Jednou vetou

Opäť sa pokúsime odvolať ministrov Kaliňáka a Richtera, vyhlásilo SaS

Predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík.

Foto: archívne, TASR

Strana SaS sa opäť pokúsi v parlamente odvolať ministra práce Jána Richtera a ministra vnútra Roberta Kaliňáka (obaja Smer-SD). Dôvodom sú kauzy Čistý deň a Bašternák. Liberáli to oznámili na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave.

„Dnešným dňom začíname zbierať podpisy na odvolanie týchto dvoch pánov,“ povedal predseda SaS Richard Sulík. Ocenil odstúpenie ministra školstva Petra Plavčana (nom. SNS), čo podľa neho vytvorilo precedens. Podmienky na odvolanie či odstúpenie totiž podľa tohto prípadu spĺňajú aj Richter s Kaliňákom.

Druhý pokus odvolať Richtera nebude márny

Nová situácia okolo kauzy Čistý deň podľa šéfky klubu SaS Natálie Blahovej dokázala, že „na čele rezortu práce je človek, ktorý neváha zapredať zdravie detí za svoj politický život“. Pripomenula, že opozícia sa už pokúšala Richtera odvolať, ale neuspela.

Druhý pokus podľa Blahovej nemusí byť márny. „Teraz nemôžu mať pochybnosti a verím, že sa medzi vládnymi poslancami nájdu aj slušní ľudia, ktorí si povedia, že siahať na zdravie detí sa nesmie,“ uviedla na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave.

Štátna funkcia zabezpečuje beztrestnosť

Podpredseda SaS Ľubomír Galko pripomenul kauzu Bašternák, do ktorej je podľa neho zapojený Kaliňák. „Zostalo podozrenie, že podnikateľ Bašternák si akciami, ktoré predal ministrovi pod cenu, snažil kúpiť trestnoprávnu imunitu,“ uviedol Galko a pýta sa, čo Kaliňáka stále drží vo funkcii. Podľa neho to, že mu štátna funkcia zabezpečuje beztrestnosť.

Opozícia dlhodobo žiada Kaliňákov odchod a mieni v tom pokračovať aj návrhom na odvolanie z funkcie, ktorý chce predložiť v parlamente.

Sulík zároveň zdôraznil, že premiér Robert Fico (Smer-SD) hazarduje so Slovenskom. „Jeho koalícia je v troskách,“ vyhlásil Sulík. Koaličná kríza podľa jeho slov nevznikla kvôli hodnotám, ale pre peniaze.

Môže vás zaujímať

Viac ako pätina Slovákov očakáva, že na Slovensko príde druhá vlna koronavírusu