Jednou vetou

Opozícia chce návrh Smeru-SD o prezidentských kandidátoch „doplniť“

Národná rada Slovenskej republiky

foto: TASR

Poslanec Národnej rady SR za Sme rodina Milan Krajniak, ktorý chce v budúcoročných voľbách kandidovať za prezidenta SR, je pripravený podporiť návrh Smeru-SD, aby sa kandidáti počas kampane museli vzdať daňového tajomstva. Zároveň ale navrhne, aby sa to týkalo aj členov vlády a poslancov NR SR. Uviedol to pre TASR v reakcii na návrh, ktorý prezentoval predseda Smeru-SD Robert Fico. Ku Krajniakovi sa priadli aj ďalší opozičný politici:

Návrh, aby sa prezidentskí kandidáti vzdali počas kampane daňového tajomstva, je taký úžasný ako samotný predseda Smeru-SD Robert Fico. V reakcii na návrh to povedal predseda SaS Richard Sulík, ktorý by však tento návrh doplnil.

„A to tak, že právo verejne sa vyjadrovať majú len ľudia, ktorí nebývajú v byte daňového podvodníka,“ vyhlásil Sulík na tlačovej konferencii v parlamente. Fico býva v byte, ktorý si prenajíma od Ladislava Bašternáka, obžalovaného z daňových podvodov.

Smer-SD chce meniť tento zákon – inšpiroval ich Kiska

Predseda Výboru NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií Vladimír Sloboda (SaS) reagoval, že návrhu Roberta Fica chýba akýkoľvek racionálny zmysel a nie je ničím iným len opakovaným účelovým útokom proti prezidentovi Andrejovi Kiskovi. „Problém daňových podvodov často nie je vo vykázanom daňovom priznaní, ale v realite, ktorú daňové priznania neuvádzajú. Tak ako v daňových priznaniach strany Smer-SD nikdy nefigurovali milióny získané vlastnou hlavou alebo ako oficiálne príjmy Roberta Fica nezodpovedajú jeho výdavkom či majetku,“ zdôraznil.

Preto Ficovu novelu považuje za populistický, neodborný a účelový krok zameraný na jeden konkrétny prípad. „Oveľa účinnejšie by bolo spresniť informácie uvádzané v neverejnom majetkovom priznaní. Pretože nie sú hodinky ako hodinky a Bašternákov byt ako Ficov byt,“ dodal Sloboda.

Matovič: Je to trápnosť Fica, ktorá nič nevyrieši

Opozičné hnutie OĽaNO je za zverejnenie daňových záležitostí u ľudí, ktorí sa uchádzajú o prezidentský post, ale nielen u nich. Ak to má mať zmysel, daňové aj bankové tajomstvo musí byť zrušené v prípade všetkých záujemcov o vstup do politiky. Na tlačovej konferencii to vyhlásil líder OĽaNO Igor Matovič.

Fico s Bugárom kritizujú Kiskov prejav, Danko prijíma kritiku

Reagoval tak na návrh šéfa Smeru-SD Roberta Fica, podľa ktorého sa majú daňového tajomstva vzdať na čas predvolebnej kampane všetci kandidáti na prezidenta. „Je to trápnosť, ktorá nič nevyrieši. To si Robert Fico naozaj myslí, že Slovensko najviac ohrozujú kandidáti na prezidenta, ktorí predtým podnikali a zverejnenie ich daňových priznaní bude vyriešením problémov slovenskej politiky? On veľmi dobre vie, že slovenskú politiku ohrozujú ľudia ako Fico a Robert Kaliňák (Smer-SD), ktorí majú majetky napísané na biele kone a obchodujú s daňovými podvodníkmi alebo bývajú v ich bytoch,“ odkázal Matovič.

Podľa jeho slov ide preto zo strany Fica o falošnú hru. „Vždy si vymyslí nejakú hlúposť, len aby sa hovorilo o ňom a nie o premiérovi Petrovi Pellegrinim (Smer-SD). Jeho návrh však vôbec nerieši očistu slovenskej politiky,“ odkázal šéf Obyčajných.

OĽaNO teda nemá žiaden problém zaviazať všetkých, ktorí chcú ísť do politiky, aby sa vzdali daňového aj bankového tajomstva. „Podporujeme vzdanie sa tajomstiev, ale ak, tak u všetkých, nielen pri prezidentských kandidátoch,“ dodal.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky