Jednou vetou

Opozícia v diskusií: Čo prezrádza reč ich tela?

Redakcia hlavne.sk oslovila odborníčku na neverbálnu komunikáciu, ktorá sa pozrela na opozičných poslancov. foto: hlavne.sk
Ubehol už takmer mesiac od vraždy novinára Jana Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Za ten čas prešlo Slovensko poriadnym politickým zemetrasením a diskusiami, v ktorých sa ocitajú koaliční alebo opoziční lídri. Redakcia hlavné.sk sa na jednu, ktorej boli hosťom viacerí opoziční politici, pozrela bližšie. Čo naznačuje reč tela takého Matoviča či Galka?

Už niekoľko týždňov trvá politická kríza spojená s rozhnevaným davom niekoľko desiatok tisíc ľudí v uliciach po celom Slovensku.  Od vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sa toho veľa zmenilo v politike, no i v bežnej spoločnosti. Tlačové konferencie koaličných a opozičných strán sú na dennom poriadku a rovnako i diskusie na tému okolo momentálnej situácie.

Pred týždňom v stredu (14. 3.) organizoval Denník N diskusiu v priestoroch Novej Cvernovky na Račianskej ulici v Bratislave. Celý večer sa niesol na tému „Je to naozaj koniec Roberta Fica? Čo čaká Slovensko v najbližších dňoch?,“ kde sa  pri moderátorke a novinárke Monike Tódovej sa vystriedalo viacero hostí cez organizátorov demonštrácií až po lídrov opozičných strán.

Protest Za slušné Slovensko v Bratislave 9. marca 2018 | foto: TASR

Redakcia hlavné.sk sa zamerala na politikov, ktorí prijali pozvanie do tejto diskusie. Oslovili sme odborníčku na neverbálnu komunikáciu Noru Laukovú, aby nám opísala správanie Igora Matoviča, Ľubomíra Galka, Alojza Hlinu a Milana Krajniaka.

Igor Matovič: Raz emotívne, inokedy tlakovo

Neverbálny prejav Matoviča bol jednoznačný, kde gestikuláciou, pohybmi tela vyjadroval nesúhlas so súčasnou situáciou. Zvieranie mikrofónu bolo prejavom demonštrovania opory a zároveň tlaku a sily, ktoré mu pomáhal mikrofón znižovať. Pri niektorých otázkach reagoval viac emotívne, niekedy tlakovo. Mimika tváre odrážala sklamanie a temperamentné pnutie. Smútok prejavoval najmä pri vyjadrovaní sa o citlivých otázkach smerom k jeho osobe, s kombináciou silnejúcich emočných aj strachových prejavov. Jeho vnútorné prežívanie odrážalo určitú mieru nestability, nervozity, vyššieho odrážania temperamentu, netrpezlivosti a nespokojnosti s komunikovanou situáciou.

Ľubomír Galko spoločne s Igorom Matovičom v diskusií Denníka N. foto: Denník N

Ľubomír Galko: Nevyrovnaný so situáciou

Jeho celkový neverbálny prejav bol sebaistý, prezentoval sa najmä pohybmi tela, gestami, ktoré boli viac uzatvorené, vyjadrujúce jednoznačnosť a presvedčenie o vlastných argumentačných tvrdeniach. Pri otázkach boli vidieť na mimike tváre pnutia, inokedy uvoľnenosť, prezentujúce nevyrovnanosť so situáciou a potrebou uplatňovania presviedčania poslucháčov. Jeho argumentácia bola podporovaná zmenou polôh tela, vystieraním a uvoľňovaním, zrýchleným dýchaním najmä pri otázkach vlastnej zodpovednosti. Jeho vnútorné prežívanie je spojené s cieľavedomosťou vytrvať v situáciách a vnútorné emočné prežívanie prekrýva sebaprezentáciou a potrebou zaujať.

Alojz Hlina: Sebaistý a dominantný

V rámci situácií, či už pri kladení otázok alebo reakciách sa snažil telom zotrvávať v uvoľnenej polohe, prezentujúcej vlastné slobodné názory, sebaistotu a dominanciu. Práca s telom striedala uvoľnenie a napätie, čo prezrádzalo vnútorný nepokoj a možnú konfrontáciu cez presviedčanie, vyššiu potrebu prejavovať sa navonok argumentáciou. Podľa celkovej neverbality je to rétorik, ktorý sa vie prezentovať navonok, vie, čo sa od neho očakáva, avšak pri realizačných krokoch je viac tlakový a môže vyvolávať v iných zmiešané prežívanie.  Jeho vnútorné emotívne prežívanie je v situáciách, ktoré sú tlakové nestabilné, viac sa sústreďuje vtedy na rovinu analýzy systému a pri neštandardných situáciách reaguje temperamentne, čím je znížená akceptácia názorov iných. Je to viditeľné najmä z gestikulačného prejavu, práce s mimikou s kombináciou pohybov, vrátane fyziognómie tváre.

Alojz Hlina spoločne s Milanom Krajniakom v diskusií Denníka N. foto: Denník N

Milan Krajniak: Argumentačne zdatný a cieľavedomý

Jeho prejav je priamy, otvorený a adresný. Pri pohyboch tela, gestikulácii, polohách sedenia a zmeny vzdialenosti najmä pri otázkach týkajúcich sa jeho strany a najmä predsedu, bol vo verbálnych prejavoch zdržanlivý a diplomatický . Pri neverbálnych prejavoch bolo vidieť občasný nesúlad s tým, čo prezentuje, aj keď argumentačne pôsobil sebaisto a nekontroverzne. V mimike tváre a fyziognomických znakoch je to človek rozhodný, argumentačne zdatný a cieľavedomý. Jeho pragmatické prejavy sú spojené aj s jeho nízkou gestikulačnou rovinou, telo, ak je v konfrontácii a argumentácii je viac napnuté, čo pôsobí navonok síce sebaisto, avšak vnútorne prezentuje nižšiu mieru pripúšťania si prehier a emotívneho prežívania v prípade manipulačnej roviny.

Môže vás zaujímať

Koaliční poslanci sa nezhodujú, či by mal Kyselica pôsobiť v parlamente