Opozícia má medzi sebou zradcu, Rezníkovi dajú šancu

foto: TASR, zdroj: hlavne.sk

Málokto čakal, že voľba nového generálneho riaditeľa RTVS vzbudí u verejnosti taký veľký záujem. Z ôsmich kandidátov patrili k tým najhorúcejším súčasný riaditeľ RTVS Václav Mika a taktiež aktuálny riaditeľ TASR Jaroslav Rezník. Druhý menovaný zvíťazil takmer už v prvom kole, chýbal mu však jeden hlas.

Novým generálnym riaditeľom sa napokon stal Jaroslav Rezník, ktorý dostal 95 hlasov. Václav Mika získal 45 hlasov.

Návrat k prezliekaniu kabátov?

Pred druhým kolom hlasovania bol za favorita považovaný Jaroslav Rezník. S kartami však výrazne miešal Béla Bugár a jeho strana Most-HÍD. Pred prvou voľbou bol pre nich Rezník neprijateľný, no pred druhou zmenili názor. Napokon však dostali od predsedu strany zvolenie hlasovať podľa seba.

To sa však napokon nekonalo. Keďže z ich strany nikto za Václava Miku nehlasoval. Tí, ktorí boli proti Rezníkovi sa hlasovania zdržali, boli to dvaja poslanci. Jedným z nich je František Šebej. „Nehlasoval som, pretože som sa tak rozhodol. Pre mňa nie je víťazstvo pána Rezníka dobrou správou,“ vyjadril sa Šebej, ktorý na otázku, či sa necíti byť v strane Most ako v menšine pohotovo zareagoval. „Ja som zvyknutý byť v menšine.“

Ťažké srdce na bugárovcov majú aj opoziční poslanci. „Oni sa síce pred verejnosťou tvária, že rozhoduje charakter, no u nich mám pocit, že rozhodujú peniaze,“ povedal Jozef Viskupič z OĽaNO-NOVA. „Strana Most-HÍD tomuto mohla zabrániť. Je nám ľúto, že túto možnosť nevyužili a prispeli k súčasnému výsledku. Berú za to plnú zodpovednosť. Nám už zostáva len rešpektovať výsledky voľby a dúfať, že Jaroslav Rezník naplní aspoň časť zo svojho programu,“ vyjadrila sa Jana Kiššová z SaS.

Nepriamejšie kritizoval predseda strany SME Rodina Boris Kollár. „Nebudem hovoriť o úspechoch, ktoré RTVS za Václava Miku dosiahla, nebudem ani dehonestovať nového riaditeľa. Chcel by som však voličov upozorniť na jednu vec. Opozičné strany sú rozhodné. Potom tu však máme strany, ktoré veľmi často menia názory.“

Keď treba, kotlebovci pomôžu

Vládna koalícia nemala zvolenie Rezníka vo svojich rukách, potrebovala aj hlasy strany ĽSNS. Aj za tento krok ich opozícia kritizuje. „Dnešná voľba nám ukázala, ako funguje vládny zlepenec, ktorý má doteraz utajovaného štvrtého partnera. Neváhali použiť k voľbe fašistov, ktorých hlasmi bol pán Rezník zvolený. Opakovane a v zlomových situáciách pomáha strana Mariána Kotlebu vládnej koalícii. Jaroslav Rezník to bude mať počas svojho pôsobenia stále ako nálepku. To, že je riaditeľom vďaka fašistom,“ povedal Viskupič, podľa ktorého môže práve to, že o novom riaditeľovi rozhodli aj poslanci z ĽSNS poškodiť dobré meno RTVS. „Verím však, že Jaroslav Rezník bude postupovať inak, ako sa nám zdá,“ dodal Viskupič.

Podľa Kollára teraz koalícia ukázala, že keď to bude potrebovať, tak sa spojí s ĽSNS. „Keď vládny zlepenec dokázal hlasovať spolu s ĽSNS pri tejto voľbe, tak to dokáže hocikedy,“ povedal Kollár.

Poslanec strany ĽSNS Milan Uhrík odmietol, že by prebehli nejaké rokovania a dohody. „Podporili sme pána Rezníka, pán Mika bol pre nás neakceptovateľný. Hrozilo, že keby sme sa nezúčastnili, tak by pán Rezník nebol zvolený. S nikým z opozície ani z koalície sme sa o tom nerozprávali,“ vyjadril sa Uhrík, ktorý má nádej v to, že pod novým generálnym riaditeľom bude mať ich strana viac priestoru na obrazovke.

Hlavným dôvodom prečo nechceli Václava Miku malo byť neobjektívne spravodajstvo. „Teraz objektívne spravodajstvo nie je a horšie to už byť nemôže,“ zhodnotil Uhrík.

Poslanci strany SMER výrazne odmietali hocijaké spájania so stranou Mariána Kotlebu. Podľa ich slov neprebehli žiadne rokovania.

Dávajú mu šancu

Opozičné strany však nad Rezníkom nelámu palicu. Chcú mu dať šancu ukázať, že bude dobrým riaditeľom. „Pán Rezník prisľúbil, že bude robiť všetko pre to, aby zachoval objektivitu spravodajstvo a my mu v tom veríme,“ povedala Jana Kiššová, podľa ktorej však vládna koalícia odmietla pokračovať v nastavenom pozitívnom trende. „Výsledok voľby jasne ukazuje, čo súčasná koalícia odmietla. Odmietla súčasného riaditeľa RTVS pána Miku, za ktorého hovoria výsledky jeho práce. Počas jeho pôsobenie sa skvalitnilo spravodajstvo, prispel ku kvalite vysielanie, k zvýšeniu sledovanosti a k dôveryhodnosti RTVS. Toto všetko vláda odmietla. Naopak už pred voľbou hovorili, ako chcú mať z RTVS štátnu televíziu. Chceli mať menej zlých správ a kritiky a viacej dobrých správ informácií z koalície. Nechceli objektivitu.“

Rezníka opozícia chváli za to, že počas celého obdobia pred voľbami držal „bobríka mlčanlivosti“. „S nikým z nás sa nestretol ani pán Mika ani pán Rezník,“ povedal Boris Kollár.

Jeden judáš?

Po spočítaní hlasov vyšlo najavo, že jeden člen zo strán SaS, OĽaNO-NOVA alebo SME Rodina musel podporiť Jaroslava Rezníka. Predstavitelia všetkých troch strán však deklarovali, že na ich poslaneckých kluboch všetci prisľúbili a zhodli sa na tom, že zahlasujú za Václava Miku. „Všetkým týmto špekuláciám by sa predišlo, keby nebola utajená voľba,“ povedal Viskupič. Kto zradil sa zrejme nikdy nedozvieme, no aj táto informácia môže pomôcť k tomu, aby sa voľba opäť zmenila na verejnú.

Môže vás zaujímať

Praženková navrhuje disciplinárne stíhať M. Repákovú