Jednou vetou

Opoziční poslanci navrhujú, aby bola voľba predsedu VÚC opäť dvojkolová

ilustračné foto

Foto: M. Psota, hlavne.sk

Voľba predsedov vyšších územných celkov by mohla byť opäť dvojkolová. Navrhujú to poslanci Národnej rady (NR) SR za SaS Martin Klus a Milan Laurenčík, ktorí do parlamentu predložili novelu zákona o podmienkach výkonu volebného práva. Navrhujú tiež, aby sa dvojkolová voľba zaviedla aj pre voľbu starostov obcí a primátorov miest.

Dvojkolový systém voľby funguje podľa poslancov ako poistka proti antisystémovým, extrémnym a populistickým silám, „pretože dokáže efektívne korigovať prekvapenia z prvého kola“. Víťaz môže mať podľa nich v tomto prípade silnejšiu legitimitu, keďže zvyčajne dostáva v druhom kole viac hlasov, ako ktorýkoľvek iný kandidát v prvom kole.

Opozícia žiada Gála a Praženkovú, aby konali pre kauzu Jankovskej

„Okrem toho znovuzavedenie dvojkolovej voľby predsedov vyšších územných celkov a jej zavedenie aj pre voľbu starostov obcí a primátorov miest zníži nepredvídateľnosť, ktorú so sebou jednokolový systém nesie a ktorý sa jasne prejavil aj v nedávnych voľbách do samosprávnych krajov,“ napísali poslanci v dôvodovej správe návrhu.

Po novom by teda platilo, že pokiaľ ani jeden z kandidátov na predsedu kraja alebo starostu obce nezískal v prvom kole nadpolovičnú väčšinu platných hlasov, do 14 dní by sa konalo druhé kolo. V ňom by sa vyberalo z dvoch kandidátov, ktorí získali najviac platných hlasov.

Slovensko treba očistiť od mafie, zhodli sa Truban a Matovič

Predseda NR SR by podľa navrhovanej legislatívy mal vyhlásiť voľby do orgánov samosprávnych krajov a voľby do orgánov samosprávy obcí aj vtedy, ak pre druhé kolo volieb nie sú dvaja kandidáti alebo kandidáti získali v druhom kole volieb rovnaký počet hlasov.

Môže vás zaujímať

Väzobne stíhaná Monika J. sa vzdala funkcie sudkyne