Jednou vetou

Opozícia víta rozhodnutie Mosta-Híd, Sulík vraví o skoršom termíne volieb

Igor Matovič (OĽaNO-NOVA), Veronika Remišová (OĽaNO-NOVA), Richard Sulík (SaS) a Ľubomír Galko (SaS)

foto: TASR

Stanovisko koaličného Mosta-Híd, ktorý žiada predčasné voľby, sú fakticky rozpadom vlády. A v takomto prípade sú predčasné parlamentné voľby najférovejším riešením. Pre TASR to uviedol líder opozičnej SaS Richard Sulík. Jeho názor zdieľa aj Sme rodina a OĽaNO.

„SaS je za takéto riešenie a podporujeme čím skorší termín volieb, aby krajina nebola zbytočne traumatizovaná,“ povedal. Liberáli svoje hlasy za skrátenie volebného obdobia pridajú. Podaný opozičný návrh na vyslovenie nedôvery premiérovi Robertovi Ficovi (Smer-SD) zatiaľ ponechávajú v platnosti, Sulík však nevylučuje, že bude stiahnutý.

SLEDUJEME ONLINE: Politická kríza na Slovensku – Bugár bude rokovať o predčasných voľbách

Predseda Mostu-Híd Béla Bugár oznámil, že jeho strana chce rokovať o predčasných parlamentných voľbách so SNS. Premiér Robert Fico (Smer-SD) takúto možnosť odmieta. Ak rokovania nebudú úspešné, Most-Híd odíde z koalície.

Predčasné voľby považuje za jedinú najschodnejšiu cestu opozičné hnutie Sme rodina. „Situácia je tak vybičovaná a v takom stave sa nachádza spoločnosť, že treba obnoviť dôveru v štát. To môžete dnes už len tak, že rozhodnutie odovzdáte do rúk ľuďom, a to sa dá urobiť v parlamentných voľbách,“ skonštatoval Kollár. Ľudia podľa jeho slov môžu po novom rozhodnúť, akým politickým stranám dajú svoju dôveru.

Sme rodina odmieta úradnícku vládu, OĽaNO je pripravené byť jadrom

Sme rodina nie je za úradnícku vládu, pretože vládnuť na Slovensku by mala podľa hnutia taká vláda, ktorá dostala legitimitu od ľudí v riadnych parlamentných voľbách. „Úradnícka vláda by nemala legitimitu od ľudí. Tým pádom nie sme za takýto variant,“ podotkol Kollár.

Veronika Remišová z OĽaNO uviedla, že ani po troch dňoch rokovaní vládna koalícia nebola schopná nájsť východisko. „Ani od jednej zo strán vládnej koalície sme nepočuli zásadné opatrenia na obnovenie dôvery v inštitúcie, v štát a politiku ako takú. A teraz sa táto vládna koalícia rozpadá,“ skonštatovala pre TASR.

Dúfa, že Smer-SD a SNS budú mať „toľko úcty a zodpovednosti“ k občanom, že podporia ústavný zákon o skrátení volebného obdobia a na Slovensku nebudú vytvárať bezvládie. OĽaNO tvrdí, že disponuje tímom kvalitných odborníkov združených v tieňovej vláde a je pripravené byť jadrom alternatívy.

Môže vás zaujímať

Koaliční poslanci sa nezhodujú, či by mal Kyselica pôsobiť v parlamente