Opozícia zozbierala podpisy, Kaliňák bude čeliť odvolávaniu

Robert Kaliňák

Foto: TASR

Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) bude do siedmich dní čeliť na pôde Národnej rady SR odvolávaniu z vládnej funkcie. Opoziční poslanci totiž zozbierali podpisy potrebné na iniciovanie mimoriadnej schôdze, ktorej jediným bodom bude vyslovenie nedôvery šéfovi rezortu vnútra. Rokovanie by sa podľa neoficiálnych informácií malo uskutočniť už v utorok (5.12.).

aktualizovaný článok 17:10

Podpisy dodali tri opozičné strany SaS, OĽaNO a Sme rodina, dokopy ich je asi 40. „Žiadosť o odvolanie má šesťstranové odôvodnenie. Ale keby sme mali spísať všetky podrobnosti, prečo Kaliňáka odvolať, bolo by to na dobrú knihu,“ povedal na tlačovej konferencii Jozef Rajtár (SaS). Odôvodnenie začína prípadom Bašternák a najnovšia vec sú korekcie za čerpanie eurofondov.

Ani sám nevie koľko má majetku

Rajtár avizoval, že dá aj nové podanie na Výbor NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií. „Kaliňák má toľko majetku, že sám nevie, koľko ho má. Listy vlastníctva hovoria, že má tri byty, jeho majetkové priznania hovoria o dvoch,“ povedal a vyzval koalíciu, aby prestala ministra vnútra kryť.

Gábor Grendel (OĽaNO) uviedol, že Kaliňák sa stáva najčastejšie odvolávaným ministrom vlád Roberta Fica (Smer-SD). „Po krajských voľbách aj samotní podpredsedovia Smeru-SD tlačili na to, aby odstúpil. Aj týmto návrhom im chceme dať možnosť, aby sa slobodne prejavili a zahlasovali za odvolanie,“ poznamenal.

Podpredseda Sme rodina Milan Krajniak tvrdí, že politici by mali pomáhať ľuďom a nie kšeftovať. „Ale štandardní politici už kšeftujú aj s dôverou ľudí. Tí sa logicky pýtajú, prečo premiér Kaliňáka kryje. Robí to, lebo Robert Kaliňák je posledný figový list, ktorým sa ešte premiér zakrýva. Ak by minister vnútra padol, všetci by videli, čo je Robert Fico zač, videli by ho bez akejkoľvek masky,“ myslí si.

Opakované zlyhávanie vo funkcii

Krajniak priznáva, že ho nebaví odvolávať Kaliňáka každé dva mesiace. „Ale keď si premiér nedokáže urobiť doma poriadok, musíme využiť svoje ústavné právo, aby sme obnovili aspoň základnú dôveru ľudí v to, že politika má zmysel,“ dodal.

Zámer odvolávať Kaliňáka predstavila opozícia ešte v polovici novembra. Dôvodom je jeho údajné opakované zlyhávanie vo funkcii. „Najnovšie je to vyše desaťmiliónová pokuta od Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO),“ povedal Rajtár. Podľa jeho slov na ministerstve vnútra pôsobia ľudia, ktorí prácu s verejnými obstarávaniami robia roky. „Je nemysliteľné, aby tie pokuty boli výsledkom nejakých nedopatrení. Pokuty sú dôsledkom manipulácie s tendrami, sú výsledkom toho, že v tendroch majú vyhrať vopred určení záujemcovia. Za toto je zodpovedný Robert Kaliňák,“ doplnil.

Podľa rezortu išlo o korekcie, nie o pokuty

Rezort vnútra už skôr reagoval, že v prípade spomínaných pokút ide v skutočnosti o korekcie za projekty, na ktoré ministerstvo z EÚ vyčerpalo 300 miliónov eur. Korekcie podľa ministerstva dostávajú aj iní prijímatelia, vrátane ministrov za vlády Ivety Radičovej.

Minister k samotnému odvolávaniu povedal, že to opozičné strany robia permanentne. Aktuálne odvolávanie bude podľa jeho slov patriť k tým najabsurdnejším. Na margo kauzy Bašternák sa pýtal, čo s tým on má. „Peniaze od Ladislava Bašternáka som nedostal a vy to viete. Doteraz som nepočul jedinú vec, ktorú s tým mám. Každý, kto chcel, sa so mnou o tom rozprával,“ poznamenal.

Podľa Kaliňákových slov od spolustraníkov, ktorí mali o túto tému záujem, cíti podporu. „Vlani bol personálny snem Smeru-SD, čo bolo uprostred mediálneho bombardovania, a myslím si, že tá dôvera bola uspokojujúca,“ poznamenal v súvislosti so svojím opätovným zvolením do podpredsedníckej funkcie.

Ministerstvo vnútra reaguje

Ministerstvo vnútra (MV) SR dostalo za obstarávania pokuty od Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) len za dva tendre, a to tie, ktoré realizoval rezort pod vedením súčasnej opozície. Uviedol to v piatok tlačový odbor ministerstva v reakcii na iniciatívu opozičných poslancov, ktorí podali návrh na odvolanie Roberta Kaliňáka (Smer-SD).

„Jedna pokuta sa týkala predražených fábií a druhá za to, že neodovzdali dokumentáciu ÚVO. Žiadne iné pokuty MV od ÚVO počas pôsobenia Roberta Kaliňáka na poste ministra vnútra za obstarávanie nedostalo,“ vyhlásil rezort.

Zároveň upozorňuje, že korekcie, teda zvýšenú spoluúčasť z operačných programov, rezort dostal aj za verejné obstarávania, ktoré sa realizovali za Daniela Lipšica.

„Aj napriek tomu, že ich opozícia bombasticky na svojej tlačovej besede spred niekoľkých dní zrejme nechtiac prezentovala vo svojej tabuľke, v podaní na odvolanie zrazu chýbajú. A to svedčí o farizejstve tých, ktorí takýto zúfalý návrh podávajú. Namiesto toho, aby opoziční politici predkladali návrhy, ktoré by mohli pomôcť v zlepšení života a bezpečnosti občanov, tak len politikárčia a pokračujú v hrubom zavádzaní spoločnosti a šírení klamstiev,“ dodalo ministerstvo.

Môže vás zaujímať

SAV by mala byť apolitická, politické aktivity by nemali byť argumentmi, povedala Lubyová