Jednou vetou

Oslavy ústavnosti by sa mali podľa Kisku zaobísť bez pokusov prepisovať históriu

Prezident SR Andrej Kiska.

Foto: TASR/Dano Veselský

Oslavy ústavnosti by sa mali zaobísť bez pokusov prepisovať históriu pomocou účelových nacionalistických mýtov. Prezident SR Andrej Kiska to uviedol vo svojom prejave, ktorý predniesol dnes v pléne Národnej rady SR v súvislosti s 25. výročím prijatia Ústavy SR.

„Mali by sme prestať rozdeľovať spoločnosť na základe toho, ako kto vtedy premýšľal a konal. Aj preto, lebo náš štát budovali, poctivo mu slúžili a do pevného partnerstva s európskym demokratickým spoločenstvom doviedli práve tí, ktorí nesúhlasili s garnitúrou, čo bola pri moci pred 25 rokmi,“ konštatoval prezident.

Ústavu by sme mali povýšiť nad spory

Zároveň zdôraznil, že trvalo takmer dve desaťročia, kým sa v ústavodarnom orgáne našla väčšina, ktorá zrušila Mečiarove amnestie. „Symbol autoritatívneho, neústavného, ničoho sa neštítiaceho spôsobu výkonu štátnej moci,“ dodal.

Ako ďalej uviedol, ústavu by sme mali povýšiť nad spory, politici s výkonnou a zákonodarnou mocou by mali k sviatku dňa ústavy pristupovať s obzvlášť veľkou pokorou.

„Dnešný deň ústavy oslavujeme preto, lebo jej prijatie položilo základ slobodného demokratického Slovenska. Žijeme v krajine, v ktorej každodenný občiansky život a spravovanie vecí verejných diktuje a rámcuje Ústava Slovenskej republiky,“ pripomenul.

Je potrebné neustále posilňovať dôveru ľudí k štátu

Ocenil, že spoločná politická vôľa umožnila, aby nedošlo k zmenám, ktoré by demokratickosť ústavy narušili. „Vážme si to, keď sa rozhliadneme v dnešnom svete, vidíme, že to vôbec nie je samozrejmé,“ zdôraznil.

Ako prezident je presvedčený, že Deň Ústavy SR by mal mať pevné miesto v srdciach ľudí na Slovensku. „Byť zdrojom a symbolom úprimného vlastenectva, hrdosti na našu krajinu. Vyžaduje si to však viac úsilia, ako len oslavovať ústavu. Vyžaduje si to pamätať nielen na ústavu, ale aj na ústavnosť, na dodržiavanie demokratických pravidiel.“

Vyzdvihol, že sa musí neustále posilňovať dôvera ľudí k štátu a k jeho ústavným inštitúciám. „Výchova k vlastenectvu nezahŕňa iba našu krásnu reč, kultúru, tradície a dejiny. Ale aj úctu k právu, úctu k spravodlivosti, úctu k solidarite, úctu k tolerancii. Úctu k hodnotám, o ktoré sa opiera Ústava Slovenskej republiky ako zvrchovaného, demokratického a právneho štátu. Toto je našou úlohou, ktorú si musíme dnes, v deň ústavy pripomenúť a ktorú sa musíme každý deň pokúšať naplniť skutočným obsahom,“ uzavrel.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky