Jednou vetou

Opozícia podľa Fica priznala, že jej ide o štátny prevrat

Podpredseda SMER-SD Peter Pellegrini, predseda SMER-SD Robert Fico a podpredseda SMER-SD Peter Žiga počas reakcie predstaviteľov strany SMER-SD na dnešnú iniciatívu opozície 7. marca 2018 v Bratislave

foto: TASR

Opozičné strany priznali, o čo im ide. Nejde im o nič menšie, ako je štátny prevrat, ktorý znamená chaos, nestabilitu a nepokoj a nejde im o vyšetrenie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Vyhlásil to premiér Robert Fico (Smer-SD) v reakcii na zámer opozičných strán vysloviť mu v parlamente nedôveru. Podľa Fica opozícia vníma tragickú vraždu len ako výťah k moci.

aktualizované: 15:56

Predstavitelia vládnej strany Smer-SD na čele s predsedom Ficom reagovali na Úrade vlády na iniciatívu opozície. „Mafián, daňový podvodník a bruselský povaľač sú pre pána prezidenta Slovenskej republiky partneri, s ktorými chce riešiť krízu, hoci vláda normálne rokuje a v pondelok sa stretneme s koaličnými partnermi a budeme reagovať na ich požiadavky,“ vyhlásil Fico, ktorý pred novinárov predstúpil s piatimi podpredsedami strany.

Šéf Smeru-SD zopakoval, že jeho strana stojí o Most-Híd, ktorý prišiel s predstavami o krokoch na jeho zotrvanie v koalícii. „O tohto koaličného partnera stojíme a chceme s ním rokovať, aby sme udržali stabilitu vládnej koalície,“ povedal s tým, že rokovanie sa uskutoční v pondelok (12.3.), pred utorkovým (13.3.) zasadnutím Republikovej rady strany Most-Híd.

Opozícia podáva návrh na vyslovenie nedôvery vlády

„Opozícia, samozrejme, nečakala ani len sekundu na výsledky rokovaní. Hneď teraz, okamžite chce zvaliť vládu, aby zneužila úprimné emócie ľudí, ktoré vznikli po smrti novinára a jeho priateľky. Nás, na rozdiel od štátneho prevratu, na ktorom dnes opozícia tvrdo pracuje, zaujíma predovšetkým vyšetrenie ohavnej vraždy,“ vyhlásil s tým, že pád vlády či predčasné voľby nemôže toto vyšetrovanie urýchliť, práve naopak. Opozíciu a prezidenta vyzval na elementárnu zodpovednosť. „Oheň na námestiach sa ľahko zakladá a nesmierne ťažko hasí. Dnešný návrh opozície je len prilievaním do tohto ohňa,“ doplnil.

Fico opäť neodpovedal na otázku, či minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) skončí vo funkcii. Ide o jednu z požiadaviek Mosta-Híd na udržanie súčasnej vlády. „Dajte nám čas do pondelka,“ povedal novinárom. Tým tiež odkázal, že jediné, čo ich zaujíma, je pád vlády a odchod Kaliňáka z funkcie. „Veľmi rýchlo ste zabudli vytvárať tlak na odhalenie vraha novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice,“ dodal. Verejnosť žiada o priestor na pokojné vyšetrenie dvojnásobnej vraždy.

Kaliňák si myslí, že nemusí byť nutne obetovaný, aby sa vládlo ďalej

Iniciatívu šéfa SNS Andreja Danka na piatkové stretnutie troch najvyšších ústavných činiteľov považuje Fico za správnu. „Budem tam a nastúpený v obleku,“ uviedol. Prezident SR Andrej Kiska svoju účasť na stretnutí ešte nepotvrdil. Ak tam nepríde, bude to vnímať veľmi negatívne. Premiér tvrdí, že vláda je stále funkčná, hoci bola v stredu istý čas neuznášaniaschopná pre výpadok viacerých ministrov.

Premiér opäť zdôraznil, že nevidí nič zlé na tom, ak sa prezidenta spýta, o čom debatoval vlani v New Yorku s miliardárom Georgom Sorosom. „Keby som ja šiel do súkromnej kancelárie bez prítomnosti členov ministerstva zahraničných vecí, tak by ste sa ma na to pýtali v jednom kuse,“ dodal s tým, že v tejto veci absolútne stojí na svojich nohách a má právo klásť takéto otázky.

Môže vás zaujímať

Vyriešiť situáciu envirozáťaže Chemko Strážske chcú tri ministerstvá