robert Mistrík po príchode do štábu Z.Čaputovej vyhlásil: „verím vo víťazstvo“. | foto: hlavne.sk/jr

22:50  Robert Mistrík už prišiel podporiť počas volebnej noci Zuzanu Čaputovú, v prospech ktorej sa vzdal kandidatúry. „Verím vo víťazstvo,“ povedal novinárom.

 

Milan Krajniak čaká na výsledky prezidentských volieb. | foto: hlavne.sk/jxp

22:40 Milan Krajniak trávi volebnú noc v kaviarni neďaleko parlamentu. Spoločnosť mu robí okrem priateľov aj predseda strany SME Rodina, Boris Kollár.

 

Boris Kollár čaká na výsledky prezidentských volieb s M. Krajniakom. | foto: hlavne.sk/jxp

22:35 Maroš Šefčovič sa zišiel neformálne porozprávať s novinármi. Medzi jeho pozvanými priateľmi sú aj lekári, ako povedal, v tridsiatke sa ľudia bavia o práci, v štyridsiatke hľadajú ortopéda a v päťdesiatke kardiológa. Maroš Šefčovič má dobrú náladu.

 

 

22:18  Väčšina volebných miestností sa zatvorila, komisie v nich začínajú sčítavať hlasy. Prezidentské voľby na Slovensku narušil incident v obci Medzany (okres Prešov), pre ktorý sa predĺžilo moratórium a s tým súvisiace zverejňovanie predbežných neoficiálnych výsledkov do 23.16 h. V Medzanoch teda zavrú volebnú miestnosť o tomto čase. V meste Malacky zase voliči hlasujú do 22.35 h.

22:20 Béla Bugár trávi volebnú noc v centrále strany MOST-Híd. Spoločnosť mu robí manželka a jeho ministri: Árpád Érsek, či László Sólymos.

22:15 František Mikloško oslavuje v komornej atmosfére, celkovo je tam vrátane novinárov do 40 ľudí, podporiť ho prišiel aj zabávač Oliver Andrásy. Podľa F. Mikloška bola atmosféra počas kampane veľmi emotívna. „Sledoval som každé voľby od vzniku Slovenskej republiky a nikdy doteraz nebola atmosféra tak vybičovaná. Ale možno je to spôsobené tým, aká je nálada v spoločnosti,“ myslí si F. Mikloško.

22:10 Pokojná a komorná atmosféra je v štábe Zuzany Čaputovej, novinári vidia na ňu a jej hostí, zväčša politikov Progresívneho Slovenska spoza sklenej steny. K voľbám sa prezidentská kandidátka vyjadrí až po skončení moratória o 23:16. Okrem slovenských majú zastúpenie v novinárskej obci aj zahraničné médiá.

 

21:55 Rodina a priatelia – maximálne 40 ľudí, tak vyzerá spoločnosť Maroša Šefčoviča počas volebnej noci v bratislavskom hoteli. Novinári sú o poschodie nižšie, s kandidátom sa stretnú len keď zíde medzi nich.  M. Šefčovič uviedol, že do kampane investoval maximum čo sa dalo a je rád, že u manželka bola oporou.

 

 

Novinári akreditovaní na Volebnú noc Maroša Šefčoviča sú zmätení, vyhradili pre nich malý priestor. | foto: hlavne.sk/bv

21:35 Novinári sú zmätení v štábe M. Šefčoviča. Nezmestia sa do priestoru, ktorý im vyhradili, čakajú na M. Šefčoviča vo vestibule

Zuzana Čaputová očakáva príchod R. Mistríka | foto: hlavne.sk/jr

21:15 V štábe Zuzany Čaputovej sú desiatky ľudí, o 21.30 sa očakáva príchod Roberta Mistríka, ktorý sa kvôli nej vzdal kandidatúry.

21:00 Štáb Štefana Harabina takisto spôsobil problémy novinárom. Sťažujú sa, že nemajú kde sledovať dianie a volebné výsledky. Zamestnanec hotela im ponúkol plátno a projektor. Harabin pozval na volebnú noc aj bývalého predsedu Matice slovenskej Mariána Tkáča.

Štefan Harabin verí, že ide do finále. | foto: hlavne.sk/jxp

20:52 – Štáb Maroša Šefčoviča je úplne izolovaný od novinárov. Šefčovič by mal prísť medzi novinárov o 21:00.

20:51 – Do svojho štábu prichádza Zuzana Čaputová s dcérami a priateľom. Podľa jej slov by bolo pre Slovensko lepšie, ak by do druhého kola postúpili kandidáti, ktorí nezastávajú extrémistické názory. Do štábu si na volebnú noc pozvala najbližších spolupracovníkov.

20:45 – Volebné moratórium sa skončí až o 23.16 h. Dôvodom je predĺženie hlasovania v dvoch volebných okrskoch, konkrétne vo volebnom okrsku v Malackách a v Medzanoch (okres Prešov). Informovala o tom riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán na ministerstve vnútra Eva Chmelová.

Podľa Chmelovej je dôvodom zmeny situácie aj fakt, že v obci Medzany ide o dlhší čas prerušenia volieb, a teda aj volebná miestnosť sa zatvorí až o hodinu a 16 minút neskôr, ako bolo plánované. Chmelová tiež potvrdila, že predbežné neoficiálne výsledky bude možné zverejňovať neskôr, po 23.16 h.

20:38 – Priebeh prezidentských volieb v okrese Nové Zámky je zatiaľ bezproblémový, no voličská účasť je oproti očakávaniam nižšia. Podľa predsedu okresnej volebnej komisie Mikuláša Balogha je nízky záujem o prezidentské voľby viditeľný najmä v južnej časti regiónu.

V prvom kole prezidentských volieb v roku 2014 dosiahla volebná účasť v okrese Nové Zámky 39,55 percenta. „Predpokladáme, že toto percento dosiahneme aj teraz, no mali sme vyššie očakávania. Okolo 19. hodiny sme sa dostali v Nových Zámkoch zhruba na tretinovú účasť, smerom na juh k Štúrovu to klesalo. Môžeme povedať, že obce v regióne smerom k Nitre a na západ budú mať podstatne vyššiu účasť ako tá južná časť okresu,“ zhodnotil Balogh.

20:30 – Prvé kolo volieb prezidenta SR sa uskutočňuje v Bratislavskom kraji naďalej pokojne. Pre TASR to potvrdili jednotlivé okresné volebné komisie. Okrem neskoršieho začiatku volieb vo volebnom okrsku 4 v Malackách však museli ráno riešiť aj podnet v Pezinku. Vo volebnej miestnosti za plentou bolo totiž na vzorovom hlasovacom lístku zakrúžkované meno konkrétneho kandidáta.

„To je neprípustné. Vo vzorovom hlasovacom lístku nesmie byť označený konkrétny kandidát,“ povedal pre TASR predseda pezinskej okresnej volebnej komisie s tým, že problém po ohlásení zakrátko vyriešili. Zároveň vykonali kontroly aj v iných okrskoch. Doterajší priebeh volieb však hodnotia v okrese Pezinok celkovo ako bezproblémový. Súhlasí aj Okresná volebná komisia Senec, ktorá cez deň riešila len otázky členov jednotlivých okrskových volebných komisií.

20:02 – V obci Medzany v okrese Prešov bola hodinu a 16 minút zatvorená okrsková volebná miestnosť. Došlo tam k incidentu s volebnou urnou. Volebná miestnosť je už podľa Silvie Keratovej z tlačového odboru ministerstva vnútra otvorená.

„Prišiel volič, vzal urnu, vybehol von. Hodil ju o zem, a keďže je z papiera, tak sa rozletela. Urna je rozbitá a lístky sú porozhadzované. Momentálne čakáme na vyšetrovateľov,“ uviedol pre TASR starosta obce Medzany Jozef Kipikaša.

Podľa hovorkyne Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove Jany Ligdayovej policajná hliadka išla situáciu preveriť priamo na miesto. Keratová dodala, že hlasovanie v obci sa predlžuje do 23.16 h.

19:51 – V Kysuckom Novom Meste a dolnokysuckej obci Radoľa mala do neskorého sobotňajšieho popoludnia záujem o prezidentské voľby najmä staršia generácia. Čulý ruch vládol vo volebnom okrsku na Mestskom úrade v Kysuckom Novom Meste, v ktorom evidujú 1600 voličov.

„Ľudia chodia priebežne, skôr staršia generácia. Z 1600 voličov je 500 voličov s nulou. Teda tých, ktorí majú ako trvalý pobyt uvedené iba Kysucké Nové Mesto a tí chodia pomenej,“ povedala pre TASR zapisovateľka okrskovej komisie Dušana Šinalová.

19:31 – Volebné moratórium sa skončí o 22.00 h, pokiaľ sa dovtedy nič závažné nestane. Potvrdil to predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduard Bárány. Predbežné neoficiálne výsledky prezidentských volieb sa tak podľa neho môžu zverejňovať aj napriek tomu, že jedna volebná miestnosť v Malackách bude otvorená dlhšie.

„Pre jednu volebnú miestnosť nebudeme predlžovať moratórium,“ uviedol Bárány. V meste Malacky vo volebnom okrsku 4 sa bude voliť do 22.35 h. Dôvodom je neskoršie otvorenie miestnosti pre doplnenie počtu členov okrskovej volebnej komisie.

19:26 – Rodáci básnika a dramatika Pavla Országha Hviezdoslava hlasujú v sobotňajších prezidentských voľbách v priestoroch jeho trvalej expozície vo Vyšnom Kubíne. Podľa predsedu tamojšej volebnej komisie Jána Jurčíka prišlo od skorého rána do historického Arpádovského kaštieľa odovzdať hlas už množstvo voličov.

19:12 – V bratislavskej Petržalke sa môžu voliči vyjadriť, ako sa im pozdáva nové dispozičné riešenie volebných miestností v súvislosti so sobotnými prezidentskými voľbami. Mestská časť na sociálnej sieti vytvorila anketu, kde sa obyvatelia môžu vyjadriť, či sa im pozdáva súčasný stav alebo riešenie z predchádzajúcich rokov.

19:00 – Do zatvorenia volebných miestností v prvom kole prezidentských volieb zostávajú posledné tri hodiny.

18:59 – Doterajší priebeh volieb je pokojný, štátna volebná komisia prijala necelých 30 podnetov. Potvrdil to jej predseda Eduard Bárány. Najzávažnejší podnet sa podľa neho týka celoštátneho denníka. Viac sa dočítate tu>>>

18:52 – Doterajšiu účasť voličov na prezidentských voľbách v bratislavskej Vrakuni ovplyvnilo podľa starostu mestskej časti Martina Kuruca aj počasie. „Keď pršalo, chodilo málo ľudí. Ako sa vyjasnilo, prišlo voliť viac ľudí. Teraz je tiež útlm, ale možno neskoršie začnú ľudia ešte chodiť,“ povedal pre TASR s tým, že volebnú účasť v mestskej časti hodnotí zatiaľ ako priemernú.

Vietor a zrážky na severnom Slovensku majú postupne ustávať

Vo Vrakuni evidujú pokojný priebeh prezidentských volieb. „Nič mimoriadne sme nezaznamenali,“ podotkol starosta. Bez problémov voľby prebiehajú aj v bratislavskej mestskej časti Rača. Ľudia chodia podľa Jarmily Ďuríkovej z miestneho úradu v Rači počas celého dňa voliť priebežne. Návaly voličov nezaznamenali. „Stále však máme nejakých voličov vo volebných miestnostiach,“ uviedla pre TASR.

18:24 – Hlasovací preukaz si vybavil aj 66-ročný Ján z Liptova, ktorý je momentálne v Bratislave u rodiny. Podľa neho netreba pochybovať o tom, či je dôležité ísť voliť a využiť svoje ústavné právo. „Prezident by mal byť najmä autentický vo vyjadreniach, s jasným hodnotovým rebríčkom a v dnešnej situácii najmä so zmyslom pre toleranciu,“ opísal svoju predstavu hlavy štátu. Jeho manželka, 63-ročná Mária, doplnila, že prezident by mal byť zároveň čestný, morálny, zásadový a ľudský, mal by pracovať v prospech všetkých ľudí.

18:21 – Aby nám Česi závideli prezidenta – Slovensko by mohlo mať prezidenta, ktorého by mu opäť závideli aj v Čechách, praje si Slovenka Eva žijúca v Prahe. Do Bratislavy pricestovala tento víkend najmä pre prezidentské voľby. Pobyt v hlavnom meste zároveň spojila so stretnutím s rodinou a priateľmi, ktorých roky nevidela.

„Bola by som veľmi rada, keby sme mali niekoho, koho nám budú Česi opäť závidieť. Bývam v Prahe, a teraz, keď máme Andreja Kisku, tak nám ho fakt závidia. A je to veľmi príjemný pocit,“ uviedla pre TASR pani Eva. Podľa nej by mal mať vystupovanie na úrovni a mal by tiež dodržiavať minimálne základné pravidlá slušného správania.

17:53 – Možnosť voliť hlavu štátu občanmi SR aj v zahraničí má podporu premiéra Petra Pellegriniho. Konštatoval to v sobotu po svojom volebnom akte v Banskej Bystrici. „Je čudné, že pri rôznych typoch volieb máme rôzne systémy. Myslím si a tak, ako som hovoril aj s ministrom Lajčákom, naše slovenské ambasády po celom svete by vedeli technicky zabezpečiť, aby sa dalo odvoliť na našich zastupiteľských úradoch. Mali by sme v tom do budúcna urobiť poriadok a zjednotiť tú logiku. Ak sa môžu naši ľudia zúčastniť volieb na našich ambasádach pri iných typoch volieb, nevidím dôvod, prečo by sa nemohli zúčastniť i volieb prezidenta SR, ak sú občanmi SR, majú slovenský pas, akurát, že žijú v zahraničí a plnia si tam úlohy,“ zdôraznil Pellegrini.

Podľa neho skúsenosti z týchto volieb, keď Slováci žijúci v zahraničí takú možnosť nemajú, by mohol „začerstva“ pretaviť do reality už novozvolený prezident. „Možno by mohol sám prísť s takou iniciatívou a dohodnúť s vládou, aby sme urobili legislatívne zmeny a predložili to už teraz do parlamentu. Ja s tým problém nemám,“ navrhol premiér. Váži si všetkých občanov, ktorí pricestovali pre voľby aj z ďalekého zahraničia.

Ako dodal, elektronické voľby sú otázkou budúcnosti. Tak ako v súčasnosti nakupujeme cez internet z pohodlia domova, i volebný akt sa časom možno presunie do digitálnej podoby.

17:12 – Priebeh prezidentských volieb na Slovensku monitorujú aj pozorovatelia z Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Ako informovala riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán na ministerstve vnútra Eva Chmelová, pozorovatelia sa zúčastnia na prvom aj druhom kole volieb a po ich ukončení vypracujú hodnotenia a odporúčania.

Pozorovateľská misia podľa Chmelovej monitoruje nielen priebeh volieb, ale zaujímala sa aj o právnu úpravu Slovenska. „Zaujímala ich novela zákona o volebnej kampani, ktorá sa vzťahovala aj na volebnú kampaň prezidentských volieb,“ doplnila

17:05 – Niektorých voličov od voľby prezidenta nepodradila ani chuť zalyžovať si. Do volebnej miestnosti sa poniektorí vydali rovno z lyžiarskeho svahu

16:57 – V Liptovských Kľačanoch majú špeciálnu tradíciu: Prvovoličov vychovávajú pohárikom domácej pálenky. Aký na to majú dôvod?

16: 38 – Extrémne nízka účasť sprevádza zatiaľ prezidentské voľby na prevažne rómskom sídlisku Luník IX v Košiciach. V dvoch miestnych volebných okrskoch je zapísaných zhruba 4340 oprávnených voličov. Volebné miestnosti sú už od rána okrem členov okrskových komisií väčšinu prázdne a voliči sa objavujú len sporadicky.

„Priebeh volieb je pokojný, bez problémov, žiadosti o voľbu do prenosnej schránky sme nemali, účasť je veľmi slabá,“ zhodnotila pre TASR predsedníčka okrskovej komisie č. 2 Monika Čekanová. Pred piatimi rokmi bola v prvom kole prezidentských volieb na Luníku IX rekordne nízka, len 1,5-percentná účasť.

16:27 – Zhotovovanie fotografií s upraveným hlasovacím lístkom môže byť problém. Myslí si to predseda štátnej volebnej komisie Eduard Bárány. Robenie si tzv. selfie fotografií však podľa neho nie je zakázané.

„Pokiaľ sa odfotím, že som vo volebnej miestnosti, no dobre. Ale pokiaľ začnem fotografovať hlasovací lístok a hlavne vyplnený hlasovací lístok, tým začínam porušovať tajnosť hlasovania. Nikto by nemal disponovať, na to sú aj staršie rozhodnutia Ústavného súdu, dôkazom o tom, ako volil,“ upozornil s tým, že v minulosti boli za takéto konanie ukladané aj pokuty.

Načo je nám prezident a aké sú jeho skutočné kompetencie

16:20 – Už viac ako polovica zapísaných voličov prišla do 16. hodiny k volebnej urne určenej na prezidentské voľby v sliačskej časti Sampor. Okrsok, vzdialený asi osem kilometrov od kúpeľného mesta, eviduje 104 voličov, ďalších 13 má možnosť voliť na voličský preukaz. „Doteraz prišlo 55 voličov. Od otvorenia volebnej miestnosti chodili ľudia voliť priebežne, očakávame, že nejakí voliči prídu ešte podvečer,“ povedal TASR predseda tamojšej okrskovej komisie Miloslav Lotrek.

Sampor je známy aj kláštorom benediktínov, ktorý bol v tejto časti postavený asi pred desiatimi rokmi. Podľa Lotreka voľbu prezidenta už absolvovalo niekoľko duchovných z kláštora.

16:14 – Pokiaľ sa občan pri upravovaní hlasovacieho lístka pomýli, má tento lístok odovzdať a okamžite mu bude vydaný nový hlasovací lístok. Informuje o tom predseda štátnej volebnej komisie Eduard Bárány. „Tento lístok odovzdá, čiže nemôže vzniknúť situácia, že bude mať dva. A potom je mu vydaný náhradný lístok,“ vysvetlil Bárány.

Nesprávne upravený hlasovací lístok musí občan odložiť do zapečatenej schránky, ktorá je na to určená. Ministerstvo vnútra tiež informuje, že v opačnom prípade sa dopustí priestupku a dostane pokutu 33 eur.

15:43 – Krátko po pätnástej hodine odovzdal svoj hlas aj premiér Peter Pellegrini, ktoré by podľa vlastných slov potešila čo najvyššia volebná účasť. Pellegrini dúfa, že do druhého kola postúpia dvaja najlepší kandidáti. Pellegriniho vyrušil taký veľký počet kandidátov, treba mať viac rešpektu

Premiér SR Peter Pellegrini si preberá obálku s hlasovacími lístkami počas volebného aktu v 1. kole prezidentských volieb na Základnej škole Jána Bakossa v Banskej Bystrici. Foto: TASR – Ján Krošlák

15:39 – Svoje právo voliť v sobotných prezidentských voľbách si nenechali vziať ani telesne postihnutí športovci. Tí sa v Ružinove stretli na ligovom turnaji v paralympijskej disciplíne boccia a stihli zároveň vhodiť volebný lístok do prenosnej volebnej urny.

15:36 – Volebné právo využila už aj kandidátka Zuzana Čaputová.

Kandidátka na prezidentku SR Zuzana Čaputová s partnerom Petrom Konečným a dcérou vhadzuje obálku s hlasovacím lístkom do volebnej schránky počas 1. kola prezidentských volieb 16. marca 2019 v Pezinku. Foto: TASR – Michal Svítok | Foto: TASR - Michal Svítok

15:33 – V bratislavskom väzení — v Ústave na výkon trestu odňatia slobody (ÚVTOS) a v Ústave na výkon väzby (ÚVV) — v sobotňajších prezidentských voľbách väzni krátko pred 14.00 h už odvolili.

Z celkového počtu 210 obvinených väzňov malo volebné právo 192. Právo voliť využilo len 17 obvinených. TASR o tom informoval riaditeľ Kancelárie generálneho riaditeľa Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) Adrián Baláž. Na druhej strane, z celkového počtu 449 odsúdených malo volebné právo 444 väzňov. Z nich k volebnej urne pristúpilo a volebné právo teda využilo 91 odsúdených. Voľby v bratislavskom väzení prebehli bezproblémovo a bez nedostatkov.

15:30 – Záujem o účasť v prvom kole prezidentských volieb prejavili aj Slováci, ktorí v súčasnosti pôsobia v zahraničí, respektíve tam dlhodobo žijú. Vzhľadom na nemožnosť voliť poštou alebo na zastupiteľskom úrade musia prísť na Slovensko.

Cestu zo zahraničia absolvovali aj súrodenci Júlia a Filip Čahojovci. Júlia prišla do Bratislavy z Brna, Filip z nemeckého Mníchova. „Je to právo a zároveň si myslím, že aj povinnosť každého občana, ktorý sa zaujíma o svoju krajinu,“ ozrejmil pre TASR motív svojej účasti Filip. „Považujem to za dôležité, lebo aj tieto voľby ovplyvnia našu budúcnosť i budúcnosť našich detí,“ doplnila ho sestra.

Júlia zároveň priznala, že volila podľa toho, či kandidát vyznáva rovnaké hodnoty ako ona a jej rodina. „Od novej hlavy štátu očakávam, že bude obhajovať záujmy Slovákov,“ dodala. Filip chce na poste prezidenta vidieť človeka, ktorý bude Slovensko slušne reprezentovať. „A zároveň nebude brať svoj úrad na ľahkú váhu, ale patrične bude využívať prezidentské kompetencie,“ dodal.

Volička Júlia Čahojová a Filip Čahoj, ktorí prišli na Slovensko zo zahraničia, vhadzujú hlasovací lístok do volebnej schránky vo volebnej miestnosti na ZŠ Alexandra Dubčeka na Majerníkovej ulici v Bratislave. Foto: TASR – Radovan Stoklasa

15:26 – Na Záhorí sa rozhodli voliť aj Slováci žijúci v susedných českých obciach a mestách. Niektorí prišli aj zo vzdialenejších častí Moravy. Podľa ich slov sa tak rozhodli preto, lebo im nie je ľahostajné, akým smerom sa bude Slovensko uberať.

Do Skalice sa rozhodli prísť voliť občania slovenskej národnosti, ktorí žijú v neďalekých obciach na Morave, predovšetkým v Sudoměřiciach, Strážnici či v Radějove.

15:05 – Prezidentské voľby v obci Podhájska v okrese Nové Zámky majú zatiaľ pokojný priebeh. Podľa odhadu členov okrskovej volebnej komisie je doterajšia účasť mierne vyššia ako v predchádzajúcich prezidentských voľbách, určite však nižšia ako v posledných komunálnych voľbách. Záujem voliť majú aj voliči z rôznych kútov Slovenska, ktorí trávia dovolenku na termálnom kúpalisku v Podhájskej. „Je to približne stovka ľudí, ktorí prichádzajú voliť s voličskými preukazmi,“ uviedli členovia volebnej komisie.

14:55 – Štátna volebná komisia doteraz prijala takmer dve desiatky podnetov, týkajúcich sa narušenia priebehu prezidentských volieb. Informoval o tom predseda komisie Eduard Bárány. Ako doplnil, väčšinu podnetov už riešili v minulosti. Načo sa ľudia ohľadom volieb sťažovali?

14:36 – Na prvom kole prezidentských volieb sa v Malom Šariši zúčastnila i najstaršia obyvateľka obce, 103-ročná Žofia Michňáková. Domov za ňou prišli členovia okrskovej volebnej komisie s prenosnou urnou.

14:17 – Aj pacienti v Rooseveltovej nemocnici mali možnosť voliť prezidenta. Volebnú miestnosť tu mali otvorenú dve hodiny od 10:00 do 12:00.

14:11 – V prvom kole prezidentských volieb odovzdali v sobotu hlasy aj príslušníci 5. pluku špeciálneho určenia v Žiline. Podľa hovorcu pluku Mária Pažického pokryli 24-hodinové celodenné zmeny personálom s trvalým pobytom v Žiline. „Celodenná zmena im začala tak, aby stihli odvoliť bezprostredne po otvorení volebných miestností a vzápätí nastúpili do služby. Koľkí z nich toto právo využili, nebudeme zverejňovať,“ uviedol Pažický.

„Vojaci nasadení v operáciách medzinárodného krízového manažmentu, ktorí sú v čase prezidentských volieb mimo územia Slovenskej republiky, nemajú možnosť v prezidentských voľbách využiť svoj voličský hlas,“ vysvetlil hovorca 5. pluku špeciálneho určenia.

13:43 – V Bratislave a Modre volia aj Slováci žijúci v zahraničí. Na Slovensko pricestovali špeciálne pre prezidentské voľby a aj keď museli merať stovky či tisícky kilometrov, spoločne tvrdia, že im záleží na osude krajiny.

13:22 – V Michalkovej čakajú iba na 28 voličov – Zatiaľ iba niekoľko ľudí si prišlo zvoliť svojho prezidenta v malej obci Michalková v okrese Zvolen. V horskej dedinke, vzdialenej asi 12 kilometrov od mesta, sa v novembrových komunálnych voľbách nikto neuchádzal o post starostu, a tak agendu stále vybavuje predošlá hlava obce. „V okrsku máme na zoznamoch voličov zapísaných 28 občanov s trvalým pobytom. Ďalších päť môže voliť na voličské preukazy. Sú to všetko členovia volebnej komisie,“ povedala TASR jej predsedníčka Eva Parobková.

Dedina mala v období prvej republiky okolo 270 obyvateľov. Vtedy tam postavili aj málotriednu školu. Dnes je z nej obecný úrad. Jeho vlaňajšia obnova bola za uplynulé roky zároveň najväčšou investíciou v obci.

12:59 – Voľby podľa Chmelovej nie sú ničím narušené. „Doposiaľ možno povedať, že voľby prebiehajú regulérne. Cez infolinku sme nezaznamenali mimoriadne podania. Takisto ani štátna komisia neprijala žiadne mimoriadne podania, ktoré by nasvedčovali tomu, že by mali byť voľby v niečom narušené.“

12:51 – Niektorí členovia štátnej volebnej komisie išli pozorovať priebeh volieb do volebných miestností. Informovala o tom riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán na ministerstve vnútra Eva Chmelová. Zároveň dodala, že komisia nezaznamenala žiadne závažné podnety týkajúce sa narušenia volieb.

„V súčasnosti je prestávka v rokovaní štátnej komisie, pričom členovia išli voliť, ako aj pozorovať volebné miestnosti. Viem, že sa niektorí zamerali na Petržalku. Je to už na ich osobnom rozhodnutí, kam pôjdu“ priblížila Chmelová.

12:45 – Volebnú komisiu vo Veľkom Šariši rozveselil tamojší folklórny súbor – FOTO: Vo Veľkom Šariši sa volilo v krojoch a s ľudovou hudbou

12:30 – Spolu s manželkou Andreou a dcérou Zuzanou odvolil aj kandidát Milan Krajniak. Na sociálnej sieti zverejnil fotografiu

Kandidát Milan Krajniak s manželkou Andreou a dcérou Zuzanou pri volebnej urne. Foto: facebook

 

12:24 – Podľa informácií odvolil ešte v ranných hodinách aj kandidát Marian Kotleba. Z trinástich kandidátov teda svoje právo využilo už osem kandidátov.

12:07 – Nový prezident SR bude mať veľmi ťažké funkčné obdobie, a to najmä z hľadiska zahraničnej politiky. Opatrný a rozhodný však bude musieť by aj v domácich otázkach. Vyhlásil to bývalý prezident SR Ivan Gašparovič, ktorý novú hlavu štátu volil spolu s manželkou v spojenej škole na Jelačičovej ulici v Bratislave.

Kandidáti na prezidenta sú podľa neho zaujímaví, pretože sú medzi nimi veľké rozdiely z pohľadu ako riadiť štát, ale aj z pohľadu filozofických a politických trendov. Gašparovič však upozorňuje, že treba predvolebné sľuby kandidátov vnímať opatrne. „Z toho čo povedali, je tak možno v priamej kompetencii prezidenta 20 percent,“ uviedol.

Bývalý prezident SR Ivan Gašparovič a manželka Silvia Gašparovičová vhadzujú hlasovacie lístky do volebnej schránky počas 1. kola prezidentských volieb v Bratislave. Foto: TASR – Dano Veselský

12:00 – Ak máte odvolené a neviete čo s víkendom, tak aj počas volebnej soboty máme pre vás pár tipov. Čaká nás pekný víkend: Toto je ten najlepší program!>>>

11:55 – Volebné právo pred poludním využil aj prezidentský kandidát František Mikloško.

František Mikloško s manželkou. Foto: Facebook

11:50 – Záujem zúčastniť sa na prezidentských voľbách majú aj obyvatelia Zariadenia pre seniorov na Jánskeho ulici v Nitre. Do improvizovanej volebnej komisie za nimi prišli členovia okrskovej volebnej komisie aj s prenosnou urnou.

Podľa sociálnej pracovníčky Anny Krenickej majú seniori o účasť vo voľbách vždy veľký záujem. Aj na prvom kole prezidentských volieb sa ich zúčastnilo niekoľko desiatok. „Seniori z nášho zariadenia sa na túto udalosť tešia, pretože je to pre nich taká povinnosť a zároveň aj spestrenie. Okrem toho majú aj pocit zodpovednosti, takže na voľby chodia radi. Samozrejme, záleží to od toho, či majú v našom zariadení trvalý pobyt. Inak potrebujú voličský preukaz, ktorý už musia vybavovať ich rodinní príslušníci a niekedy sa to nedá,“ uviedla Krenická.

11:46 – Hlasovanie má za sebou ďalší prezidentský kandidát Štefan Harabin, ktorý prišiel do volebnej miestnosti s najbližšou rodinou.

Kandidát na prezidenta SR Štefan Harabin s manželkou Gabrielou Harabinovou vhadzuje hlasovací lístok do volebnej schránky počas 1. kola prezidentských volieb v Bratislave 16. marca 2019. Foto: TASR – Dano Veselský

11:42 – Priebeh volieb je podľa polície pokojný – Policajti zatiaľ nezaznamenali narušenie verejného poriadku v súvislosti s voľbami prezidenta SR. Posilnené policajné hliadky budú v teréne až do uzatvorenia volebných miestností. Potvrdila to hovorkyňa Prezídia Policajného zboru SR Denisa Baloghová.

Na poriadok dohliadajú nielen motorizované, ale aj pešie policajné hliadky. „V teréne sú aj príslušníci kriminálnej polície, v prípade potreby sú pripravené aj špeciálne policajné útvary a pyrotechnici,“ doplnila Baloghová. Ak si to aktuálna situácia vyžiada, policajti sú podľa hovorkyne pripravení prijať adekvátne opatrenia.

11:30 – Svoje volebné právo využil aj nitriansky diecézny biskup Viliam Judák. Svoj hlas odovzdal jednému z kandidátov na prezidenta v 15. volebnom okrsku na Základnej škole kniežaťa Pribinu v Nitre.

„Povzbudzujem vás, aby ste využili svoje občianske právo a zúčastnili sa na prezidentských voľbách,“ vyzval veriacich biskup Judák. Podľa jeho slov je osobitnou úlohou kresťanov osvetľovať a usporadúvať všetky časné veci, ktoré sa ich bezprostredne týkajú tak, aby sa vždy diali a zveľaďovali podľa Krista.

„V tomto duchu nás povzbudzuje aj pápež sv. Ján Pavol II., podľa ktorého je chybou si myslieť, že aj keď kresťan nemá trvalé miesto na tejto Zemi, ale hľadá trvalý príbytok v nebesiach, má právo vyhnúť sa svojím pozemským povinnostiam. Skôr naopak, sme povinní, vedení svojou vierou ešte viac napĺňať túto zodpovednosť podľa svedomia každého z nás,“ uviedol Judák vo svojom vyhlásení k voľbám.

11:25 – Odvolené má už aj Béla Bugár. Na sociálnu sieť zverejnil fotografiu od Tibora Somogyia:

Béla Bugár s manželkou

11:20 – Vo volebnej komisii v Dubnici nad Váhom musel primátor mesta Peter Wolf doplniť jedného člena komisie, pretože počet členov klesol pod päť. Informoval o tom predseda okresnej volebnej komisie v Trenčíne Peter Kováčik.

11: 15 – Bývalý prezident Rudolf Schuster si nevie predstaviť, že by sa nezúčastnil nejakých volieb. Za plentou pri voľbe prezidenta sa zdržal len niekoľko sekúnd. „Ja nemôžem vynechať voľby, to je taká sila zvyku v rodine, vidíte, chodíme spolu, tak už to dodržíme do smrti. Kým sa dá, treba ísť príkladom, pokiaľ vás choroba nepremôže,“ povedal Schuster novinárom. Exprezident, ktorý v januári oslávil 85 rokov, sa vo februári podrobil operácii srdca a bol dvakrát hospitalizovaný.

Bývalý prezident SR Rudolf Schuster odchádza z volebnej miestnosti počas 1. kola prezidentských volieb v Košiciach, 16. marca 2019. Foto: TASR – František Iván

11:10 – V Slovenskom Pravne v okrese Turčianske Teplice budú mať o jedny voľby viac. Okrem prezidentských a do Európskeho parlamentu si približne o mesiac budú vyberať i nového starostu. To niektorých miestnych obyvateľov pomýlilo a k urne chceli prísť skôr.

11:04 – „Takto pred piatimi rokmi som tu stál, pýtali ste sa ma, ako sa cítim, uvažovali sme, ako to dopadne. Päť rokov uplynulo a veľa vecí sa v našej krajine zmenilo. Z pohľadu posledných udalostí, ktoré sa udiali, týkajúce sa Bašternáka, zisťovania okolností vraždy novinára Jána Kuciaka, myslím si, že je nesmierne dôležité pokračovať v tomto boji. Volil som osobu, o ktorej som presvedčený, že v tomto boji bude pokračovať,“ skonštatoval Kiska. Kiska zároveň požiadal všetkých občanov, aby prišli voliť a nespoliehali sa na to, že ich hlasy budú potrebné až v druhom kole volieb.

10:52 – V Poprade odvolil súčasný prezident Andrej Kiska s manželkou Martinou.

Prezident SR Andrej Kiska (vpravo) a manželka Martina Kisková vychádzajú z priestoru určenom na úpravu hlasovacích lístkov v 1. kole prezidentských volieb v Poprade 16. marca 2019. Foto: TASR – Oliver Ondráš

10:50 – Odvolené má už aj ďalší prezidentský kandidát Martin Daňo.

10:46 – V zariadení pre seniorov v Moravanoch nad Váhom pri Piešťanoch dnes volila viac ako polovica obyvateľov. Pre 20 z 38 ubytovaných starších voličov požiadal riaditeľ Martin Cifra okrskovú komisiu priniesť prenosnú volebnú urnu. Nie je to výnimkou, záujem o účasť na voľbách mávajú v tomto domove aj pri ostatných hlasovaniach.

Členovia komisie navštevovali, ako uviedol Cifra pre TASR, seniorov v ich izbách. Priemerný vek voličov bol 82 rokov, najstaršou bola 98-ročná pani Mária. „Máme aktívnych klientov, naši seniori sa o dianie naozaj stále zaujímajú. Živo debatovali po televíznych diskusiách, aj ja som im vysvetľoval kompetencie prezidenta,“ povedal Cifra. Keďže mal každý svojho favorita v rozhovoroch dochádzalo podľa jeho slov medzi nimi k výmenám názorov, ale „veľmi korektným“. Medzi sobotnými voličmi prevládali, ako dodal riaditeľ zariadenia, ženy.

10:35 – K volebným urnám už prišlo aj niekoľko kandidátov na prezidenta. Medzi prvými sa na sociálnej sieti odvolením pochválil Eduard Chmelár, neskôr Bohumila Tauchmannová a odvolené má už aj Maroš Šefčovič. Pozrite si ako kandidáti zapózovali vo volebných miestnostiach:

10:32 – V Ústave na výkon trestu odňatia slobody a Ústave na výkon väzby v Ilave môže z celkového počtu asi 770 obvinených a odsúdených odovzdať v sobotných prezidentských voľbách svoj hlas približne 750 oprávnených voličov. Záujem o voľby prejavila asi stovka z nich.

10:29 – V krajských mestách na Slovensku si obyvatelia v sobotu nielen vyberajú z kandidátov na prezidenta SR, ale zároveň podpisujú aj petíciu za zákaz hazardu. Tú s názvom Nech sa hazard do Bratislavy nevráti iniciovala vlani poslankyňa Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Zuzana Rattajová.

10:18 – Prezidentských volieb sa v sobotu zúčastní len menšina ľudí bez domova v Bratislave. Uviedol to riaditeľ neziskovej organizácie Depaul Slovensko Jozef Kákoš s tým, že väčšina týchto ľudí vníma voľby prezidenta pasívne. Jeho funkcia je totiž pre nich príliš vysoko na to, aby mala priamy vplyv na zmenu ich života.

10:05 – Právo voliť využijú aj vojvodinskí Slováci, ktorí získali občianstvo Slovenskej republiky. Príslušníci slovenskej menšiny v srbskej Vojvodine, ktorí na Slovensko prišli študovať či za prácou a následne získali právo požiadať o občianstvo, tu našli svoj druhý domov. Volebné právo vnímajú ako povinnosť.

9:52 – Predseda NR SR Andrej Danko už odvolil v mieste svojho bydliska. Zároveň vyzýva Slovákov, aby využili svoje ústavné právo a šli voliť aj oni. Jeho voľbe sme venovali aj dnešnú HLAVEŇ>>>

9:43 – Informáciu o zdržaní V Malackách potvrdil aj predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduard Bárány. Moratórium by to však podľa neho nemalo ovplyvniť. „Dôvodom bolo, že sa jeden z členov volebnej komisie nedostavil, doplnenie trvalo polhodinu. Z toho vyplýva, že volebná miestnosť sa zatvorí o rovnaký čas neskôr. Na ukončenie moratória by to nemalo mať vplyv,“ uviedol Bárány.

9:30 – Členovia volebnej okrskovej komisie prišli ráno s volebnou urnou aj do nitrianskej fakultnej nemocnice. Záujem voliť prejavili pacienti, ale i zdravotníci, ktorí pre služobné povinnosti strávia volebný deň v nemocnici. „Celkovo prejavilo záujem voliť 25 ľudí,“ uviedla hovorkyňa nitrianskej nemocnice Tatiana Timková.

9:05 V meste Malacky sa vo volebnom okrsku 4 na Základnej umeleckej škole na Záhoráckej ulici začali prezidentské voľby o 7.35 h, teda o 35 minút neskôr. Zdržanie spôsobilo doplnenie okrskovej volebnej komisie.

V tomto okrsku sa budú preto sobotné voľby konať až do 22.35 h. Potvrdili to z mestského úradu i z Okresnej volebnej komisie Malacky. Prezidentské voľby v ostatných volebných okrskoch v Bratislavskom kraji sa však začali načas a zatiaľ sú bez problémov.

9:00 – V obci Janice na juhu okresu Rimavská Sobota zomrel pred otvorením volebnej miestnosti predseda tamojšej okrskovej volebnej komisie. Starostka obce to označila za tragickú udalosť. Voľby v obci touto udalosťou neboli ovplyvnené.

8:48 – V Bratislave volila i majsterka sveta vo freestyle Lucia Kevická. Aký človek by mal byť na prezidentskom poste podľa nej?>>>

8:38 – V podtatranskej obci Lendak chodia starší obyvatelia voliť hneď zrána, po omši. Istým špecifikom tejto dediny s 5300 obyvateľmi, ktorý sa len tak hocikde nevidí, je to, že voliči chodia odovzdať svoj hlas v tradičných krojoch. Viac v článku tu>>>

8:20 – V sobotňajších prezidentských voľbách bude môcť odovzdať svoj hlas viac ako 10.000 väzňov. Do 17 slovenských ústavov na výkon trestu odňatia slobody a ústavov na výkon väzby a napokon do väzenskej nemocnice v Trenčíne postupne členovia jednotlivých volebných komisií prinášajú volebné urny.

8:08 – Pri krúžkovaní si treba dávať pozor. Na hlasovacom lístku je totiž 15 mien, teda toľko, koľko kandidátov sa prihlásilo pôvodne. Medzičasom už však dvaja (Robert Mistrík a József Menyhárt) z prezidentského boja odstúpili. O palác sa teda uchádza 13 kandidátov.

Ako informovala Chmelová, okrsková volebná komisia je povinná vo volebnej miestnosti vyvesiť oznámenie o tom, ktorí kandidáti sa vzdali svojej kandidatúry. „Na odporúčanie ministerstva vnútra by takéto oznámenie malo byť vyvesené aj za zástenou, aby mal volič pri úprave hlasovacieho lístka mená kandidátov, ktorí sa vzdali, priamo pred sebou,“ priblížila.

Načo je nám prezident a aké sú jeho skutočné kompetencie

8:01 – Bez problémov a načas sa začali voľby v druhom najväčšom rómskom sídlisku na Slovensku Dúžavskej ceste v Rimavskej Sobote. TASR o tom  informoval predseda okrskovej volebnej komisie Juraj Suja, podľa ktorého pri otvorení miestnosti nečakal žiadny volič a nikto neprišiel ani počas prvej polhodiny.

7:44 – Voliť budú môcť aj pacienti najväčšieho zdravotníckeho zariadenia na Slovensku v Univerzitnej nemocnici v Bratislave. Podmienkou pre voľbu v UNB je hlasovací preukaz, ktorý si mohli občania vybaviť v mieste svojho trvalého bydliska, alebo trvalý pobyt na území okrsku.

„Na voľby prezidenta SR 2019 je pripravená aj naša nemocnica. V tento deň bude pacientom umožnené voliť priamo do prenosnej volebnej urny. V prípade záujmu voliť je potrebné informovať personál oddelenia či kliniky, ktorý má kontakty na členov volebnej komisie príslušného okrsku a vedia ich o tomto upovedomiť,“ spresnila pre TASR hovorkyňa UNB Eva Kliská

7:00 – Volebné miestnosti na Slovensku sa otvorili, Slováci si piatykrát v histórii Slovenskej republiky volia prezidenta v priamych voľbách. Hlasovacie miestnosti sú otvorené od 7.00 do 22.00 h v 5940 okrskoch. O post hlavy štátu sa uchádza 13 kandidátov, voliť môže viac ako 4,45 milióna občanov žijúcich doma i v zahraničí. Voľby stoja viac ako 12,7 milióna eur.

V abecednom poradí kandidujú Béla Bugár, Zuzana Čaputová, Martin Daňo, Štefan Harabin, Eduard Chmelár, Marian Kotleba, Milan Krajniak, František Mikloško, Maroš Šefčovič, Róbert Švec, Bohumila Tauchmannová, Juraj Zábojník a Ivan Zuzula.

6:25 – O 35 minút sa otvoria volebné miestnosti, v ktorých si občania Slovenskej republiky po piaty raz zvolia prezidenta. Redakcia hlavne.sk bude po celý deň sledovať situáciu, udalosti a zaujímavosti volebného dňa. Vítame vás pri našom online prenose venovanom prezidentským voľbám 2019.


V sobotu 16. marca sa uskutoční prvé kolo voľby prezidenta Slovenskej republiky. V prípade, že v ňom žiadny z uchádzačov nezíska nadpolovičnú väčšinu platných hlasov, bude sa druhé kolo konať 30. marca. Návrhy kandidátov bolo možné doručiť do 31. januára do polnoci.

Volebná kampaň pred prvým kolom prezidentských volieb sa skončila, od štvrtka (14.3.) plynie volebné moratórium. Až do volebného dňa a počas neho je zakázané viesť kampaň. Prvé kolo bude v sobotu 16. marca od 7.00 do 22.00 h.

Podľa zákona o podmienkach výkonu volebného práva, ak to miestne podmienky vyžadujú, môže starosta určiť začiatok hlasovania na skoršiu hodinu, najviac však o dve hodiny. Túto možnosť využijú v obci Lúčka v Sabinovskom okrese, kde sa volebné miestnosti otvoria o 6:00.

Volebná kampaň pred prvým kolom volieb sa skončila, plynie moratórium

Prezidentské voľby sú dvojkolové. Druhé kolo sa uskutoční, ak v tom prvom ani jeden z kandidátov nezíska nadpolovičnú väčšinu platných hlasov voličov. Plánované je na 30. marca, volebné moratórium pred ním začne platiť 27. marca od 23.59 h.

Občania si budú hlavu štátu voliť v poradí už piaty raz. Po Michalovi Kováčovi, Rudolfovi Schusterovi, Ivanovi Gašparovičovi — ktorý bol prezidentom dve funkčné obdobia — a po Andrejovi Kiskovi nastúpi do Prezidentského paláca v poradí piaty slovenský prezident.

Voľby prezidenta: Toto všetko by ste mali vedieť pre vstupom do volebnej miestnosti

Hlasovať môže viac ako 4,4 milióna Slovákov. Štatistický úrad odhaduje na Slovensku pre prvé kolo volieb 4.450.000 občanov, ktorí spĺňajú podmienku účasti vo voľbách prezidenta v roku 2019 z hľadiska veku, majú teda 18 a viac rokov, a žijú na Slovensku. V tomto počte nie sú napríklad započítaní Slováci žijúci v zahraničí. Aj tí môžu voliť, ale musia prísť na Slovensko, zo zahraničia sa totiž hlasovať nedá.

V abecednom poradí kandidujú:

Béla Bugár, Zuzana Čaputová, Martin Daňo, Štefan Harabin, Eduard Chmelár, Marian Kotleba, Milan Krajniak, František Mikloško, Maroš Šefčovič, Róbert Švec, Bohumila Tauchmannová, Juraj Zábojník a Ivan Zuzula.

Môže vás zaujímať

Video, ktoré má kompromitovať Kisku, stále vyšetruje polícia